«خانه ملت» برای «خانه» ملت تصمیم گرفت

«خانه ملت» برای «خانه» ملت تصمیم گرفت
اقتصادبرتر

 یکی از موارد دستور کار جلسه علنی  خانه ملت، ارائه گزارش مسئولین ذی‌ربط در مورد طرح ملی مسکن بود که مورد بررسی قرار گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، این جلسه با حضور دو وزیر کشور و راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی به بررسی طرح ملی مسکن پرداخت.

*اسلامی: برنامه‌هایی برای خانه دار شدن جوانان داریم

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه گفت: ما برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را برای سال ۹۸ در کنار تکمیل مسکن مهر در دستور کار قرار دادیم.

محمد اسلامی در جلسه علنی مجلس درباره وضعیت مسکن، گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های ما از ابتدای کار در این وزارتخانه روانسازی و ایجاد گشایش در تولید و عرضه مسکن بود به گونه‌ای که بتوانیم تولید مسکن را در جهت پاسخگویی به نیاز واقعی جامعه و اعتمادسازی بین مردم و انبوه سازان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: مهمترین دغدغه ما این بوده است که بتوانیم شرایط را برای خانه دار شدن خانه اولی‌ها مساعد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات ما آن بود که مسکن مهر نیمه تمام را تعیین تکلیف کنیم و به اتمام برسانیم که به این کار مبادرت کردیم و جز مواردی که دارای مسائل حقوقی و قضائی است، سایر موارد تعیین تکلیف شده است.

اسلامی تاکید کرد: بر اساس آمار واقعی از میزان نیازی که برای مسکن وجود دارد، ما برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را برای سال ۹۸ در کنار تکمیل مسکن مهر در برنامه خود قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های مهم و مورد توجه ما در تولید مسکن تعداد ازدواج‌هایی است که صورت می‌گیرد، گفت: برای مثال تعداد ازدواج‌های صورت گرفته در سال ۹۷، ۵۳۳ هزار فقره بود و اگر ۲۰ درصد این افراد تمکن مالی برای خانه دار شدن داشته باشند ما باید برای ۸۰ درصد دیگر جوانان برنامه ریزی‌های لازم را برای خانه دار شدن در دستور کار قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ما بحث توانمندسازی برای ساخت و ساز را در دو محور مشخص در دستور کار خود قرار داریم، تصریح کرد: همچنین در جاهایی که کمبود عرضه وجود دارد، ما برنامه‌هایی را برای افزایش تولید مسکن در دستور کار داریم و بنیاد مسکن هم در این راستا اقداماتی را انجام می‌دهد و یکی دیگر از محورها در این مساله اعطای تسهیلات است که با هماهنگی با شورای عالی پول و اعتبار، منابع مورد نیاز در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد.

*وزیر کشور: امکان اختصاص یک میلیون هکتار زمین دولتی برای ساخت مسکن

وزیر کشور گفت: بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی وجود دارد که باید در اختیار واحدهای مسکن ساز قرار گیرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی مجلس درباره وضعیت مسکن گفت: مسکن به عنوان یکی از پیش برنده‌های امر اقتصاد و تولید است که ضمن رفع نیازهای مردم، می‌تواند در فعال کردن و به حرکت درآوردن بقیه بخش‌ها هم مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مسکن در خوشبینانه ترین حالت خانواده‌ها مجبورند که ۵۰ درصد از درآمد خود را صرف مسکن کنند، گفت: وزارت کشور هم از همه ظرفیت‌های قانونی خود برای بهبود حوزه مسکن استفاده می‌کند و ما به دنبال آن هستیم که سهم خودمان را در فعال کردن حوزه مسکن به خوبی ایفا کنیم.

وی یادآور شد: طبق قانون، شهرداری‌ها علاوه بر صدور پروانه ساختمانی می‌توانند در ساخت خانه‌های ارزان قیمت مشارکت داشته باشند و تسهیلات ویژه را در اختیار سازندگان قرار دهند.

رحمانی فضلی اظهار داشت: بیش از یک میلیون هکتار زمین‌های دولتی در سراسر کشور وجود دارد که امکانات بسیار خوبی است و وزارت کشور می‌تواند این زمین‌ها را در اختیار واحدهای مسکن ساز قرار دهد.

وی یادآور شد: در جاهایی که کمبود زمین وجود دارد، می‌توانیم با تغییر حوزه شهرها و روستاها، فضای مناسب‌تری را در محدوده و حریم شهرها اضافه کنیم.

*همتی: بانک مسکن به تنهایی نمی تواند از تولید مسکن حمایت کند

رئیس کل بانک مرکزی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی درخصوص عملکرد بانک مرکزی برای رونق مسکن گفت: مسکن یکی از مهمترین بخش‌های تولید کشور است و با توجه به تاکید بر رونق تولید در سال جاری و ارتباط مسکن با سایر صنایع و میزان اشتغال، بانک مرکزی توجه ویژه ای به این بخش دارد.

عبدالناصر همتی افزود: با برنامه‌های دولت برای رونق تولید در سال ۹۸ و پشتیبانی مالی سیستم بانکی، شاهد رونق مسکن در سال جاری هستیم.

وی اظهار داشت: اعتباراتی که سیستم بانکی برای ساخت مسکن در سال ۹۷ اختصاص داد، نسبت به سال ۹۶ افزایش صددرصدی داشت، در واقع مجموعه اعتبارات مربوط به ساخت و ساز مسکن در سال ۹۶ در حدود ۵۶ هزار میلیارد بود که این رقم در سال ۹۷ به ۱۰۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

همتی با بیان اینکه صنعت ساخت و ساز قدرت جذب منابع مالی زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۳.۵ درصد از اعتبارات در بخش مسکن هزینه شد که امسال این رقم به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: قیمت مسکن مانند سایر کالاها و دارایی‌های جامعه، تحت تاثیر قیمت‌های نسبی قرار گرفته است، در نتیجه تنها علت افزایش قیمت مسکن افزایش تقاضا و کاهش عرضه نیست. البته باید میزان عرضه افزایش یابد تا بازار به تعادل برسد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، با اشاره به دلایل افزایش قیمت مسکن تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن به دلیل قیمت‌های نسبی و تمایل مردم به خرید مسکن و حفظ ارزش دارایی‌ها بود، با سیاست‌های اخذ شده برای تثبیت اقتصادی و با اجرایی کردن طرح ملی مسکن و پشتیبانی سیستم بانکی شاهد کنترل قیمت مسکن در سال ۹۸ هستیم.

وی گفت: اواخر سال گذشته شورای پول و اعتبار وام ساخت مسکن را افزایش داد، این وام قابلیت تبدیل شدن به وام خرید را نیز داراست، بدین معنا که فردی که این تسهیلات را دریافت می‌کند، می‌تواند آن را به خریدار منتقل کند. این سیاست ابلاغ شده است.

همتی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی برای تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کرده است، توضیح داد: بانک مسکن به تنهایی نمی تواند از تولید مسکن حمایت کند. اقدامات لازم برای تعیین سهم هر یک از بانک‌ها برای پشتیبانی از طرح ملی مسکن، آغاز شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سقف تسهیلات وام مسکن در گذشته برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان بود که این رقم در حال حاضر به ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهایی مانند تهران افزایش یافته، تاکید کرد: سقف وام مسکن ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است که با پیگیری مجلس و دولت شاهد اتفاقات مهمی در سال ۹۸ در بخش مسکن خواهیم بود.

*تاکید لاریجانی بر اعمال مالیات سنگین بر مسکن خالی

در پایان جلسه بررسی طرح ملی مسکن رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائل مهم در شرایط فعلی مسأله مسکن است.

علی لاریجانی افزود: حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن اضافه در تهران و حدود دو میلیون مسکن زائد در کل کشور وجود دارد که بسیاری از آنها شامل مسکن‌های لوکس است که شهرداری‌ها اجازه ساخت آن را داده‌اند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: قشر متوسط نمی‌تواند مسکن لوکس خریداری کند و ضمناً مسکن متناسب با وضعیت آنها وجود ندارد. باید برنامه‌ریزی روشنی برای مردم در بخش مسکن وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: در این بخش ملاحظات و ریزه کاری‌هایی وجود دارد. باید نظام مالیاتی بر مسکن‌های خالی وضع شود و مالیات سنگین از مسکن خالی اخذ شود اما در صورت اجاره دادن مسکن‌ها افراد معاف شوند.

لاریجانی تصریح کرد: طبق برنامه ششم باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن ساخته شود که در سال‌های اخیر این اقدام انجام نشد؛ این یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن است.

وی گفت: در صورت اجرای این تصمیمات در چند سال آینده مشکل مسکن برطرف خواهد شد به شرط آنکه ساخت یک میلیون مسکن در سال محقق شود.

وی افزود: در دنیا زمین به سازندگان و انبوه سازان اختصاص داده می‌شود و سهم دولت به شهرداری‌ها واگذار شده و آنها می‌توانند اجاره دهند.

نماینده مردم قم تصریح کرد: با اجرای این طرح زمین از حالت بورس بازی خارج می‌شود. البته اگر فوراً اسناد این خانه‌ها منتقل شود این خانه‌ها نیز وارد بورس بازی خواهد شد.

پاسخ دادن