حکایت تکراری دلار و بانک مرکزی

دلار بانک مرکزی
اقتصاد برتر

اکرم صدیقی سردبیر سایت – در روزهای گذشته بازار ارز برای یکصدمین بار دوباره شاهد نوسانات ارز با رویکرد افزایش قیمت بود و باز مردم دچار بلاتکلیفی شدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ اسفند ۹۷

تفاوت این بار با دفعات قبل این بود که آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی در روزهای قبل از افزایش قیمت مستمر گزارش از بهبود اوضاع نوسانات ارز و مدیریت بازار می داد و مقام های میانی بانک مرکزی هم گزارش از وضعیت خوب بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد می دادند که بطور طبیعی همه نشانه ها حکایت از وجود ارز کافی داشت که بر اساس قانون عرضه و تقاضا باید ارز کافی به بازار عرضه می شد و قیمت ارز در ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان باقی ماند اما از آنجا که ظاهرا بانک مرکزی قصد ندارد آرامش بازار ارز را حفظ کند و این بازار دکانی شده برای تامین نیاز های دولت ، دوباره شاهد تکرار بی ثباتی بازار و همان اوضاع و احول دوران آقای سیف شدیم! اگر قول های آقای همتی را کنار حرف های سیف بگذاریم ، روایتی تکراری می شود که مردم ده ها بار این حرف ها را شنیده اند و نه تنها با این حرف ها قانع نمی شوند بلکه آنها را اقدامی برای توجیه خرابکاری ها می دانند . رئیس کل بانک مرکزی در توجیه افزایش چند باره قیمت ارز گفته  این افزایش ناشی از مصوبه آزاد سازی ورود ده ها قلم کالا از طریق مرز نشینان و ملوانان و به تبع آن افزایش تقاضای ارز در بازار سلیمانیه ، دوبی ، هرات و ایران است.

همچنین اثر روانی درباره  FATF هم مزید بر علت شده تا قیمت دلار این روزها افزایش یابد . البته به رئیس محترم بانک مرکزی باید گفت ، برادر! این موضوعات حرف های جدیدی نیست که شما به عنوان عامل گرانی دلار عنوان می کنید . کشور پر است از این حرف ها و می توان دلایل متعدد دیگری را هم به عنوان عامل گرانی دلار کنار این حرف ها بیان کرد ، مگر شما در دولت نیستید که این مصوبات تصویب می شود! مگر شما نمی دانید در اسفند تقاضا برای افزایش دلار بالا می رود !؟ و ده ها اگر و مگر دیگر که همه می توانند در افزایش قیمت دلار موثر باشند و شما آن را بهانه افزایش قیمت کنید اما واقعیت چیز دیگری است ؛ واقعیت این است که

شما مردم را دست‌کم گرفته اید و فکر می کنید در دنیای ارتباطات مردم هر حرفی را که شما بزنید به سادگی قبول می کنند که اینگونه نیست. شما در بازار دنبال گرانی نگردید ، بازار ارز تا بوده همین بوده ، هست و خواهد بود و عواملی نظیر گرانی فصلی ، مصوبه های دولت ، تقاضای یکباره مردم و نظایر آن در کشور ما و همه کشورها وجود دارد و شما را برای همین مدیر کرده اند که عدم قطعیت های بازار و نیازهای مردم را مدیریت کنید. شما عادت کرده اید همیشه معلول ها را به جای علت به عنوان عامل گرانی دلار اعلام کنید. مثل این که دولت ها بهانه های مختلفی برای گرانی های اخیر عنوان می کنند در حالی که مهمترین علت گرانی، کاهش تولید و کمبود نهاده های تولید است که باید بر طرف شود و دولت توان این کار را ندارد. به آقای رئیس کل بانک مرکزی باید گفت ، با آمدن شما واقعا مردم امیدوار شدند که فردی مدیر و مدبر و دلسوز در راس بانک مرکزی قرار گرفته که می تواند مشکلات مدیران گذشته را بر طرف کند و روند امور را منطقی کند اما باز شاهد هستیم متاسفانه شما هم در همین مسیر گام بر می دارید و شرایط حاکم بر بانک مرکزی تغییری نکرده است و روز از نو و روزی از نو ! شما و دولت در یک کشتی نشسته اید لذا شما نمی توانید تقصیر ها را به گردن دولت و دولت به گردن شما بیندازد. اگر مشکل دارید بروید مسائل را در داخل دولت مطرح کنید و به مردم نتیجه را بگویید . مردم که نباید دائم شاهد انتقاد شما از دولت و دولتی ها از دیگران باشند ! بهتر است به جای بازی با افکار عمومی واقعیت ها را به مردم بگویید تا مردم تکلیفشان را با بازار ارز بدانند و اینقدر شاهد حرف و حدیث و شایعات نباشیم . لطفا توجیهات مدیران قبل از خود را مرور کنید تا به سادگی دریابید این حرف ها برای مردم کهنه است و در عصر ارتباطات، مردم با حرف های این چنین توجیه نخواهند شد.

پاسخ دادن