خرید ۳۰۰ ایرباس از سوی چین ضربه‌ای دیگر بر بوئینگ

ایرباس موفق به گرفتن سفارشی از چین برای ساخت ۳۰۰ هواپیما شده است، معامله ای که ارزش آن میلیاردها دلار رقم زده می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتربه نقل از بی.بی.سی، قرارداد خریداری “ای ۳۲۰” و “ای۳۵۰ اکس‌دبلیو‌بی” در جریان بازدید شی جین‌پینگ از پاریس امضا شد.

این سفارش بخشی از مجموعه قراردادهایی است که در جریان بازدید شی جین پینگ از اروپا امضا شده است.

این درحالی است که رقیب ایرباس، بوئینگ، اخیرا مجبور شده همه هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس خود را زمین گیر کند، چون دو فروند از این هواپیماها در اندونزی و اتیوپی دچار سانحه شدند که ظن آن می رود به اشکال در سیستم کنترل پرواز هواپیما مربوط باشد.

ایرباس در بیانیه ای گفت که این موافقتنامه را با “شرکت هلدینگ تدارکات هوانوردی چین” امضا کرد که خریداری ۲۹۰ ایرباس ای ۳۲۰ و ده ای ۳۵۰ اکس دبلیو بی را پوشش می دهد.

بنابه گزارش ها حجم این معامله حدود ۳۰ میلیارد یورو رقم زده می شود.

گیلوم فاری رئیس بخش هواپیماهای تجاری ایرباس در بیانیه ای گفت: “رشد ما در چین نشانگر اعتمادی پایدار به بازار چین و تعهد بلندمدت ما به چین و شرکای ماست.”

این توافق احتمال ضربه ای به بوئینگ خواهد بود.

بعد از سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط هوایی اتیوپی در روز ۱۰ مارس – که پنج ماه بعد از سقوط همین نوع هواپیما در اندونزی بود – بسیاری از کشورهای جهان پرواز آن را ممنوع کرده اند.

شی جین پینگ سفر اروپایی خود را هفته پیش از ایتالیا شروع کرد، کشوری که به عنوان اولین عضو جهان توسعه یافته به برنامه سرمایه گذاری جاده ابریشم چین پیوست.

پاسخ دادن