دولت غایب گردشگری بومی

بوم گردی
اقتصاد برتر

اکرم صدیقی – سردبیر سایت اقتصاد برتر- در همه کشورهای دنیا معمولا دولت ها از گردشگری و سیر و سیاحت مردم چه داخلی، چه خارجی حمایت می کنند چون علاوه بر دستاوردهای روحی و فکری، به تقویت چرخه اقتصاد کشور خصوصا اقتصاد بومی مناطق کمک می کند و تقاضا را دامن می زند و باعث رشد اقتصاد می شود اما متاسفانه در ایران گاهی عوامل دولتی حرف هایی می زنند و سیاست هایی را اعمال می کنند که صد در صد مغایر با سیاست توسعه گردشگری داخل و خارجی است!

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ بهمن ۹۷

به عنوان مثال وقتی مردمی که تقریبا از بسیاری تفریحات و فرصت های شادی محروم هستند  از هر فرصت و تعطیلی ای برای سفر به استان های شمالی استفاده می کنند، گویی در دولت و مسئولان حاکمیتی مخالفتی با اینگونه سفرها وجود دارد ، این کم توجهی را از عدم رسیدگی به جاده های تهران – شمال ، وضعیت وخیم زیست محیطی در استان های شمالی ، اقامتگاه های گران و عدم دسترسی مردم به آن و هزینه های بالای تأمین خوراک و سایر موضوعات به خوبی می توان درک کرد. اخیرا در زمستان به دلیل گرانی ارز و افزایش هزینه سفر های خارجی ،تمایل مردم برای سفر به جزایر جنوبی کشور مانند کیش و قشم افزایش یافته، مسئولان دولتی بطور مستمر تصمیمات ضد و نقیض درباره نحوه تامین بلیت هواپیما می گیرند، یک روز چارتر ترغیب می شود، یک روز ممنوع می شود.

بررسی ها نشان می دهد چالش های مهم حوزه گردشگری در ایران مربوط به : مشکلات فرودگاهی»، «کمبود واحدهای اقامتی»، «کاستی‌های سیستم حمل‌ونقل و زیرساخت‌های جاده‌ای»، «آموزش نامناسب نیروی انسانی فعال در این حوزه» و «وضعیت نامطلوب کیفیت سرویس‌های بهداشتی» بوده اند که بیشترین اهمیت را از نظر این فعالان گردشگری داشته‌اند. همچنین «کیفیت ارائه خدمات در واحدهای گردشگری»، «عدم تنوع غذایی در منوی رستوران‌ها»، «عدم مناسب‌سازی معابر و سایت‌های تاریخی برای افراد معلول و کم‌توان»، «فراهم نکردن زیرساخت‌های مالی» و «عدم ساماندهی مناسب سایت‌ها و اماکن تاریخی» از دیگر موارد اشاره شده بودند.

اندک بودن مراکز اقامتی کشور یکی دیگر از چالش های این حوزه است که سبب می شود زیرساخت‌های اقامتی شهرهای توریستی کشور با میزان تقاضایی که از طرف گردشگر در فصل اوج سفر صورت می‌گیرد، تناسبی نداشته باشد.فعالان حوزه گردشگری می گویند: «واحدهای اقامتی موجود هم کم‌تعداد هستند و هم از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. از سوی دیگر، زیرساخت‌های گردشگری کشور تناسبی با انبوه گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، ندارد.

نهایت نمی دانیم گردشگری در ایران خوب است یا بد؟ مردم سفر بروند یا نروند ؟ در جایی که دولت و تمام عوامل دولتی باید همه تلاش خود را صرف فراهم کردن زیر ساخت های گردشگری و سفر مردم به استان ها کنند و دقیقا در جایی که دولت باید انرژی بگذارد و شرایط لازم را برای سفر مردم به اقصی نقاط کشور فراهم کند درست همانجا دولت غایب اصلی است و توجهی به گردشگری بومی ندارد. ۱۰ سال است مسئولان دولت های مختلف وعده اتمام بزرگراه جدید تهران – شمال را می دهند اما احداث این بزرگراه حیاتی در کشور همچنان کُند پیش می رود و به بهانه نبود بودجه و سایر امکانات، دولت ها این پروژه را به دولت بعدی تحویل می دهند! کیش و قشم و سایر جزایر نیز متاسفانه به دلیل گرانی های سرسام آور فرصتی برای گردشگری افراد خاص شده است و مردم عادی امکان سفر به این مناطق را ندارند!

پاسخ دادن