خلیج فارس در آرامش

خلیج فارس در آرامش
اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول- هفته گذشته بسیاری از رسانه‌های بیگانه خصوصا رسانه‌های وابسته به آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان آنچنان بر طبل جنگ کوبیدند که باور واقعی خیلی از مردم این بود که جنگ در خلیج فارس نزدیک است!

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ اردیبهشت ۹۸

 تجار و بازرگانان و خیلی از مردم در ایران و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس با نگرانی اخبار را دنبال می‌کردند و نگران تبعات امنیتی و اقتصادی یک جنگ ناخواسته در منطقه بودند به گونه ای که سهام بازار‌های سرمایه در عربستان و امارات به یکباره ریزش کرد، قیمت نفت افزایش یافت و بسیاری از سرمایه داران در عربستان و امارات سرمایه‌های خود را به کشورهای دیگر منتقل کردند. این شرایط در حالی بود که شواهد داخل آمریکا و نشانه‌های موجود در خلیج فارس حکایت از این بود که آمریکا به هیچوجه ظرفیت آغاز جنگ جدیدی را ندارد و خصوصا در منطقه بسیار پیچیده خلیج فارس چنین توانی در ارتش آمریکا با اوضاع و احوال وخیمی که دارد نیست.

ماجرا از جنگ ۴۸ ساعته در غزه شروع شد که رژیم صهیونیستی پس از حمله موشکی به غزه به یکباره ظرف کمتر از دو روز هدف ۶۰۰ موشک قرار گرفت که ۷۰ درصد آنها از گنبد آهنین این رژیم عبور کردند و دستکم ۶۰ موشک به هدف خورد و از همه مهم‎تر مقاومت اسلامی در غزه اثبات کرد که برد موشک‌های آنها افزایش یافته و این بار تل آویو را هم هدف قرار خواهد داد که نتیجه تسلیم رژیم صهیونیستی بود و اینکه به تمامی خواست‌های مردم غزه تن داد تا به آتش بس برسد. موضوع دوم حمله نیروهای سوری به ادلب و پاکسازی این منطقه از لوث باقیمانده عناصر داعش بود که خارج از اراده نیروهای خارجی با موفقیت انجام شد، موضوع سوم انفجار در چندین کشتی عربستانی در بندر فجیره در منطقه نفتی شرق عربستان بود و یک روز پس از آن حمله رزمندگان انصارالله به لوله‌های انتقال نفت بندر ینبع بود. پس از این حوادث از آنجا که آمریکایی‌ها عادت دارند همه اقدامات تخریبی در منطقه را به ایرانی‌ها نسبت دهند، ابتدا چند رسانه عربستانی مدعی شدند این اقدامات زیر سر ایران است اما بلافاصله حرف خود را اصلاح کردند و مدعی شدند در حال تحقیق هستند. پس از این ماجرا‌ها شایعه احتمال درگیری در خلیج فارس توسط رسانه‌های بیگانه خصوصا غربی‌ها تشدید شد و دامنه آن تا کشورهای منطقه توسعه پیدا کرد. در همین اثنی منابع نظامی اعلام کردند هیچ ناو هواپیمابری در خلیج فارس وجود ندارد، ناو آمریکایی لینکلن نیز مقصدش خلیج فارس نبوده است و خلیج فارس امروز بیش از هر زمان دیگری خالی از ناو و سایر کشتی‌های نظامی است و منطقه در آرامش است. از سوی دیگر برای مدیریت تبعات ناشی از شایعه احتمال بروز جنگ در منطقه که منجر به افزایش قیمت نفت و سقوط بازارهای سهام در منطقه شده بود، ترامپ در نامه ای به سرپرست وزارت دفاع آمریکا نوشت، آمریکا به هیچ وجه قصد جنگ با ایران را ندارد. این نامه که بیشتر جنبه روانی داشت بازتاب گسترده ای در رسانه‌های همگانی خارجی داشت. در مجموع شواهد حاکی از آن است که آمریکایی‌ها برغم تحریکی که از سوی رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات می‌شوند به هیچوجه آمادگی ورود به یک جنگ جدید در منطقه را ندارند آن هم منطقه ای نظیر خلیج فارس و با کشوری نظیر ایران که بسیاری از پیشرفت‌ها و تجهیزات آن خصوصا موشک هایش برای آمریکا هنوز شناخته نشده است.

همه نشانه‌ها حکایت از آن دارد جنجال‌هایی که درباره احتمال بروز جنگ در منطقه انجام می‌شود صرفا جنبه عملیات روانی دارد تا آمریکا و متحدانش از این طریق بتوانند فشار بیشتری را روی ایران خصوصا اقتصاد کشور وارد کنند و آرامش درونی ایران را به هم بزنند؛ اما از آنجا که آمریکا و عربستان در جبهه‌های دیگری مثل یمن، سوریه، عراق و افغانستان درگیر هستند، تبعات این درگیری‌ها فعلا آنها را آنچنان درگیر کرده است که به فکر ایجاد جنگ دیگری در حوزه خلیج فارس نیستند که بتوانند تبعات آن را مدیریت کنند؛ لذا جنگی در منطقه ایجاد نخواهد شد و نباید اجازه بدهیم عملیات روانی بیگانه، فضای فکری و آرامش جامعه را به هم بزند.

پاسخ دادن