راز علاقه ایرانی ها به  شبکه‌های اجتماعی خارجی

این روزها راه اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی به دغدغه اصلی مسئولان بدل شده تا آنجا که هر از گاهی در این خصوص  اظهار نظری ارائه می‌شود و در آخرین اظهار نظر، «ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورایعالی فضای مجازی اعلام کرده که در حال مذاکره با بخش خصوصی هستند تا اقدام به راه‌اندازی کنسرسیومی برای شبکه اجتماعی داخلی کنند و مذاکره با اپراتورهای داخلی هم با هدف تشویق آنها برای ایجاد شبکه اجتماعی داخلی ادامه دارد و زمانی که مذاکره‌ها به نتیجه برسد  سه شرکت داخلی فعال با توانایی جذب بیش از ۱۰ میلیون مشترک راه‌اندازی می‌شود. در این میان این سؤال به ذهن می‌رسد که عملکرد شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند بیسفون، سلام، فانوس، سروش، ساینا و… چگونه است و چرا هنوز کاربران از این شبکه‌های اجتماعی آنچنان  که باید استقبال نکرده اند؟

 پرداخت الکترونیکی راهی برای افزایش کاربران

«علت موفق نبودن پیام رسان‌ها یا همان شبکه‌های اجتماعی داخلی برداشته نشدن گام‌های خوب و محکم در ابتدای کار بخصوص از نظر فنی است. از این‌رو باعث شد کاربرهای ایرانی پیام رسانان خارجی را به داخلی‌ها ترجیح دهند و داخلی‌ها بازار را به خارجی‌ها واگذار کنند. «جعفر خورشاد» مدیرعامل رسانه‌ای «سروش» و «مهدی علیزاده» مدیر طرح «ابرک» معتقد هستند اگر شبکه‌های اجتماعی داخلی از نظر فنی قوی ظاهر شوند و سرویس‌ها و خدماتی بومی ارائه کنند که شبکه‌های خارجی قادر به ارائه این خدمات و سرویس‌ها به کاربران نباشند و به عبارتی محتوای ایرانی داشته باشند، می‌توان کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی را افزایش داد.

خورشاد می‌گوید: در داخل دو گروه وجود دارند که یک گروه از محصولات داخل استفاده می‌کنند و گروه دیگر از محصولات خارجی، بنابراین اگر بخواهیم به آنها بقبولانیم فقط از محصول داخلی استفاده کنند، کار اشتباهی است. باید برای دریافت بازخوردهای واقعی از مردم محصول خوبی را به کاربران تحویل دهیم.

ارائه سرویس بومی

مدیرعامل رسانه‌ای سروش معتقد است ارائه سرویس بومی از سوی شبکه‌های اجتماعی در جهان نیز در حال روی دادن است، پس باید به این سمت حرکت کرد تا بتوان کاربران را به سمت استفاده از شبکه‌های داخلی سوق داد.

وی به پرداخت‌های الکترونیکی از طریق شبکه‌های اجتماعی داخلی اشاره کرده و می‌افزاید: اگر سرویس پرداخت الکترونیکی روی پیام رسان شبکه اجتماعی قرار داده شود چون ارائه چنین سرویس‌هایی بومی است و رقبای خارجی نمی‌توانند سرویس‌های بومی به کاربر ارائه دهند  به مرور زمان کاربران داخلی از شبکه‌های اجتماعی وطنی استقبال می‌کنند. درست است که پیام رسان‌های داخلی جای کار دارند تا جای رقبا را در داخل کشور بگیرند، ولی اگر سرویس‌های خوب و باکیفیت ارائه شود به طور حتم کاربران داخلی استقبال می‌کنند.

امکان جذب میلیونی کاربران آری یا خیر

سؤال دیگری هم که مطرح می‌شود این است که آیا امکان جذب بیش از ۱۰ میلیون کاربر وجود دارد یا خیر؟ خورشاد معتقد است اگر سرویس‌های خوبی در شبکه‌های اجتماعی داخلی ارائه شود بیشتر از این میزان نیز کاربران از شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده خواهند کرد. وی در ادامه دوباره به بحث ارائه خدمات بانکی از سوی پیام رسانان داخلی اشاره کرده و می‌گوید: اگر بانک‌ها اعلام کنند کسانی که از پیام رسان داخلی استفاده کنند، هزینه‌ای بابت انجام خدمات بانکی نمی‌گیرند، قطعاً

بسیاری از مردم از این خدمات استفاده می‌کنند و به شبکه‌های اجتماعی داخلی علاقه‌مند می‌شوند.

مدیرعامل رسانه‌ای سروش با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که انجام تراکنش«USSD» از طریق پیام رسانان شبکه‌های داخلی امنیت ندارد، گفت اگر امنیت ندارد کد امنیتی تعریف کنند. ما اطمینان داریم اگر چنین اتفاقی رخ دهد خیلی‌ها از شبکه اجتماعی داخلی استفاده می‌کنند.

اما در این میان «مرتضی برجی» مدیر طرح «ساینا» رساندن تعداد کاربران داخلی به ۱۰ میلیون کاربر را آمار و ارقام فضایی دانسته و می‌گوید: هر کسی که بگوید می‌تواند تعداد کاربران را به بیش از ۱۰ میلیون کاربر برساند کار مشکلی در پیش دارد، چرا که با توجه به تجربه سال‌هایی که ما در «ساینا» داریم هر بار که تعداد کاربران افزایش یافته با یک چالش جدید روبه‌رو شده‌ایم و مشکلات و مدیریت کاربران با سرورهای داخل بیشتر می‌شود. بحث این است اکنون نرم افزار و پلتفرم‌هایی که برای شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده می‌شود در واقع بسیاری از نرم افزارهای خارجی است که ایرانی شده و بیش از یک میلیون کاربر را نمی‌تواند، مدیریت کند. به نظرم مرکز ملی فضای مجازی درباره ادعاهای مطرح شده باید راستی آزمایی انجام دهد. تجربه ما در ایجاد و مدیریت شبکه‌های اجتماعی داخلی کم است و اگر برخی شبکه‌های اجتماعی خارجی کاربران زیادی را به خود جذب کرده ضمن داشتن تجربه بالا، روی شبکه‌های خود بسیار فکر کرده و آنها را با هزینه‌های کلان چندین میلیون یورویی پیاده‌سازی کرده و پشتیبانی می‌کنند.

فرهنگ سازی برای جلب اعتماد کاربران

نبود اعتماد کاربران به شبکه‌های اجتماعی داخلی یکی از چالش‌های بزرگی است که به عقیده فعالان در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی از سوی مدیران بالا دستی است، چرا که شبکه‌های اجتماعی داخلی هزینه‌ای برای تبلیغ در این باره ندارند.

برجی می‌گوید: برای جلب اعتماد از نظر امنیتی باید بحث فرهنگی و تبلیغات گسترده‌ای از سوی

مسئولان و رسانه ملی صورت بگیرد. اقدام‌ها باید نامحسوس باشد تا پاسخ دهد، کاربر ایرانی زمینه ذهنی‌اش منفی است و فکر می‌کند اگر در شبکه اجتماعی داخلی ثبت‌نام کند تمام اطلاعات وی در اختیار نهادهای امنیتی قرار می‌گیرد، در صورتی که واقعیت این گونه نیست و باید با کار فرهنگی،  این ذهنیت منفی از ذهن کاربران داخلی پاک شود.

«مهدی علیزاده» مدیر طرح ابرک اعتقاد دارد برای معرفی و جلب اعتماد کاربران نیاز است این شبکه‌های اجتماعی داخلی از طریق برنامه‌های صدا و سیما معرفی شوند وی در این رابطه می‌گوید: برنامه‌ای همچون «خندوانه» که بینندگان زیادی دارد با معرفی پیام رسان داخلی می‌تواند با آنها در ارتباط باشد از آنجایی که برخی برنامه‌ها طرفداران زیادی دارد از این طریق کمک می‌شود تا دانلود پیام رسان داخلی بالا برود و به این طریق کاربران دیگر هم به سمت اپلیکیشن داخلی سوق داده می‌شوند. وقتی کاربران بینند که دوستانشان از اپلیکیشن داخلی استفاده می‌کنند آنها نیز برای برقراری ارتباط با دوستان خود از آن اپلیکیشن استفاده می کنند. به نظر من تنها کافی است که کاربران به سمت استفاده از پیام‌رسان های داخلی سوق داده شوند و با توجه به تجربه‌ای که به‌دست آورده ام کاربران به استفاده از پیام رسان عادت می‌کنند، فقط کافی است آنها را به استفاده از پیام رسان داخلی ترغیب کنیم.

راز محبوبیت شبکه‌های اجتماعی خارجی در ایران

«محمدجواد آذری جهرمی» معاون وزیر ارتباطات گفت: ۶۵درصد کاربران ایرانی به دلایل اقتصادی به سمت شبکه‌های اجتماعی خارجی می‌روند وتنها ۸درصد کاربران به‌دلیل بی اعتمادی به سرویس‌های بومی از خدمات خارجی استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به نظرسنجی انجام شده از دلایل استفاده کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی خارجی اظهار داشت: نظرسنجی یکی از مراجع رسمی و مطالعات صورت گرفته از سوی آن، نشان می‌دهد بیشترین دغدغه کاربران ایرانی، دریافت سرویس با کیفیت است و چنانچه این موضوع تامین شود، تفاوتی به استفاده از سرویس‌های داخلی و خارجی قائل نیستند. طبق این نظرسنجی، اولین مولفه‌ای که باعث شده کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده کنند، موضوع اقتصادی است، بررسی‌ها نشان می‌دهد ۶۵ درصد کاربران، به دلیل ارزان بودن شبکه‌های اجتماعی به این سمت رو می‌آورند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر اینکه ۱۸درصد کاربران به دنبال گزینه‌ها و ویژگی‌های مختلف دریافت خدمات هستند، گفت: این تعداد کاربر، به دلیل این ویژگی‌ها از سرویس‌های خارجی استفاده می‌کنند و اولویت آنها به‌کارگیری امکاناتی است که این سرویس‌ها دارند.

«آذری جهرمی» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رد این موضوع که گفته می‌شود کاربران ایرانی اعتمادی به سرویس‌های بومی ندارند، تصریح کرد: بر پایه این نظرسنجی، تنها ۸ درصد کاربران ایرانی دغدغه امنیت دارند و به بیان دیگر نگران نقض امنیتشان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های بومی هستند و راضی به استفاده از سرویس‌های داخلی نیستند. مردم نسبت به ورود به حریم خصوصی خودشان حساسیت دارند و نباید فضای بی اعتمادی در استفاده از سرویس‌های داخلی وجود داشته باشد که ذهنیت مردم را تحت تاثیر منفی قرار دهد. جهرمی با بیان اینکه در صورت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ارائه سرویس‌های بومی روی این شبکه، رضایت بالغ بر ۸۳ درصد کاربران را می‌توان جلب کرد، ادامه داد: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ارائه سرویس‌های باکیفیت و ارزان داخلی، می‌توان به این هدف دست یافت.

پاسخ دادن