دژپسند: شبکه توزیع دولتی اصلاح می‌شود

اقتصادبرتر

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ذخایر کالاهای اساسی به طور کافی وجود دارد و دغدغه‌ای در این زمینه نداریم، اما مهم شبکه توزیع است که دولت برای اصلاح آن در سال آینده برنامه دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، فرهاد دژپسند افزود: اکنون ذخایر کالاهای اساسی به طور کافی وجود دارد و دغدغه ای در این زمینه نداریم، اما مهم شبکه توزیع است که دولت برای اصلاح آن در سال آینده برنامه دارد.

وی در توضیح بیشتر این مهم گفت: با مجوزی که از مجلس خواهیم گرفت و از آنجا که طرح تشکیل وزارت بازرگانی هم اعلام وصول شده دولت در این باره سال آینده اقدامات لازم را برای اصلاح نظام توزیع صورت خواهد داد و این روند طولانی نخواهد بود.

وزیر اقتصاد درباره محتوای این جلسه و پاسخ هایش به پرسشهای اعضای خبرگان در جلسات صبح و عصر افزود: امروز اقدامات و برنامه‌های دولت را در خصوص مبارزه با قاچاق ، تامین کالاهای اساسی و اصلاح نظام بانکی تشریح کردم.

وی گفت: خوش‌بختانه هم وزیر جهاد کشاورزی و هم وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش دادند که واردات کالاهای اساسی از نظر تناژ و همچنین از نظر ارزی بیشتر از سال گذشته بوده و در شبکه وجود دارد اما باید اصلاح شبکه توزیع نیز انجام شود که در برنامه دولت است.

1 پیام

 1. در حال حاضر دولت برنامه ای برای توزیع کالاهای اساسی و مدیریت بازار ندارد یا حداقل تمام برنامه های دولت تا کنون محکوم به شکست بوده و نتیجه ای اثر بخش نداشته است. از طرفی تفکر ات سرمایه دارای یا غیر واقعی دولت ( نظیر مخالفت با سیستم توزیع الکترونیک ( کوپنی) یا کارت اعتباری خرید برای سرپرست خانوار) با شرایط امروز جامعه باعث شده که نیازمندان و ۷ دهک پایین در آمدی ضربه های جبران ناپذیری روانی، فرهنگی و اقتصادی ببینند. وقت است که مجلس با طرح های سه فوریتی برنامه توزیع مدیریت شده کالا های اساسی را شروع کند. ابتدا باید گروه های هدف دقیقا مشخص شوند( افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی،کارگران و کارمندان دولتی و غیر دولتی، روستائیان، رانندگان، …) و اقلام مورد نیز برای این گروه ها به طور شفاف محاسبه شوند و نحوه رسیدن اقلام به دست این گروه های هدف با حذف کامل واسطه ها، سوداگری و قاچاق برنامه ریزی شود. آقای روحانی ! شما به واسطه رای این مردم است که به این مقام دست پیدا کرده اید من نمی دانم مسئله توزیع کالاهای اساسی برای شما به یک بحران تبدیل شده است. آسان ترین راهکار ثبت نام سریع و دقیق متقاضیان دریافت کالاهای اساسی توسط سازمان هدفمندی یارانه ها است، بهتر است یک کارت اعتباری خرید به نام سرپرست خانوار و به تعداد افراد تحت تکفل به منظور استفاده در فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی صادر شود و یارانه ها و کالاهای اساسی در مدت های مقرر و برنامه ریزی شده( بر اساس رقم سمت راست کد ملی سرپرست خانوار ) توزیع شوند( سازمان هدفمندی یارانه ها برای بروز کردن آمار یارانه بگیران باید ثبت نام دوباره را به عهده بگیرد، زیرا بسیاری از دریافت کنندگان یارانه
  به علت مرگ وجود خارجی ندارند).
  کارت های اعتباری یکبار در ماه برای تهیه کالاهای اساسی شارژ شده و در مقابل با مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای با احترام خرید توسط خانوار انجام شود. هر روش دیگری برای عرضه کالاهای اساسی باعث فساد، رانت، قاچاق و بی عدالتی می شود. با تعریف کارت اعتباری خانوار: مقدار آمار توزیع شده مشخص می شود و به آسانی توزیع هدفمند می شود و عدالت اجتماعی درباره همه نیازمندان و متقاضیان اجرا می شود. در ضمن می توان برای خانوارها براساس دهک های در آمدی درجه ۱ تا ۱۰ تعریف کرد و به تناسب درجه کارت اعتباری آنها ماهیانه شارژ شود. در ضمن می توان از کارت اعتباری خرید برای شارژ یارانه، سهمیه بنزین و کالاهای اساسی و هزینه های بهداشتی خانوار در آینده استفاده کرد.
  نمونه موفق این گونه کارت ها؛ کارت خرید حکمت کارت برای نیروهای مسلح است که به آسانی این نیروها سهمیه یارانه ای کالاهای اساسی خود را
  به آسانی در فروشگاه های زنجیره ای اتکا دریافت می کنند.
  اجرای این برنامه آسان ترین و عملی ترین راه برای تحقق عدالت اجتماعی است. کاش! دولت مردان و نمایندگان مجلس دست از بلند پروازی و ایده آل گرایی بردارند و به یاد داشته باشند که این قشرهای ضعیف جامعه( دهک ۷ به پایین) هستند که انقلاب و کشور را حفظ کرده اند، نه برنامه ها و ایده ها و کارها و اقدامات بی نتیجه آنها. مهرداد رجبی – دکترای انرژی

پاسخ دادن