درد سر پول مجازی برای شهرهای مدرن

ارز رمز پایه
اقتصاد برتر

یکی از دستاوردهای پیشرفت فناوری در دنیای مالی و پولی بروز پدیده ارزهای رمز پایه، دیجیتال یا پول الکترونیکی است که طی سالیان اخیر به دغدغه ای برای بازار های مالی جهان تبدیل شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، برخی ارزهای رمز پایه را محصول دنیای فناوری و پیشرفته می دانند و خالقان ارزهای دیجیتال را تحسین می کنند، برخی معتقدند این پدیده محصول سرویس های اطلاعاتی غربی است برای به دست گرفتن مدیریت اقتصاد جهان و عده ای نیز آن را پولی پر ریسک می دانند که کار با آن عمومی نیست و صرفا افراد خاص می توانند از پول مجازی برای مبادلات تجاری خوداستفاده کنند. هر چه هست ارز دیجیتال و تجهیزات وابسته به آن در دنیای فناور امروز بسرعت در حال پیشرفت است و به موضوع روز سیستم های مالی و پولی روز در کشورهای پیشرفته تبدیل شده است.

از جمله تجهیزات وابسته به ارز دیجیتال، موضوع دستگاه های ATM است که شبیه دستگاه های قدیمی امکان دریافت و جابجایی ارز دیجیتال در آن ها وجود دارد. بدلیل اهمیت اطلاع از آخرین تحولات ارزهای رمز پایه در این مطلب اشاره ای به وضعیت ارز دیجیتال و تحولات آن خواهیم داشت.

 * هجوم تولید کنندگان ارز دیجیتال به ایران

تولید کنندگان ارز دیجیتال که نیاز مبرم به انرژی بالا برای تولید بیت کوین و سایر ارزهای رمز پایه دارند طی سال های اخیر بدنبال کشورهایی هستند که نرخ انرژی در آن ها ارزان است و تولید بیت کوین را اقتصادی می کند. از آنجا که تولید انرژی در ایران بالا است ونرخ آن نیز ارزان است، ایران طی چند سال اخیر به بهشت مزارع تولید ارزهای دیجیتال تبدیل شده است لذا استخراج ارز دیجیتال این روزها به منبع درآمد زایی تبدیل شده که ظاهراً بخش خصوصی و حتی دولتی و شبه دولتی را هم درگیر کرده است و اکثراً در حاشیه شهرها در مکان‌ هایی مانند گاو داری و مزارع کشاورزی و مدارس به دلیل دسترسی ارزان‌ تر به برق شایع شده است.

در همین حال مسئولان انرژی در کشور بشدت نگران کمبود برق برای مصارف ضروری کشور در صورت استفاده مزارع غیر قانونی ارز دیجیتال در ایران هستند. در حالی که رشد استخراج بیت‌کوین با برق صنعتی و ارزان مسوولان را از بابت افزایش مصرف انرژی در فصل گرما نگران کرده، کارشناسان معتقدند ایران به جای صادرات حامل های انرژی می تواند برق خود را به مالکان مزارع بیت کوین با قیمت بیشتری بفروشد و به این ترتیب تولید ارز دیجیتالی در ایران به رسمیت شناخته شود و برای کشور نیز یک منبع جدید پولی باشد.

 * توجه مسئولان بانکی به ارزهای دیجیتال

ارزهای مجازی در ماه ‌های اخیر به لحاظ استفاده از فناوری‌ های نوین مورد توجه مسؤولان بانکی و ارتباطی ایران قرار گرفته است؛ در صدر ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین قرار دارد که از افراد معمولی با مصرف برق خانگی تا شرکت‌هایی با مصرف برق صنعتی را به خود مشغول کرده است؛ با یک جست‌ و جو در فضای اینترنت می‌توان به سایت‌ هایی رسید که نسبت به فروش دستگاه ‌های استخراج ارز با عنوان ماینر و خرید و فروش ارز دیجیتالی اقدام می‌کنند!

 * ATMهای بیت کوین یا همان BTM

از زمانی که بیت کوین پر رونق شده است. تعداد ماشین‌های مستقل که به افراد امکان خرید بیت کوین با پول نقد را می‌دهند، با نرخ رشد حدودا شش نصب جدید در روز در حال افزایش هستند.

یک سال پیش  ۳۲۰۰ ATM بیت کوین در جهان وجود داشت که امروز شمار آنان به ۵۰۰۰ دستگاه رسیده است. یک چهارم این تعداد در آمریکای شمالی هستند، که طبق آمار Coin ATM Radar، وبسایتی که اطلاعات این صنعت را منتشر می‌کند، شامل ۳۱۷۹ عدد در ایالات متحده و ۶۸۵ عدد در کانادا می باشد.

 * رشد تعداد نصب ATM های کریپتو

ATM های بیت کوین چگونه کار می‌کنند ؟ چه چیزی آن‌ ها را تا این حد پرطرفدار کرده است؟ و چرا شهردار ونکوور به دنبال خلاص شدن از آن‌ هاست؟ این ها موضوعات جالبی است که درباره ATM های مطرح هستند که تلاش خواهیم کرد به برخی از آن ها پاسخ دهیم.

* ATM ها چگونه کار می‌کنند؟

ATM های بیت کوین یا BTM‌ شبیه ATM های سنتی هستند، اما به بانک ‌ها متصل نیستند، در عوض مستقیما به مرکز تبادل بیت کوین وصل هستند. و به جای تحویل اسکناس، بیت کوین را به کیف پول دیجیتال ارسال می‌کنند. عملکرد BTM ها ساده است. در ابتدا شما به یک آدرس کیف پول دیجیتال نیاز دارید. اگر کیف پول ندارید، دستگاه هم می تواند برای شما کیف پول ایجاد کند. دوم این‌که، یک BTM در نزدیکی خود پیدا کنید. اگر در شهرهای بزرگ مانند شیکاگو، آتلانتا یا دیترویت هستید، مشکلی ندارید.

در مقابل دستگاه، از شما خواسته می‌شود شماره موبایلتان را وارد کنید، سپس یک کد تایید برایتان ارسال می‌شود. با توجه به مدل BTM، مکان آن، و مقداری بیت کوین که می‌خواهید بخرید ممکن است لازم باشد آی دی یا اثر انگشت خود را اسکن کنید. در این صورت، آخرین مرحله، اسکن QR کد بیت کوین، و ورود پول نقد خواهد بود. این فرایند به آسانی انجام می‌شود.

BTM ها معمولا ۷ تا ۲۹ درصد از تراکنش‌های شارژ را انجام می‌دهند. در مقایسه کوین بیس که یک اکسچنج کریپتوی آنلاین در آمریکا است،  ۱.۹ درصد شارژ را انجام می‌دهد. تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد. یک BTM فورا به شما بیت کوین را تحویل می‌دهد. در صورتی که با کوین بیس یا دیگر تبادل کننده ‌های کریپتو شما باید اطلاعات بانکی‌ اتان را وارد کنید و عکس و چهره تان تایید شود. فرایند احراز هویت می‌تواند چندین روز طول بکشد. بنابراین اگر به دنبال سرعت، سادگی و حریم خصوصی هستید، باید از BTM استفاده کنید.

 * درد سر های ATM ارز مجازی برای شهرها

شهر ونکوور در غرب کانادا جایی است که اولین ATM بیت کوین در سال ۲۰۱۳ در آنجا نصب شد. ولی اکنون شهردار این شهر پیشنهاد ممنوعیت استفاده از این دستگاه‌ ها را ارائه کرده است. دلیل آن این است که BTMها موجب تسهیل پولشویی و بسیاری از فعالیت ‌های اقتصادی زیرزمینی می‌شوند. در آمریکا، مالکان BTM ها ملزم به تطابق با قوانین ضد پولشویی هستند که این شامل بررسی کد شنسایی KYC ID می‌شود. اما این قوانین واقعا اجرا نمی‌شوند.

در کانادا قوانین کریپتوکارنسی فاقد جامعیت است. این بدین معنی است که مجرمان می‌توانند از BTM ها برای پنهان کردن منافع امور مجرمانه ا‌شان استفاده کنند. عموما BTM ها شماره موبایل‌ را چک می‌کنند، اما این کافی نیست. هر شخصی می‌تواند یک تلفن همراه یک بار مصرف ارزان قیمت خریداری کند. و در زمان خرید بیت کوین از یک BTM به راحتی می‌تواند پول را به کیف پول دیجیتال خودش یا کیف پول دیجیتال متعلق به یک گروه مواد مخدر در آمریکای لاتین واریز کند.

BTMها می‌توانند موجب انجام جرم به روش دیگری نیز بشوند. هکرها و کلاهبرداران اغلب به صورت بیت‌کوین تقاضای پول می‌کنند. آن‌ها معروف هستند که قربانی را مجبور می‌کنند به نزدیک‌ترین BTM برود و پول را به آدرس بیت کوین در آن سوی مرزها بفرستد. به دلیل اینکه بیت کوین پرداخت شده غیرقابل برگشت است، زمانی که پول ارسال شود، تراکنش قابل برگشت نخواهد بود. بنابراین قابل قبول است که ونکوور به دنبال خروج از فضای کریپتو باشد و شما اگر در حال برنامه ‌ریزی برای ایجاد کسب ‌وکارهای BTM هستید، بهتر است به خارج از کانادا فکر کنید.

پاسخ دادن