ده بحران مالی که کمر آمریکا را شکست

ده بحران مالی که کمر آمریکا را شکست
اقتصادبرتر

مقاله منتشر شده در پایگاه اینترنتی “The Balance” ، گذری دارد بر رویدادهای مالی آمریکا در دهه گذشته ، این مقاله به داستان بحران های مالی جدی در آمریکا اشاره دارد و می گوید ، چه کسی باورد دارد بحران مالی ۲۰۰۷ تأثیر زیادی درایجاد تغییرات دهه گذشته در این کشور داشته است ؟  

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ مرداد ۹۸

اولین بحران – ۲۰۰۷ – بحران مسکن

تاکنون ۱۰ میلیون نفر از مالکین خانه در آمریکا، در جریان بحران مسکن در این کشور خانه هایشان را از دست داده اند . زمانی که قیمت مسکن در ۲۰۰۶ کاهش یافت، همزمان ، فدرال رزرو نرخ بهره را بالا برد و افزایش ناگهانی نرخ بهره موجب غافلگیری بسیاری از مالکان خانه ها شد که وام مسکن خود را با توجه به نرخ بهره صندوق های فدرال رزرو تنظیم کرده بودند. با شروع این بحران مالکان دیگر نمی توانستند خانه های خود را بفروشند زیرا قیمت آن ها پایین تر از ارزش وامی بود که آن ها با زحمت دریافت کرده بودند. در نتیجه بانک ها مالکیت خانه های وام گیرندگان را از دست آن ها در آوردند و خود مالک خانه هایی شدند که مردم با زور وام به دست آورده بودند. بانک ها در مدت کوتاهی مردم را مجبور به ترک خانه هایشان کردند و برنامه دولت برای نجات مال باختگان نتیجه نداد و تدوم این روند بحران مالی ای  را برای این کشور رقم زد.

بحران دوم –   ۲۰۰۸: توقف فعالیت سیستم بانکی جهان

۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸ ، زمانی که پالسون وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد هیچ وثیقه ای باقی نمانده است، برادران لمان اعلام ورشکستگی کردند. وی در مذاکرات آخر هفته با خریداران بالقوه “بارکلی” و بانک آمریکا اعلام کرد، دولت از ۶۰ میلیارد دلار دارایی مبهم “لمان”  حمایت نمی کند. ورشکستگی “برادران لمان” باعث وحشت بانکداران جهانی شد و این رویداد به رکود بزرگی منجر شد. ۱۷ سپتامبر همان سال، بانک ها ۱۶۰ میلیارد دلار از حساب های فوق العاده امن بازار پول برداشت کردند. در پایان هفته ، بانک ها ۱۹۰ میلیارد دلار پول نقد داشتند ، در حالی که این امر خلاف قانون ذخیره ۲ میلیارد دلاری صندوق بود.این امر ۳۶۰ هزار میلیارد دلار وام و دارایی کارت اعتباری را تحت تأثیر قرار داد. فریزشدن اعتباربانک ها منجر به کمبود پول در بیشتر مشاغل شد.نرخ پیشنهادی وام بانک لندن که با سایربانک های بین المللی تراکنش مالی داشت در واکنش به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو به صفر رسید. تا امروز هم ، بانک ها همچنان به منظور تضمین برگشت سرمایه ا شان که به صورت وام پرداخته اند، پول خود را انباشت می کنند.

بحران سوم –  ۲۰۰۸: سقوط بازار سهام

در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۸ ، میانگین سهام داو جونز با افت ۷۷۷ واحد، بیشترین افت روزانه را به خود اختصاص داد. از۹ اکتبر ۲۰۰۷ تا ۶ مارس ۲۰۰۹ ، سهام داوجونز کاهش۵۰ درصدی داشت. این بدترین سقوط از زمان  رکود بزرگ بود که داوجونز به میزان ۸۰ درصد سقوط را تجربه کرد. سقوط سهام تنها در ۱۷ ماه رخ داد ، اما طی رکود بزرگ سقوط آن سه سال به طول انجامید.

بحران چهارم – ۲۰۰۸: میلیارد ها دلار کمک هزینه

در ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۰۸ ،  هانک پولسون، وزیر خزانه داری و  بن برنانک، رئیس صندوق ذخیره فدرال از کنگره خواستند بزرگترین بسته نجات از زمان رکود بزرگ را تأمین کند. در ۳ اکتبر ، سنا لایحه وثیقه ۷۰۰ میلیارد دلاری را تصویب کرد ، این لایحه اکنون به عنوان برنامه امداد دارایی های مشکل دار شناخته می شود. این برنامه در ابتدا برای خرید وام های ریسکی از بانک ها و آزاد کردن پول برای وام های بیشتر طراحی شد اما اجرای آن زمان بر شد. در ۱۴ اکتبر، خزانه داری ۳۵۰ میلیارد دلار برای برنامه خرید سرمایه ، که سهام مورد نظر را  در بانک های بزرگ خریداری کرده  بود ، استفاده کرد. در ۱۶ سپتامبر ، بزرگترین شرکت بیمه جهان در آمریکا ، اعلام ورشکستگی کرد. بسته محرک اقتصادی ۷۸۷ میلیارد دلاری باراک اوباما رئیس جمهور وقت برای جلوگیری از هراس مجدد سرمایه گذاران در سال ۲۰۰۸ ارائه شد. این هزینه برای بیش از ۳ سال درنظر گرفته شد و از ان انتقاد شد چرا که به اندازه کافی به رشد اقتصادی نیانجامید. قرار بود این برنامه ، رشد ۱.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی را  تا پایان سال ۲۰۰۹ به ۳.۸ درصد برساند و از ۲.۳ میلیون ضرر در کار جلوگیری کند. اما در پایان ۲۰۰۹ ، اقتصاد بدون برنامه تحریک اقتصادی فقط ۰.۷ درصد و نه ۲.۸ درصد رشد می کرد.

بحران پنجم -۲۰۱۱: سونامی و فاجعه هسته ای ژاپن

در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ،  زمین لرزه ای به بزرگی ۹.۰ ریشتر و سونامی با سرعت ۱۰۰ پا ، خط ساحلی شمال شرقی ژاپن را لرزاند. حداقل ۲۸۰۰۰ نفر جان باخته و یا مفقود شدند. بیش از ۴۶۵،۰۰۰ آواره شدند. با آسیب رساندن امواج به نیروگاه هسته ای فوکوشیما و نشت رادیواکتیو اوضاع وخیم تر شد. “فاجعه سه گانه” اقتصاد ژاپن را ویران  کرد . صنعت هسته ای این کشور ویران شد  و اروپا متقاعد شد، به انرژی هسته ای کمتراعتماد کند. هنگامی که تأمین کنندگان انرژی هسته ای ژاپن تعطیل شدند ، اقتصاد جهانی که در حال بازیابی خود از بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود، کند شد.

بحران ششم -۲۰۱۴: طرح سلامت اوباما برای  پوشش ۲۰میلیون نفر

طبق طرح سلامت اوباما مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه برای پوشش سلامت  ۲۰ میلیون نفر بکار گرفته شد . آنها می توانستند مراقبت های پیشگیرانه کم هزینه را برای بیماری های مزمن دریافت کنند. این امر آنها را از اتاق های اورژانس گران قیمت دور نگه می داشت. در نتیجه ،  افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی کاهش یافت که می توانست به بهبود رتبه آمریکا در سازمان بهداشت جهانی کمک کند. از سال ۲۰۱۶ ، هزینه بهداشت و درمان آمریکا در جهان توسعه یافته با کمترین میزان مرگ و میر نوزادان بالاترین میزان را داشته است. همه ۳۲ کشور توسعه یافته دیگر دارای  مراقبت جهانی بهداشت بودند. نهایتا طرح سلامت اوباما هزینه سنگینی را به دولت آمریکا تحمیل کرد و مشکلاتی را برای بودجه ایجاد نمود.

بحران هفتم – ۲۰۱۵: ظهور چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان

در سال ۲۰۱۵،  چین  بزرگترین اقتصاد جهان شد. این، امر تعادل اقتصادی قدرت را تغییر داد و اتحادیه اروپا را در رده دوم و آمریکا را در رده سوم قرار داد. همچنین آمریکا بیشترین وامدار چین محسوب        می شود. سهام ۱.۲ میلیارد دلار از خزانه داری امریکا متعلق به چین است. همین امر به اهرم فشار چین به آمریکا تبدیل شد و واشنگتن را به شدت تحت فشار مالی قرار داد. به عنوان مثال ، در آگوست ۲۰۰۷ ، چین تهدید کرد: در صورت ادامه فشار کنگره برای افزایش ارزش یوان، بخشی از هلدینگ های خود را خواهد فروخت .

بحران هشتم – ۲۰۱۵: بحران بدهی یونان

بحران بدهی یونان به کشورهای مقروض دیگرهشداری برای کشورهای غربی بود. در سال ۲۰۱۵ ، یونان تقریبا  بدهی خود را معوق کرد  و از منطقه یورو خارج شد. آغاز بحران بدهی در منطقه یورو باعث ایجاد نگرانی در باره بحران مالی جهانی شد. گرچه بحران بدهی مستقل یونان  برطرف شد ، اما قابلیت انتقال بحران خود به  اتحادیه اروپا را زیر سوال برد.

بحران نهم – ۲۰۱۷: هزینه ۱۸۰ میلیارد دلاری توفان “هاروی”

طوفان هاروی طوفانی در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ تگزاس را لرزاند و ۱۸۰ میلیارد دلار خسارت روی دست دولت آمریکا گذاشت . این حادثه به جز خسارتی که طوفان کاترینا به آمریکا تحمیل کرد، بیش از هر فاجعه طبیعی دیگر در تاریخ آمریکا زیانبار بود و دولت را تحت فشار قرارداد . فرماندار تگزاس ، برای کمک به ۱۳ میلیون نفرکه در لوئیزیانا ، می سی سی پی ، تنسی و کنتاکی  تحت تأثیر طوفان هاروی تگزاس قرار گرفتند، بیش از ۱۲۵ میلیارد دلار از فدرال رزرو درخواست کمک فوق العاده کرد.

 بحران دهم – ۲۰۱۸: افزایش بدهی آمریکا بدنبال هزینه جنگ با تروریسم

حمله ۱۱ سپتامبر، منجر به افزایش هزینه های دفاعی آمریکا ابتدا در افغانستان وسپس در عراق شد. در سال ۲۰۰۶، به دلیل اختصاص بودجه دفاعی سالانه آمریکا به میزان ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار برای جنگ با تروریسم منجر به کسری بودجه ۵۰۰ میلیارد دلاری آمریکا شد. تا سال ۲۰۰۷ ، بدهی تقریباً دو برابر شد و به ۹.۲ تریلیون دلار رسید و تا سال ۲۰۱۸ ، دو تریلیون دلار به بدهی قبلی اضافه شد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن