ذخیره طلا از مصرف پیشی گرفت

علاقه مندی به طلا تاریخچه‌ای چندهزارساله دارد و زیبایی، کمیابی و فناناپذیری، آن را به فلزی محبوب تبدیل کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر – علاقه مندی به طلا تاریخچه‌ای چندهزارساله دارد و زیبایی، کمیابی و فناناپذیری، آن را به فلزی محبوب تبدیل کرده است. در برخی فرهنگ‌ها از طلا برای هدیه در مراسم مختلف از جمله عروسی و سایر جشن‌ها استفاده می‌شود.

ارزش بالای طلا که جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاری افزایش داده از یک‌سو، و امکان انتقال آن به نسل‌های آینده، در طول قرن‌ها به محبوبیت این فلز زرد افزوده است.

طلا همواره در جهان مورد توجه اقوام مختلف بوده است. از فرعونیان گرفته که با طلا دفن می‌شدند تا رومیان ثروتمند که طلای بسیاری را می‌اندوختند. اما همواره ارزش بالای این فلز گران بها در طول تاریخ سبب شده است که به آن به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری نگاه شود.

فارغ از نگاه کنونی بسیاری در غرب به طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری، طلا جواهرات یک بخش بسیار مهم در بسیاری از فرهنگ‌ها محسوب می‌شود که اغلب دلایلی در ارتباط با ارزش آن به عنوان ابراز سرمایه‌گذاری دارد.

طلا علاوه بر کاربرد سرمایه‌ای و استفاده در جواهرات، در پزشکی، تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک کاربرد داشته و به همین دلیل، همواره و جدا از افت‌وخیزهای بازار، ارزش خود را حفظ کرده و موردتقاضا بوده است.

عمده‌ترین استفاده از طلا در ایران ساخت جواهرات است. اما گفت‌وگوی جدید دولت‌ها درباره استفاده از این فلز گرانبها به‌عنوان پشتوانه پول ملی کشورها و همچنین موارد استفاده در صنایع الکترونیک و پزشکی در کنار وجود معادن سرشار در ایران به‌ویژه در آذربایجان غربی و کردستان باعث شده است پژوهش و سرمایه‌گذاری در این بخش همیشه در حال پیشرفت باشد.

*۳۰ استان معادن سنگ‌های قیمتی دارند

در این باره «حجت شفائی» رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر گفت: ایران جزو هفت کشور صنعتی طلا و جواهر در دنیا است و جزو ۱۰ کشور نخست مصرف‌کننده طلا قرار دارد. از ۳۱ استان کشور ۳۰ استان، معادن سنگ‌های قیمتی دارند و در ۲۱ استان طلا کشف شده که فقط سه معدن فعال است.

وی در خصوص دریافت مالیات ارزش افزوده از اعضای این اتحادیه گفت: ارزش افزوده به جای آنکه از اصل طلا گرفته شود باید از اجرت گرفته شود و از ساخت و ارزش شمش باید این مالیات اخذ شود. ضمن آنکه با سازمان‌های گمرک و بانک مرکزی مشکلاتی داریم. باید صندوقی در گمرک وجود داشته باشند تا مردم طلا و اماناتی که وارد و صادر می‌کنند در این صندوق قرار دهند اما در حال حاضر شمش یا طلا در امانتداری گمرک باقی می‌ماند تا استاندارد آن تایید شود و این وضع هزینه بالایی برای ما دارد.

شفائی تصریح کرد: آنچه صادرات ما را با اخلال مواجه کرده این است که ما از بانک مرکزی مجوزهای لازم را اخذ می‌کنیم اما گمرک فک پلمب را انجام می‌دهد و کار را ناقص می‌کند در حالی که کشورهای سفارش دهنده به تعداد سفارش می‌دهند و انتظار دارند محموله پلمب باشد اما با این وضعیت کار ما ناقص می‌شود.

وی ادامه داد: درخواست ما این است که نمونه‌برداری در محل تولید انجام شود و پس از بسته‌بندی و پلمب مستقیم صادر شود. از سوی دیگر ۴ درصد مالیات بر عملکرد که به صادرات تعلق می‌گیرد قدرت رقابت‌پذیری ما را در بازارهای صادراتی کاهش داده است.

شفائی گفت: بیشتر تجهیزات ما وارداتی است و نمی‌توانیم با کشورهایی مانند هند و ترکیه رقابت کنیم بنابراین باید در برخی امور صادرات تسهیل شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان جواهر در پاسخ به این سؤال در خصوص میزان صادرات طلا و جواهر گفت: سهم ما از تجارت طلا در دنیا دو هزارم درصد است در حالی که می‌توان ۴۵۰ میلیون دلار بازار منطقه‌ای را به دست آورد.

وی گفت: بحران و نوسان‌های نرخ ارز قیمت تمام شده تولید را در این بخش افزایش داده است. ضمن آنکه صدور بخشنامه‌های متعدد و اخذ مالیات‌های گوناگون حاشیه سود را به شدت کاهش داده است. ایران تحت تحریم طلا است و با پاسپورت ایرانی نمی‌توان طلا خریداری کرد.

وی افزود: حدود ۱۵ هزار واحد طلاسازی در کشور وجود دارد که ۱۰ هزار واحد آن کد شناسایی دارند اما به دلیل تحریم‌های خارجی و داخلی مشکلاتی برای تولیدکنندگان به وجود آمده است. ضمن آنکه در ابتدای سال بانک مرکزی به بهانه تحریم، سکه را پیش‌فروش کرد و این موضوع موجب شد تا نقدینگی از دست مردم خارج شود و ذائقه مردم تغییر کند. اقدام‌های بانک مرکزی موجب شد تا صنعت طلا و جواهر به کما برود و ۹۰ درصد اجناسی که امروز در طلافروشی‌ها وجود دارد تولید سال ۹۵ و ۹۶ است.

وی در خصوص ورود ماشین‌آلات تولیدی این صنعت گفت: متاسفانه هیچ تسهیلاتی در این بخش وجود ندارد. به طور مثال دستگاهی که قیمت آن در ایتالیا ۲۰ هزار دلار است ۶۰ هزار دلار به دست ما می‌رسد. این در حالی است که ساخت یک کیلو طلا می‌تواند برای دو نفر شغل ایجاد کند. کشوری مانند هند در سال ۵۰۰ تن طلا تولید می‌کند و کشوری مانند عربستان ماهانه ۵۰۰ تن طلا مصرف می‌کند. این ظرفیتی است که کشور ما می‌تواند از آن استفاده کند.

* کردستان اولین تولیدکننده طلا می‌شود

«محمد دره وزمی »رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با بهره برداری از فاز دوم و توسعه معدن ساریگونی بیش از پنج میلیون تن کانسنگ طلا معادل هفت تن طلا در سال استخراج می‌شود که در این صورت کردستان برترین تولید کننده طلای کشور می‌شود.

دره وزمی اظهار داشت: در صورت تولید این میزان طلا، کردستان به رتبه اول تولید این فلز گرانبها در کشور دست پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ۲ پروانه بهره برداری معدن طلا در این استان صادر شده و سه پروانه دیگر نیز در آینده نزدیک صادر می‌شود، افزود: بزرگترین معدن طلای استان کردستان، معدن ساریگونی است که به ۷۰ میلیون تن حجم ذخیره کانسنگ طلا رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تاکید کرد: این ذخیره حدود ۱۰۰ میلیون تن برآورد می‌شود که این فقط در فاز اکسیدی است و بیش از آن در فاز سولفیدی خواهد بود.

وی یادآور شد: برای اینکه ذخایر بیشتری کشف و سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم عملیات اکتشاف نوین را آغاز کرده و از مساحت استان، میزان ۱۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع تحت اکتشافات نوین هوایی قرار گرفته است.

دره وزمی اضافه کرد: سنگ آهن یکی دیگر از مواد معدنی است که حدود ۷۵ میلیون تن پروانه بهره برداری قطعی دارد و ذخایر احتمالی این ماده معدنی در استان بالای ۲۰۰ میلیون تُن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: برای افزایش اشتغال افزوده در استان اقدام به فرآوری آهن کرده و زنجیره فولاد را در همین ارتباط در قروه، بیجار و سقز راه اندازی کرده ایم.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ تن کنستانتره در حال حاضر در این زنجیره تولید می‌شود، افزود: هدف گذاری ما تولید دو و نیم میلیون تن کنستانتره، دو و نیم میلیون تن گنداله و یک و نیم میلیون تن فولاد است که با رسیدن به این میزان به مقصود نهایی می‌رسیم.

دره وزمی اظهار داشت: کردستان دارای ساختار زمین شناسی متنوعی است و به همین دلیل از تنوع مواد معدنی بالایی برخوردار است و ۱۸ ماده معدنی در این استان کشف شده است.

وی طلا، سرب، روی و منگنز را از جمله مواد معدنی کشف شده در استان اعلام کرد و یادآور شد: سنگ‌های تزئینی از جمله مرمریت، کریستال، تراورتال و مصالح ساختمانی از جمله پوکه معدنی و باریت از مواد معدنی موجود در کردستان است.

*سخن آخر

در پایان باید یادآور شد، گرچه صنعت طلا در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و وضعیت معادن طلای این سرزمین نیز به‌طور نسبی درخور توجه است اما این صنعت قدیمی و پول‌ساز، آن‌گونه که باید به جایگاه اصلی خود نرسیده و سهم ایران از تولید و صادرات جهانی این کالای طلایی، بسیار اندک و قابل‌چشم‌پوشی است.

پاسخ دادن