حوادث تکراری، خطاهای تکراری تا کی!؟

اکرم صدیقی-سردبیر سایت اقتصاد برتر-در هفته‏ای که گذشت باز شاهد واژگونی اتوبوس دیگری حامل دختران دانش ‏آموز هرمزگانی بودیم که به اردوی فرزانگان رفته بودند و این گروه قطعا از بچه‏ های نخبه منطقه خودشان بوده‏ اند .

تهران- اقتصاد برتر- 12 شهریور 96

گوش و چشممان پر شده از اخبار واژگونی اتوبوس و مینی بوس حامل سربازان‏، دانش‏آموزان، مسافران انواع اردوهای راهیان نور و … بعد از چند ماهی هم راننده یا یکی دو نفر توبیخ می‏شوند و ماجرا تمام !

نکته مهم این است که اینگونه اخبار چند روزی صفحات دوم و سوم روزنامه‏ ها و صفحه اول سایت‏ های مجازی را پر می‏کند و با رویداد جدیدی به فراموشی سپرده می‏شود و روز از نو، روزی از نو و دوباره هفته بعد حادثه مشابه دیگری جای قبلی را می‏گیرد.

شنیدن این رویدادها و نشان دادن یک تاثر ساده از سوی مخاطبان و مسئولان به امری عادی و عمومی تبدیل شده و برای مسئولان هم عادی ‏تر از ما!؟  و معلوم نیست  مسئول این نوع حوادث در کشور کیست؟ چرا کسی این موضوعات را دنبال نمی‏کند و چرا جلوی اینگونه حوادث تکراری و پر تلفات گرفته نمی‏شود.

اگر این حادثه در یک کشور متمدن مشابه ایران اتفاق می‏افتاد واقعا چه برخوردی می‏کردند؟ در اینجا خم به ابروی کسی نمی ‏آید و مدیر کل و مسئول رده پایین‏ تری هم جابجا نمی‏شود وگویی آنها هیچ مسئولیتی برای محافظت از جان بچه ‏های مردم نداشته ‏اند!

خانواده‏ های قربانیان مظلوم هم که یا توان پیگیری موضوع را ندارند و یا آنقدر در تاثر غم فراغ عزیزانشان درگیر هستند که موقعیت این کار را ندارند.

آقای وزیر آموزش و پرورش اقدام شما در سفر به شیراز خوب است اما موضوع را تشریفاتی نگیرید و ضمن ریشه ‏یابی دلایل تکرار این نوع حوادث، تصمیم شجاعانه ‏ای اتخاذ کنید که مردم به مدیریت شما و مدیران شما در این وزارتخانه اعتماد کنند تا اگر فردا اردوی دیگری برقرار کردید والدین با اطمینان بچه ‏هایشان را راهی کنند، چون اطمینان دارند مدیری با تدبیر و پیگیر مثل شما در راس این وزارتخانه مهم قرار گرفته است .

دوستان دولت اگر خدای ناکرده یکی از فرزندان شما در بین آسیب دیدگان این حادثه بود چه اتفاقی می‏افتاد ؟ آیا در آن صورت هم همینطوری برخورد می‏کردید؟

برای یک بار هم که شده این موضوع را با جدیت پیگیری و ریشه ‏یابی کنید و همه چیز را بر سر بدبخت ترین فرد واقعه که راننده است و او هم از روی استیصال به این شغل روی آورده خراب نکنید، البته ممکن است راننده هم مقصر باشد اما از این حادثه عبرت بگیریم و تصمیمی اتخاذ کنید که جلوی تکرار آن گرفته شود.

گوش مردم از بررسی ‏هایی که نتیجه ‏اش خطای انسانی، نقص فنی در خودرو، جاده غیر استاندارد و … پر است. اگر اینها هم واقعا دلیل اصلی حادثه است چرا برای رفع آن اقدامی نمی ‏کنید. تا کی مردم باید نتیجه تکراری این نوع حوادث را بشنوند و تاسف بخورند.

موضوع حتما ریشه‏ های عمیق‏ تری دارد که به طور مستمر در کشور در حال تکرار است و از مردم بیچاره تلفات می‏گیرد.

اگر می‏خواهید اینگونه رویدادها دوباره تکرار نشود دستکم این حادثه را با جدیت پیگیری کنید و ریشه‏ های تکرار آن را از بین ببرید.

 

پاسخ دادن