خصوصی ها را فاش نکنیم!

حریم خصوصی
اقتصادبرتر

اکرم صدیقی سردبیر سایت – در تمام جوامع با فرهنگ های مختلف افراد حریم خصوصی ای برای خود دارند که مایل نیستند کسی به آن ورود کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ بهمن ۹۷

 در این حریم خصوصی موضوعات مختلفی وجود دارد مثل روابط داخلی زندگی افراد با یکدیگر، میزان درآمد فرد یا خانواده، سن، مذهب، محل اسکان جغرافیایی، اطلاعات پزشکی و مواردی از این قبیل موضوعات که صرفا به خود فرد مربوط می شود و معمولا افراد، صَلاح نمی‌دانند دیگران در این حریم ورود کنند و یا درباره آنها مورد سئوال قرار بگیرند لذا در جوامع مختلف سئوال و کنکاش در این زمینه ها اقدامی غیر معمول و ناپسند تلقی می شود و بعضا در برخی جوامع پیگرد قانونی دارد!در تمام جوامع با فرهنگ های مختلف افراد حریم خصوصی ای برای خود دارند که مایل نیستند کسی به آن ورود کند. در این حریم خصوصی موضوعات مختلفی وجود دارد مثل روابط داخلی زندگی افراد با یکدیگر، میزان درآمد فرد یا خانواده، سن، مذهب، محل اسکان جغرافیایی، اطلاعات پزشکی و مواردی از این قبیل موضوعات که صرفا به خود فرد مربوط می شود و معمولا افراد، صَلاح نمی‌دانند دیگران در این حریم ورود کنند و یا درباره آنها مورد سئوال قرار بگیرند لذا در جوامع مختلف سئوال و کنکاش در این زمینه ها اقدامی غیر معمول و ناپسند تلقی می شود و بعضا در برخی جوامع پیگرد قانونی دارد!

حال نمی دانم چه اتفاقی در جامعه ایران افتاده که افکار عمومی دائما در فضای مجازی و رسانه های همگانی به سراغ حریم خصوصی افراد می روند و به بهانه های مختلف در زندگی مردم کنکاش های غیر اصولی می کنند! گاهی یک مقام قضایی برای رسیدن به یک حقیقت و کشف سوء استفاده در زندگی دیگران کاوش خصوصی می کند که این موضوع بخاطر ماموریت و مجوزهایی که دارد قابل قبول است اما بتدریج داریم کار را به جایی می رسانیم که گویی جماعت بزرگی در کشور برای ورود به زندگی خصوصی مردم حکم قضایی دارند!

متأسفانه رسانه ملی نیز گاهی در ورود به حریم خصوصی مردم پیشقدم است و با برنامه هایی که پخش می کند این موضوع را عادی کرده است! کسی هم نیست به این دوستان تذکر بدهد ، یک مجری علاوه بر صدا و بیان خوب با ظاهری آراسته، قبل از همه بهتر است از سواد و دانش کافی برخوردار باشد و بدیهیات فرهنگی کشور  که رعایت حریم خصوصی یکی از آنها است را رعایت کند.

به خصوصیات یک مجری اشاره شد چرا که متاسفانه برخی مجری هایی که در حال حاضر در رسانه ملی فعال هستند این امر بدیهی را رعایت نمی کنند ! و هر روز شاهد ورود این افراد به حریم خصوصی افراد و چهره ها هستیم و هر روز با جو سازی مدام حواشی در جامعه ایجاد می کنند که تا چند روز خوراک رسانه های زرد نیز تأمین می شود.

یک روز مجری سن خانم بازیگری را می پرسد و خانم بدون رودربایستی به او پاسخ به شما مربوط نیست می دهد آن هم روی آنتن زنده!روز دیگر به دلیل ترجمه بد یک مترجم  از صحبت های کی روش طی برگزاری جام ملت های آسیا، باز مجری ورزشی از صحبت های مطرح شده بدون کمی مطالعه و بررسی از این مصاحبه به جوسازی می پردازد و به قول خودش فاش می کند آنچه را که نباید! از پاداش های دلاری نجومی و حقوق های آنچنانی و … سخن می گوید و البته کمی هم بغض و آه و ناله و دلسوزی برای مردم شریف ایران چاشنی اش می کند! بعد معلوم می شود که کلا مترجم به غلط گفته های کی روش را ترجمه کرده و این همه جوسازی بی مورد بوده است … اما نتیجه اش چه می شود؟ اینکه بعد از گذشت دو هفته از این جوسازی های بی مورد جناب مجری، ورزشکاران ورزش های فردی در شبکه های اجتماعی یک به یک اعتراض می کنند که چرا از این دست پاداش ها به ما تعلق نمی گیرد و چه و چه…

خلاصه که موضوع به همین جا هم ختم نمی شود و  این داستان دنباله دار می شود و جوسازی های دیگری هم از سوی سایر ورزشکاران در پاسخ به سایرین صورت می گیرد.

یکی نیست به این ورزشکاران محترم بگوید که مگر شما فقط برای دریافت پاداش ورزشکار شدید؟ که اگر اینچنین است با بررسی دقیق ابتدا ورزشی را انتخاب می کردید که نان و آبدارتر باشد تا بعد از شنیدن این ارقام از پاداش های نجومی اینگونه احساس غبن به شما دست ندهد!

همچنان، داستان شفاف سازی های کذایی مجریان رسانه ملی ادامه دارد و امروز نیز فیلم مصاحبه با وزیر سابق رفاه در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که مجری حین مصاحبه به خود اجازه می دهد که بپرسد چرا وزیر سابق رفاه ، محل زندگی شان را از جوادیه به سعادت آباد منتقل کرده اند!

مجریان محترم رسانه ملی! اینگونه سوالات کاملا خصوصی است! لطفا وارد حریم خصوصی افراد جامعه در هر مقام و موقعیت اجتماعی که هستند نشوید. به این شفاف سازی نمی گویند. به این می گویند فاش کردن خصوصی های افراد جامعه که در تمام فرهنگ ها و جوامع مذمت شده است و کسی اجازه ورود به آنها را ندارد.

اگر در فرهنگ خانوادگی به شما آموزش نداده اند که نباید در این موارد از دیگران سوال کنید! حتی پس از انتخاب شغل مجری گری هم رسانه ملی نه تنها به شما آموزش نداده بلکه تشویقتان هم می کند که برنامه اش پربازدید شود بدانید هیچکس از این دیدن دخالت در امور خصوصی دیگران خشنود نمی شود و نه تنها برنامه تان جذاب نیست بلکه بیننده از سقوط فرهنگ در جامعه اش اذیت می شود.

پاسخ دادن