دست برتر هند در چانه زنی نفتی با آمریکا

صادرات نفت ایران به هند
اقتصادبرتر

هند سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان درخواست آمریکا برای قطع واردات نفت از ونزوئلا را بررسی می کند و در چانه زنی با واشنگتن ممکن است خواستار تمدید معافیت از تحریم برای خرید نفت ایران شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ فروردین ۹۷

هند به نفت ایران و ونزوئلا برای تداوم فعالیت پالایشگاه ‌هایش نیاز دارد و در انتخاب خود خرید نفت از ایران را ترجیح می دهد زیرا نفت ایران از برتری نزدیکی مسافت به هند ، ارزانی قیمت و قابل اطمینان بودن در مقایسه با نفت ونزوئلا که زیرساخت‌های انرژی آن در حال فروپاشی است، برخوردار است.

آمریکا از ابزار تحریم برای جلوگیری از صادرات نفت تهران و کاراکاس استفاده می‌کند اما این دو سیاست آمریکا برای هند که یک واردکننده بزرگ نفت است، مشکلاتی ایجاد کرده و گفت‌وگوهای دیپلماتیک درباره هر کدام از این سیاست‌ها را بدون صحبت درباره دیگری غیرممکن ساخته است.

تحلیلگران می‌گویند هند در مذاکرات برای دریافت معافیت بیشتر برای واردات نفت ایران، ممکن است به افت چشمگیر واردات نفت ایران، پتانسیل برای کاهش واردات ونزوئلا و اتکای فزاینده به نفت آمریکا اشاره کند.

براساس آمار پلاتس، صادرات نفت ایران به هند از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون به حدود ۲۷۰ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با ۵۱۷ هزار و ۸۲۳ بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است .

اما صادرات ونزوئلا به هند ثابت ماند. هند از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۲۹۶ هزار و ۳۵۶ بشکه نفت در روز از ونزوئلا وارد کرده است.

پاسخ دادن