دستاورد انقلاب در حوزه رفاه، تعاون و کار

دستاورد انقلاب
اقتصادبرتر

ایجاد اشتغال در سایه تعاون و همکاری که مورد تاکید آموزه‌های دینی نیز واقع شده، محور و در واقع مسیر حرکتی بوده که از سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، مدیریت اشتغال و کارآفرینی با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف به‌صورت طرح‌های اشتغال فراگیر، ایجاد و تاسیس مراکر مشاوره شغلی، اعطای وام‌های اشتغال روستایی و عشایری با هدف کاهش فاصله طبقاتی و ایجاد توسعه در مناطق محروم و دورافتاده، توجه به حضور اقتصادی زنان در قالب ایجاد تعاونی‌های بانوان و عضویت آنها در این تعاونی‌ها از جمله تحولاتی است که طی ۴ دهه بعد از انقلاب در عرصه کار و تعاون و رفاه حاصل شده است.

توجه به حضور اجتماعی توام با فعالیت اقتصادی آنها بیشتر از آنچه که اقتصادی باشد به‌عنوان مقوله ای اجتماعی در این چهار دهه به آن توجه شده و در نظر گرفتن تسهیلات مشاغل خانگی که به عنوان انتخابی جذاب برای زنان کارآفرین بوده از جمله همین موارد است.

* نیازسنجی بازار کار اولویت اول برای ایجاد اشتغال

«علی آشتاب» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در خصوص برخی دستاوردهای انقلاب درعرصه‌های مرتبط با رفاه و اشتغال گفت: اجرای طرح اعطای تسهیلات به بنگاههای اشتغالزا، اعطای یارانه به تسهیلات پرداخت شده به بنگاههای اشتغالزا، اجرا و برگزاری جلسات متعدد کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان، طرح اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر در قالب بند الف و ب تبصره ۱۸و طرح اعطای تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری از جمله برنامه‌های مهم در این چهار دهه بوده است.

آشتاب افزود: تهیه و تدوین سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان در قالب برنامه پنجم توسعه، تهیه و تدوین سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان طی سال ۹۵، تهیه و تدوین سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان طی سال ۹۶ و اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از دیگر برنامه‌های محوری اجرا شده به منظور رسیدن به اشتغال و رفاه طی چهار دهه بعد از انقلاب بوده است.

به گفته وی از ابتدای تاسیس مراکز مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیر دولتی در لرستان تعداد ۱۰۸ هزار و ۷۹۹ جویای کار ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۶۹ هزار و ۲۴ نفر مرد و ۳۹ هزار و ۷۷۵ نفر زن هستند که تعداد ۴۹ هزار و ۲۳۱ فرصت شغلی از بخش‌های مختلف اقتصادی ( صنعت، کشاورزی و خدمات ) اخذ شد که از این ۳۲هزارو۴۰۶ نفر بکار گمارده شده اند.

وی افزود: در راستای آموزش رایگان خدمات فنی و حرفه ای تعداد ۷۷ هزار و ۲۳۹ نفر برای گذراندن دوره‌های فنی و حرفه ای معرفی شده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: در بخش معافیت‌های بیمه ای ماده ۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه تعداد ۲ هزار و ۵۰۸ پرونده معافیت بیمه ای بررسی و تعداد ۲ هزار و ۴۰۱ کارفرما به تامین اجتماعی معرفی شده است.

به گفته وی تعداد کارجویان معرفی شده برای برقراری بیمه ۶ هزار و ۵۸۲ نفر بوده که از این تعداد ۲ هزار و ۱۶۸ کارفرما بهره مند شده و پنج هزار و ۴۸۰ نفر نیز مشمول معافیت بیمه ای شده اند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به طرح پالایش بیکاران واقعی کرده که تاکنون در سراسر کشور سابقه نداشته و در این راستا طراحی و اجرای نرم افزار لغو تعهد دانش آموختگان دانشگاهی توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اولین بار در کشور صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین در این زمینه نیاز سنجی بازار کار و برگزاری دوره‌های آموزش فارغ التحصیلان بیکار فاقد مهارت انجام شده است.

آشتاب با اشاره به اجرای طرح ساماندهی اتباع خارجی نیز گفت: از ابتدای سال ۹۲ تا پایان آذر ماه سال ۹۷ بیش از هفت هزار مورد بازرسی از شرکت‌ها و کارگاههای سطح استان توسط بازرسان کار و با همکاری نیروی محترم انتظامی در قالب ۹۱۶ گشت مشترک صورت پذیرفته است که تعداد ۴۵۳ تبعه خارجی غیرمجاز شاغل شناسایی شد.

وی افزود: در همین ارتباط تعداد ۲۴ فقره برگ جدید صادر و ۸۵ کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شد و در مجموع تعداد ۳۹۶ نیروی کار ایرانی جایگزین اتباع خارجی غیر مجاز شاغل شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: شناسایی کارآفرینان برتر و برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر از سال ۱۳۸۴ تاکنون، ایجاد مراکز مشاوره اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی به تعداد ۹ مرکز در استان،ایجاد کانون کارآفرینان به‌عنوان اتاق فکری جهت ارائه مشاوره تخصصی کارآفرینان به مسئولین و ترویج فرهنگ کارآفرینی، برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت‌های کسب و کار آفرینی از سال ۸۵ لغایت ۹۰ و بازدید دانشجویان از محل فعالیت کارآفرینان با همکاری دانشگاه‌های استان در جهت الگو سازی و معرفی کسب و کار‌های نوآور از دیگر اقدامات کلیدی انجام شده است.

*افزایش تشکل کارگری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در خصوص دستاوردهای انقلاب در بخش مدیریت روابط کار گفت: از اول انقلاب به‌دلیل حضور و نقش کارگران در پیروزی انقلاب و به چرخه در آوردن اقتصاد کشور و همچنین کمک و پشتیبانی و حضور مستقیم جامعه کار و تولید، دولت توجه جدی به این بخش با اعمال نقش حاکمیتی سه جانبه گرایی و ایجاد پل ارتباطی بین حکومت وکارگران به تشکیل شوراهای اسلامی کار و نمایندگی‌های کارگری و انجمن‌های مختلف کارگری و کارفرمایی اقدام کرد.

آشتاب افزود: در این ارتباط تعداد تشکل‌های کارگریاز حدود ۱۵ تشکل به بیش از ۳۱۵ تشکل رسیده که این خود نشانگر از تلاش و تفکر انقلاب اسلامی در توجه به خواستگاه صنفی این قشر عظیم جامعه است.

*مشاغل خانگی، فرصتی جدید برای اشتغال

«عظیم رحمان سالاری»معاون اشتعال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کسب و کار خانگی در ایران پدیده جدیدی نیست، بلکه در نتیجه تغییرات و تحولاتی که در فعالیتهای اقتصادی – اجتماعی امروز به وجود آمده به آن توجه بیشتری شده است.

رحمان سالاری افزود: از این رو رفع موانع، سامان بخشیدن، به‌روز رسانی و نظام مند کردن کسب کارهای خانگی در ایران یک ضرورت آشکار بوده و اگر بخواهیم این مشاغل به صورت پایدار و در تراز جهانی ایجاد شوند، نیازمند برنامه‌های حمایتی و آموزشی و به روزرسانی و استفاده از تکنولوژی‌های روز است.

به گفته وی در سال ۱۳۸۹ با تصویب و اجرایی شدن قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به فضای کسب و کار خانگی در ایران رونق چشم گیری بخشیده شد.

وی گفت: از ابتدای اجرای طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ( از سال ۱۳۹۰ تاکنون ) سهم استان لرستان از تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی جمعا ۲هزارو ۱۳۰ میلیاردریال بوده است.

*تشکیل چهار هزار و ۱۳۷ واحد تعاونی

«مجتبی شجاعی»مدیر بخش تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون تعداد چهار هزار و ۱۳۷ واحد تعاونی با عضویت ۹۹۷ هزار و ۶۹۹ نفر در این استان به ثبت رسیده است.

شجاعی افزود: تعداد تعاونی بانوان۶۶۷ واحد با عضویت ۶ هزار و ۷۹۹ نفر و تعداد روستا تعاون‌ها نیز ۷۸ واحد با عضویت ۲ هزار و ۳۷۰ نفر است که در این استان بعد از انقلاب تشکیل شده اند.

به گفته شجاعی طی برگزاری ۹۷ جلسه تسهیل و رفع موانع تولید ۱۵۴ تعاونی مشکل دار مطرح شده است و در نهایت ۱۳۰ مصوبه تایید شد.

پاسخ دادن