دست رد چین، هند و روسیه بر سینه ترامپ

دست رد چین، هند و روسیه بر سینه ترامپ
اقتصادبرتر

در آستانه سفر پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به هند، آمریکا با اشاره به سلاح‌های ضد هوایی پیشرفته هند به این کشور هشدار داد و اظهار داشت ممکن است «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها» شامل این کشور نیز بشود.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ،  «فرید زکریا» نظریه‌پرداز و تحلیل‌گر برجسته آمریکایی، ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی از دهه ۱۹۹۰ را «اولین و مهمترین» عامل در افول هژمونی آمریکا توصیف کرده و نوشته است که قدرت‌گیری مجدد روسیه و دور شدن این کشور از غرب، که تا حدی به دلیل بی‌توجهی کشورهای غربی به دغدغه‌های امنیتی روسیه رخ داد، عامل دیگری بود که تضعیف نظم جهانی مورد حمایت آمریکا را تسریع کرد.
حالا باید در ادامه تحلیل این نظریه پرداز بین المللی، هند، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی را هم به گروه ضد یکجانبه گرایی آمریکا اضافه کرد که جملگی در پایان قدرت آمریکا هستند.

*تحریم به تهدید هند و نافرمانی این کشور

آمریکا در واکنش به تصمیم هند برای خرید سامانه دفاعی اس-۴۰۰ این کشور را تهدید به تحریم کرد.
پس از تصمیم هند مبنی بر خرید سامانه اس -۴۰۰ از روسیه دولت آمریکا فشارها بر هند را افزایش داده است و نسبت به اعمال تحریم علیه این کشور هشدار داد.
در آستانه سفر پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به هند، آمریکا با اشاره به سلاح‌های ضد هوایی پیشرفته هند به این کشور هشدار داد و اظهار داشت ممکن است «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها» شامل این کشور نیز بشود.
این در حالیست که در اوایل ماه میلادی جاری سخنگوی وزارت امور خارجه هند اعلام کرد که علیرغم احتمال اعمال تحریم‌ها توسط آمریکا، هند از روسیه سامانه دفاعی اس -۴۰۰ را خریداری خواهد کرد.
هند در اکتبر ۲۰۱۸ با روسیه توافقی به ارزش ۵.۴۳ میلیارد دلار برای خرید پنج سامانه اس -۴۰۰ امضا کرد.
پیش از این نیز یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک خبرنگار هندی تصریح کرده بود که تصمیم دهلی نو برای خرید این سامانه به عنوان یک اقدام عادی در واشگنتن دیده نشده و به همکاری نظامی آمریکا و این کشور صدمه وارد خواهد کرد.
به گفته این مقام آمریکایی، خرید اس ۴۰۰ در قالب قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» به معنای نقض تحریم‌های واشنگتن علیه مسکو برشمره خواهد شد.
وی با اشاره به تنش‌های موجود بین واشنگتن و آنکارا بر سر خرید این سامانه‌های توسط ترکیه، اعلام کرد که در صورت خرید این سامانه توسط هند این نگرانی‌ها در مورد این کشور نیز صدق خواهد کرد.
این مقام وزارت امور خارجه آمریکا با عنوان اینکه سامانه‌های اس ۴۰۰ مراقبت از اطلاعات حساس جنگنده‌های نسل جدید اف۳۵ را به خطر می‌اندازد، گفته است که استفاده همزمان از دو سیستم پیشرفته امکان پذیر نیست و اس ۴۰۰‌ها برای سیستم‌های دیگر ایجاد خطر می‌کند.
وی همچنین معتقد است که مشکل اصلی بین ترکیه و آمریکا نیز همین مسائل است.
لازم به ذکر است نارندرا مودی نخست وزیر هند که پس از پیروزی حزب مطبوعش در انتخابات پارلمانی برای دومین بار در این سمت ابقا شد، به رغم روابط دوستانه در امور خارجه با آمریکا به دلیل گزینش‌های متفاوت در زمینه دفاعی مورد فشار کشورهای متحدش قرار می‌گیرد.

* تحریم‌های آمریکا علیه روسیه

بر اساس قرارداد خرید اس ۴۰۰ هند از روسیه که در نوامبر ۲۰۱۸ پس از رایزنی‌های مودی و ولامیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به امضا رسید، پروسه تحویل این سامانه‌ها در نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شده و در آوریل ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.
یکی از مقامات هند به خبرنگار آناتولی در این زمینه گفت: به دلیل تحریم‌های بانکی روسیه توسط آمریکا تنها بخشی از مبلغ قرارداد به حساب این کشور واریز شده است. مقامات هند امیدوارند که دولت ترامپ که در تلاش توازن اوج گیری چین در منطقه هند-پاسیفیک است در زمینه برای ما امتیاز قائل شوند.

*پیشنهاد «محافظ دریایی» آمریکا به هند

آمریکا در یک اقدام بی سابقه به هند به عنوان کشوری که عضو ناتو نیست، پیشنهاد فروش پهپادهای «محافظ دریایی» ساخت شرکت «جنرال اتمیکس» را ارائه کرده است.
دولت ترامپ همچنین از روند فروش جنگنده‌های پنهان‌کار لاکهید مارتین اف-۲۱ و بوئینگ اف/ای آمریکا به هند حمایت می‌کنند.
به عقیده براهما چلانی، از پژوهشگران مرکز تحقیقات سیاسی که مرکز آن در دهلی نو است، لغو دسترسی ترجیحی هند بر بازار آمریکا طی فرمان ترامپ پس از پیروی نارندرا مودی در انتخابات این کشور به طور تعمدی صورت گرفته است.
مودی پیش از خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ از روسیه برای ترغیب آمریکا و همچنین اجتناب از قرار گرفتن در معرض تحریم‌های این کشور، روند خرید سامانه دفاعی پیشرفته موشکی زمین به هوا «نسمز-۲» را آغاز کرده بود که این طرح از سوی شورای خریدهای دفاعی هند، ورود این سیستم یک میلیارد دلاری در جولای ۲۰۱۸ به تصویب رسید. اما این اقدام نیز توجه واشنگتن را به خود جلب نکرد.

*دست رد «مودی» به سینه ترامپ

آمریکا برای تغییر جهت تصمیم گیری هند در خرید اس ۴۰۰، فروش سامانه‌های دفاع هوایی مرحله پایانی ارتفاع بالا «تاد» و پترویت پیشرفته «پک» را پیشنهاد کرد. اما مقامات هند معتقدند که هزینه‌های این سامانه‌ها سنگین تر از اس ۴۰۰ بوده و به کارگیری هم زمان سامانه‌های نسمز-۲ به دلیل سیستم رمز گذاری ایمنی در مواقع خطرات سایری و اس ۴۰۰ را مناسب می‌دانند.

جنگ تجاری در نقطه جوش

دولت ترامپ با اجرایی کردن تهدید تجاری هفته گذشته خود، چین را با تعرفه‌های بالاتر مورد هدف قرار داد؛ آمریکا دلیل این اقدام خود را بدعهدی چین اعلام کرده است. پکن در واکنش به این اقدام وعده داده که تلافی خواهد کرد. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد عمیقا از این تصمیم آمریکا ابراز تاسف می‌کنیم و بدون بردباری اقدامات تلافی‌جویانه درخور را اتخاذ خواهیم کرد. به این ترتیب بار دیگر پایه‌های بزرگ‌ترین توافق تجاری که مدت‌ها مورد مذاکره و پیگیری جهان بود، به لرزه درآمد. خصوصا با پیامی که صبح جمعه به وقت تهران، واشنگتن از پکن دریافت کرد، می‌توان گفت جنگ تجاری به نقطه جوش رسیده است. در پیام دریافتی آمریکا از چین که در آن اصلاحات نظام‌مند پیش‌نویس توافق تجاری میان دو کشور ارائه شده بود طرف چینی کاملا طرف آمریکایی خود را غافلگیر کرده است. در اصلاحات هفت فصل این پیش‌نویس از سوی چین، تعهداتی که با هدف پاسخگویی به درخواست‌‌های آمریکا بوده حذف شده است. این تعهدات شامل تغییر قوانینی بود که از نظر آمریکا آغازگر جنگ تجاری شده است. سرقت مالکیت معنوی، دستکاری نرخ ارز و… از جمله مواردی است که آمریکایی‌ها اصرار داشتند؛ اما در پیش‌نویس اصلاحی چینی‌ها حذف شده است. به این ترتیب برای آتش‌بس موقت پایان ناگواری پیش‌بینی می‌شود.

پاسخ دادن