دولت پاسخگو ، سخنگو ندارد!

اقتصادبرتر

حمیدرضا صدیقی- سردبیر- قریب به ۲۰۰ روز است که  دولت سخنگو ندارد تا به سئوالات و ابهام های فراوان درباره شرایط اقتصادی و تصمیمات دولت پاسخ دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ اسفند ۹۷

مقام های دولت در سال های گذشته و روزهای خیر به کرات بر پاسخگو بودن دولت در قبال تصمیمات و موضوعات مختلف در جامعه تاکید کرده اند اما در شرایطی که دولت بیش از هر زمان باید پاسخگو باشد قریب به ۲۰۰ روز است که سخنگو ندارد تا به سئوالات و ابهام های فراوان درباره شرایط اقتصادی و تصمیمات دولت پاسخ دهد. این روزها دولت بیش از گذشته نسبت به تحولات اقتصادی و اجتماعی منفعل است و نه تنها آفندی عمل نمی‌کند بلکه موضع کاملا پدافندی و منفعل دارد! نوبخت سخنگوی دولت ۹ مرداد به علت فشار سنگین کاری اما بیشتر بخاطر اختلاف با سایر اعضای دولت درباره مواضعی که اتخاذ می کرد از سمت سخنگویی دولت استعفا کرد که رئیس جمهور نیز استعفای او را پذیرفت. از آن زمان تا کنون محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور که این روزها بیش از هر مدیر دیگری به روحانی نزدیک است تلاش کرده بطور غیر مستقیم مسئولیت سخنگویی را به عهده گیرد و هر از چندگاهی قدم زنان  در حیاط ساختمان دولت، در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سئوال خبرنگار صدا و سیما و برخی خبرنگاران نهاد های رسمی دولتی جواب می دهد. عدم معرفی سخنگو از سوی دولت در شرایطی است که خیلی از چهره هایی که در دفتر رئیس جمهوری فعالند و آمد و رفتی دارند، غالبا افراد رسانه ای یا مطلع از شرایط دولت هستند که از بین آنها از آشنا ، علی جنتی ، فریدون وردی نژاد ، علی ربیعی ، واعظی و جهانگیری می توان نام برد.

رسانه های همگانی نیز این روز ها آنقدر سوژه کار در اطراف دولت دارند که فراموش کرده اند موضوع مهم سخنگو را که از ضروری ترین نیاز های امروز دولت است از رئیس جمهور و دفتر وی پیگیری کنند. بی توجهی دولت به تعیین سخنگو در شرایطی است که علاوه بر رسانه های منتقد ، بسیاری از رسانه های همگانی غربی و مخالفان عربی آنها هزینه سنگینی را برای زیر سئوال بردن فعالیت های دولت می پردازند و بی تردید در این زمینه توفیق نیز داشته اند، به گونه ای که محبوبیت دولت در جامعه نسبت به گذشته کاهش یافته است. بلاشک این روزها یکی از ناکامی های دولت ، عدم توفیق در مدیریت افکار عمومی و توجیه مردم نسبت به اوضاع و احوال ناخوش اقتصادی ، معیشتی و اجتماعی است و جا دارد دولت به جای یک سخنگو ، سخنگویان متعددی را در دستگاه های مختلف خصوصا نهاد های اقتصادی داشته باشد تا با ارتباط نزدیک با خبرنگاران و مردم به سئوالات و ابهام های متعدد آنان پاسخ دهند. اگر دولت نتواند افکار عمومی را نسبت به تصمیمات اخیر خود توجیه و مدیریت کند قطعا در ماه های آینده با مشکلات بیشتری از ناحیه افزایش نارضایتی  مردم نسبت به عملکرد و تصمیمات دولت مواجه خواهد شد. دولت، امروز بیش از گذشته نیاز به تریبون های عمومی برای حرف زدن با مردم را احساس می کند و بخوبی می داند بسیاری از مشکلات گریبانگیر آن ناشی از عدم اطلاع و همراهی مردم با سیاست ها و تصمیمات دولت است. از سوی دیگر در آن سوی مرزها استراتژی مهم آمریکا و متحدانش در منطقه، سرمایه گذاری روی ایجاد نارضایتی در مردم نسبت به کارآمدی دولت است که برنامه ریزی گسترده و هزینه سنگینی را در این زمینه انجام داده اند و نسبت به گذشته حجم آن چندین برابر شده است. رئیس جمهور، خصوصا مدیران ارشد دولت، باید ضرورت تعیین سخنگو را جدی بگیرند و سریعتر فرد مناسبی را که نسبت به سیاست های دولت مطلع بوده و از دانش ارتباط با رسانه نیز برخوردار باشد، انتخاب و معرفی کند که پاسخگوی سئوالات خبرنگاران و مردم باشد.

پاسخ دادن