داووس در انفعال

اجلاس داووس
اقتصاد برتر

احمد خادم المله مدیر مسئول-مجمع جهانی اقتصاد ( داووس ) یکی از بزرگترین سازمان‌های اقتصادی جهان در سوئیس هر ساله پذیرای بیش از سه هزار تن از رهبران و نخبگان کسب و کارهای مختلف در جهان است که نقطه امید جهانی برای بهبود شرایط اقتصاد به شمار می‌رود.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۳ بهمن ۹۷

اجلاس امسال مجمع داووس در شرایطی برگزار می‌شود که حال اقتصاد جهانی به‌دلیل حکمرانی رهبران بی کفایت بر اقتصاد‌های بزرگ خوش نیست و وخیم گزارش شده.

پیش بینی‌ها این است که شرایط اقتصادی در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بدتر نیز خواهد شد. به گفته « کلاوس شوآب » بنیان‌گذار و رئیس فعلی داووس ، موضوع نشست امسال انقلاب صنعتی نسل ۴ یا شکل‌دهی معماری جهان در عصر انقلاب صنعتی چهارم است و در راستای اهداف نشست قرار است برای حل مشکلات اقتصاد جهانی مدل‌های جدید برای صلح فراگیر و ثبات، متناسب با شرایط نا مناسب و به هم ریخته امروز اقتصاد ارائه شود.

اما در آستانه برگزاری اجلاس، گزارش‌های منتشر شده از وضعیت اقتصاد جهانی نشان می‌دهد بی تدبیری رهبران اقتصادهای بزرگ و تشدید اختلافات خصوصا جنگ تجاری شرایط آمریکا و چین را به گونه ای رقم زده که از دست رهبران شرکت کننده در اجلاس داووس کاری برای بهبود اوضاع اقتصادی بر نمی آید. روابط به هم ریخته رهبران اقتصاد‌های بزرگ و شرایط اقتصاد جهانی بدتر از آن است که رهبران و نخبگان شرکت کننده در داووس بتوانند نسخه ای شفا بخش برای بهبود اقتصاد جهانی بپیچند! و امیدی به بهتر شدن اوضاع در آینده نزدیک نیست.

ترامپ بخاطر اختلافات داخلی با دمکرات ها، بحران بودجه و تعطیلی دولت فدرال نه خودش و نه نمایندگان کنگره امسال در اجلاس داووس شرکت نخواهند کرد. ترزا می‌نخست وزیر انگلیس به‌دلیل بحران برگزیت و اختلاف در مجلس بریتانیا و مشکلات داخلی به اجلاس نمی رود. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به‌دلیل آشوب در فرانسه و تظاهرات جلیقه زرد‌ها و تبعات اقتصادی آن در مجمع حضور نخواهد داشت. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و نارندرا مودی نخست وزیر هند و برخی روسای جمهوری دیگر کشورها نیز اعلام کرده اند امکان حضور در اجلاس داووس را ندارند.

در شرایطی که بسیاری از رهبران اقتصاد‌های بزرگ باید در داووس پاسخگوی نقش خود در به هم زدن اقتصاد جهانی باشند در اجلاس غیبت دارند و پاسخگو نخواهند بود. رئیس صندوق بین المللی پول نیز در آستانه برگزاری اجلاس داووس اعلام کرد روند رشد اقتصادی جهان بسیار کند شده و اقتصاد جهان بیش از پیش بی ثبات شده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد جهان برای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌دلیل تنش تجاری ( ناشی از سیاست‌های ترامپ) و ضعف اروپا و برخی بازارهای نوظهور کند و اقتصاد جهان بی ثبات تر از گذشته خواهد شد.

بسیاری از تئوری پردازان نظام سرمایه داری و رهبران جهان از جمله فوکویاما سیاست‌های ترامپ در ایجاد جنگ تجاری و اعمال تحریم‌های ریز و درشت علیه کشورهای مختلف جهان حتی تحریم رهبران مخالف خود در کنگره آمریکا را عامل بی ثباتی در اقتصاد جهان می‌دانند و معتقدند نظام سرمایه داری که می‌توانست عامل پیشرفت و تحول در اقتصاد جهان باشد امروز با مدیریت ترامپ بر آمریکا به‌عنوان نماد نظام سرمایه داری با مشکل جدی مواجه است و قادر نیست مشکلات اقتصاد جهانی را بهبود بخشد! تئوری پردازان اقتصاد معتقدند، جهان امروز نیازمند نظام اقتصادی جدیدی جدای از نظام سرمایه داری و سوسیالیستی است که بتواند عدالت را به اقتصاد بازگرداند و نظامی را پایه ریزی کند که در آن ثروتمندان ثروتمند تر و فقرا فقیر تر نشوند و به بی عدالتی در اقتصاد جهانی پایان دهد.

کارشناسان اقتصاد جهانی معتقدند رهبران شرکت کننده در داووس گرچه به‌دلیل غیبت سران اقتصاد‌های بزرگ در انزوا و انفعال قرار دارند اما باید تدبیری اتخاذ کنند تا جلوی سیاست‌های تنش آفرین ترامپ گرفته شود، اختلافات آمریکا با چین و روسیه از یک سو، تنش‌های آمریکا و اروپا و تحریم‌های رنگارنگ ترامپ علیه کشور‌ها گرفته شود تا اقتصاد جهانی به روال عادی بازگردد. در غیر این صورت نه تنها رهبران اقتصادی جهان در داووس دچار تزلزل برنامه ای خواهند شد بلکه چشم انداز اقتصاد جهانی دستکم برای چند سال آینده در هاله ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

در چنین شرایطی که اقتصاد‌های مطرح جهان با مشکل مواجه شده و راهکاری برای حل معضلات اقتصاد جهانی ندارند ضرورت داشت جمهوری اسلامی ایران هیاتی از اقتصاد دانان اسلامی را به اجلاس داووس اعزام می‌کرد و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را درباره مشکلات اقتصاد جهان مطرح می‌کرد.

پاسخ دادن