خلاء مدیر در دولت ترامپ!

اقتصادبرتر

به گزارش ام‌اس‌ان‌بی‌سی، در پی استعفاهای گسترده در دولت آمریکا، در حال حاضر در اتفاقی کم‌سابقه ۳ وزارتخانه مهم دفاع، کشور و امنیت داخلی و ۴ سازمان بزرگ از جمله سازمان هوانوردی فدرال با سرپرست اداره می‌شوند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ،  ترامپ حتی از یافتن یک مدیر برای اداره کاخ سفید و دفتر ریاست‌جمهوری نیز ناتوان مانده و از ۲ ماه پیش سرپرست برای آن تعیین کرده است.

استعفای نیلسن؛ ضربه‌ای بزرگ به امنیت سایبری آمریکا

به عقیده کارشناسان امنیتی، استعفای کریستن نیلسن، ضربه‌ای بزرگ به امنیت سایبری ایالات‌ متحده وارد می‌کند.

استعفای نیلسن؛ ضربه‌ای بزرگ به امنیت سایبری آمریکا

کریستن نیلسن (Kirstjen Nielsen)، وزیر امنیت داخلی آمریکا اخیراً به دلایلی نامعلوم استعفا کرده است.

این درحالی است که تنها ۱۷ ماه از زمان تصدی این پست توسط وی می‌گذرد. اغلب رسانه‌های جهان، نام وزارت‌خانه تحت مدیریت نیلسن را با پروژه عظیم ترامپ، برای جلوگیری از ورود مهاجران مکزیکی به خاک ایالات‌ متحده عجین می‌دانند؛ اما به جرئت می‌توان میراث وی را برای وزارت امنیت داخلی این کشور، تلاش برای تقویت توان امنیت سایبری آمریکا، در برابر تهدیدات دانست.

نیلسن پیش از استعفا، در مورد برنامه‌های سایبری خود در وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته بود:

ما در فضای مجازی؛ رضایت کاذب از توان و قدرت خود را با پذیرش مسئولیت پیامدها، جایگزین کرده‌ایم. مدیران دیجیتال آمریکا، مسئولیت‌پذیر هستند و ما حفاظت از شبکه‌های کشور را تقویت می‌کنیم.
به عقیده کارشناسان بزرگ امنیت سایبری آمریکا، کارنامه نیلسن در این عرصه، نشان می‌دهد که وی امنیت سایبری را در اولویت وزارت‌خانه خود قرار داده است. وی از حامیان اصلی مبارزه سایبری علیه روسیه و چین محسوب می‌شود و در زمره نخستین کسانی است که در مورد لزوم اهتمام به امنیت انتخابات سخن گفته است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا، در زمان مدیریت وی، موفق به تبیین چارچوب اصلی اولویت امنیتی بلندمدت خود شد و طرح تأسیس آژانس امنیت سایبری و زیرساخت (CISA) این کشور نیز به دوره مدیریت نیلسن باز می‌گردد.

بر اساس ادعای بسیاری از متخصصان و رسانه‌های ایالات‌ متحده، با استعفا و خروج نیلسن از وزارت امنیت داخلی این کشور، نهاد دولتی یادشده، با تجربیات بسیار اندک در حوزه دفاع سایبری، یکی از مدیران پیش‌رو را در این عرصه، از دست‌ داده است.

 

سرپرست معاونت وزارت امنیت داخلی آمریکا هم استعفا کرد

به گزارش #اقتصادبرتر، پایگاه خبری هیل نوشت: سرپرست معاونت وزارت امنیت داخلی آمریکا استعفانامه خود را به رئیس جمهوری این کشور ارائه کرد.

 “کلر گرادی”، سرپرست معاونت وزارت امنیت داخلی آمریکا در حالی استعفایش را به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور ارائه کرده که پست‌های عالی‌تر این آژانس پس از یکسری استعفا خالی شده است.

استعفای این زن پس از آن صورت گرفته که کریستن نیلسن، وزیر امنیت داخلی آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که از سمتش کناره‌گیری می‌کند. ترامپ همچنین کاندیدای خود را برای اداره مهاجرت و گمرکات کنار گذاشت و کاخ سفید نیز اعلام کرد که راندولف آلس، مدیر سرویس مخفی نیز قرار است این سمت را کنار بگذارد.

نیلسن در پیامی توئیتری با اعلام استعفای گرادی که امروز (چهارشنبه) اجرایی می‌شود، گفت: در دو سال گذشته، کلر گرادی به خوبی در وزارت امنیت داخلی کار کرد، او دارایی با ارزش وزارتخانه بود با صدایی قوی و با ثبات.

وی در یکسری توئیت‌هایش نوشت: دیدگاه مؤثر و رهبری گویای کلر گرادی بر وزارت امنیت داخلی و کارمندان اثرگذار بود و ما را به عنوان یک وزارتخانه قوی‌تر کرد. کلر گرادی یک کارمند قابل قبول در روابط عمومی بود. من بابت تجربه، تعهد و دوستی کلر بسیار سپاسگزارم.

خروج کلر گرادی پس از علنی شدن استعفای کریستن نیلسن انتظار می‌رفت.

استعفاهای مکرر در وزارت امنیت داخلی آمریکا باعث نگرانی کنگره شده و برخی بر این باورند که ترامپ در پیشبرد سیاست‌های خودش هم مانع تراشی می‌کند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن