دست برتر ایران در تامین امنیت خلیج فارس

اقتصاد برتر

طمع اسرائیل و آمریکا برای حضور دوباره در خلیج فارس این روزها در رسانه های جهان مطرح شده است؛ موضوعی که با واکنش شدید و جدی وزارت خارجه جمهوری اسلامی و مقامات نظامی همراه شد. در این میان یک رسانه روس درباره توانایی ایران در حفظ امنیت گزارشی از دست برتر ایران انتشار داده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، به عقیده کارشناسان، ایران کاملاً توانایی تامین امنیت و کنترل آمدوشد کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را داشته و در این رابطه حتی از برتری‌هایی نیز در مقایسه با ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا برخوردار است.

روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: ایران درباره خطر مشارکت نیروهای اسرائیلی در ائتلاف ایجاد شده توسط آمریکا برای حفاظت از آمدوشد دریایی در منطقه خلیج فارس هشدار داده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرده است که در صورت ضرورت، هر کشتی خارجی از جمله آنهایی که از سوی نیروی دریایی کشورهای غربی مورد حفاظت قرار دارند، توقیف خواهند شد.

*جدیت جمهوری اسلامی در دفاع از منافع خود

کارشناسان بر این عقیده هستند که ایران کاملاً توانایی کنترل آمدوشد کشتی‌های تجاری در منطقه را دارد و در این صورت حتی از برتری‌هایی نیز در مقایسه با سایر کشورها برخوردار است.

«علیرضا تنگسیری» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، چند روز قبل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «المیادین»، تاکید کرد که امنیت خلیج فارس  برای ایران اهمیت بسیار زیادی دارد و مقامات تهران بر این عقیده هستند که عبور و مرور دریایی در منطقه باید همچنان بین‌المللی باقی بماند.

وی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی چندین دهه است که امنیت تنگه هرمز را به خوبی تامین کرده و حضور کشورهای فرامنطقه‌ای تنها باعث وخامت اوضاع امنیتی در این تنگه شده، افزود: «آمریکا و انگلیس درصدد اجرای سناریویی برای توجیه حضور خود در خلیج فارس هستند تا از نیاز کشورهای اروپایی و غرب آسیا به نفت ایران استفاده کنند.»

اظهارات این مقام نظامی ایرانی در پاسخ به سخنان اخیر مقامات اسرائیلی است که اخیراً اعلام کرده‌اند که آمادگی دارند تا در ائتلاف بین‌المللی برای حفاظت از آمد و شد کشتی‌ها در خلیج فارس مشارکت کنند.

در همین رابطه روز گذشته “اسحاق جهانگیری” معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز در نخستین «اجلاس اقتصادی دریای خزر» در ترکمنستان اعلام کرد که سیاست یکجانبه آمریکا و استفاده از اعمال تحریم‌های غیرقانونی مشکل بزرگی برای خاورمیانه به شمار می رود. به گفته وی، آمریکا این حقیقت را نادیده می‌گیرد که ایران همواره به تمامی تعهدات خویش پایبند بوده و سعی کرده تا مشکلات منطقه‌ای را بر سر میز مذاکره حل و فصل کند.

این روزنامه با اشاره به اینکه دولت آمریکا در ماه ژوئن و پس از چند حمله به کشتی‌های تجاری خارجی در منطقه خلیج فارس، مسئله ایجاد یک ائتلاف نظامی-دریایی برای تامین امنیت در منطقه را مطرح کرد، نوشت: روند ایجاد ائتلاف بین المللی ویژه که به اصطلاح قصد دارد به بازدارندگی در مقابل «تهدیدات از جانب ایران» بپردازد، آینده روشنی ندارد.

تلاش آمریکا برای سازماندهی یک ائتلاف حفاظتی در منطقه خلیج فارس  با نگرانی متحدان اروپایی این کشور درباره امکان رویارویی مستقیم با ایران مواجه شده است. برای مثال وزارت دفاع انگلیس با اعلام مشارکت در این ائتلاف یادآور شده که در این راستا تا حد زیادی قصد دارد از منابع خود که از هم اکنون در منطقه دارد استفاده کند. در عین حال مقامات لندن اطمینان دارند که ناوگان دریایی انگلیس از گشت‌زنی به همراه نیروهای نیروی دریایی آمریکا خودداری نخواهد کرد.

فرانسه و آلمان نیز به نوبه خود آمادگی آن را ندارند تا نیروهای دریایی خود را به منطقه خاورمیانه اعزام کنند. صحبت تنها بر سر تبادل اطلاعات در این باره است. واقعیت این است که برای کشورهای اروپایی که در سال ۲۰۱۵ با ایران توافق هسته‌ای را امضا کرده‌اند، حفظ روابط با جمهوری اسلامی بسیار اهمیت دارد. در عین حال استرالیا هنوز به درخواست آمریکا برای ملحق شدن به این ائتلاف پاسخ نداده است. تنها ژاپن برای مشارکت در این زمینه علاقه مندی خود را نشان داده است.

*ایران، مانع حضور اسرائیل در خلیج فارس می شود

ایران اجازه حضور کشتی‌های نظامی اسرائیلی در سواحل این کشور را نخواهد داد. کارشناسان بر این عقیده هستند که بسیاری از مسائل پیرامون حفاظت از کشتی رانی در خلیج فارس به شکل این ائتلاف و امکان مشارکت اسرائیل در آن بستگی خواهد داشت.

“یوری لیامین” کارشناس نظامی روس به این روزنامه گفته است: «اطلاعات به گوش رسیده در باره ایجاد ائتلاف بین المللی در منطقه خلیج فارس بسیار مبهم هستند. صحبت بیشتر بر سر تبادل اطلاعات در این‌باره است. مسلماً حضور کشتی‌های نظامی اسرائیلی در نزدیکی آبهای ساحلی ایران وخامت اوضاع در این منطقه را افزایش خواهد داد و احتمال هر نوع حادثه نظامی را افزایش خواهد داد.»

این کارشناس با اشاره به توانایی ایران در تامین امنیت منطقه و توقیف کشتی‌ها، یادآور شد با وجود حضور کشتی‌های نظامی انگلیسی و آمریکایی در منطقه، این مسئله کاملاً ممکن است.

لیامین افزود: «ایران در چنین شرایطی این برتری را دارد که از پایگاه‌های نظامی خود در سواحل خلیج فارس و تنگه هرمز برای حفاظت از آبهای ساحلی خود استفاده کند. سئوال اصلی اینجاست که طرفین در صورت وخامت اوضاع در منطقه چه برخوردی با آن خواهند داشت. در این رابطه مسلماً عامل خطر بروز درگیری نظامی با وجود کشتی‌های نظامی فرامنطقه‌ای افزایش می‌یابد.»

*واکنش شدید ایران به احتمال حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف خودخوانده در خلیج فارس

گفتنی است هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد اعلام حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در ائتلاف خودخوانده نظامی در خلیج فارس تهدیدی آشکار علیه امنیت ملی ایران است و حق مقابله با این تهدید در چارچوب سیاست دفاعی کشور حق ایران است.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در ائتلاف نظامی آمریکا به‌منظور به‌اصطلاح تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اصل این ائتلاف تنش‌زا است و هرگونه حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در این ائتلاف خودخوانده را، که وجود نامشروعش در خاورمیانه اساس ناامنی و بی‌ثباتی است، تهدیدی آشکار علیه امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی خود و عاملی بحران‌آفرین و بی‌ثبات‌ساز در منطقه خلیج فارس تلقی می‌کند و در چارچوب سیاست بازدارندگی و دفاعی کشور، حق مقابله با این تهدید و دفاع از خود را محفوظ می‌دارد و در عمل به آن در چارچوب سیاست دفاعی کشور، تردیدی ندارد و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام خطرناک به‌عهده رژیم آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خواهد بود.

موسوی در خصوص تلاش آمریکا برای شکل‌دهی یک ائتلاف نظامی و یا برگزاری نشست امنیت دریانوردی در آینده به‌بهانه تأمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس گفت: ایران به‌عنوان یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس با توجه به داشتن ۱۵۰۰ مایل ساحل در این منطقه و براساس مسئولیت تاریخی، خلیج فارس را ادامه قلمروی سرزمینی خود دانسته و خود را متعهد به تأمین امنیت آن و امنیت تردد کشتی‌ها در این منطقه می‌داند و معتقد است حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس تحت هر نام و عنوانی که باشد نه‌تنها کمکی به تقویت امنیت در این منطقه نمی‌کند، بلکه زمینه تنش و بحران را در منطقه حساس خلیج فارس بیش از پیش فراهم می‌آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با شکل‌گیری این‌گونه ائتلاف‌ها اعلام می‌کند و آن را اقدامی تنش‌آفرین و فریبکارانه می‌داند و برگزارکنندگان، شکل‌دهندگان و اعضای آن را به‌عنوان عاملین مؤثر در

پاسخ دادن