راه حل رهبران مالی جهان برای جنگ تجاری در مذاکرات ” بالی”

صندوق بین المللی پول در نشست سالانه خود و بانک جهانی هشدار داد : به نظر می رسد تنش های تجاری آمریکا و چین در طولانی مدت ادامه داشته باشد.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۲ مهر ۹۷

سران مالی جهان در نشست سالانه خود در بالی اذعان داشتند که تنش های تجاری تا الان به اندازه کافی مانع رشد اقتصادی جهانی شده است و ضرورت دارد تا راه حلی برای آن ارائه شود.

رییس بانک مرکزی چین در عین حال که خواستار راه حل سازنده ای برای این تنش های تجاری بود اذعان داشت: البته چین خود را برای سخت ترین شرایط نیز آماده کرده است.

وی در گفت و گویی که با گروه مشاوره اقتصادی در زمینه اقتصاد بین الملل داشت، گفت: خطرات ناشی از تنش های تجاری مهم است.

مقام ارشد چین در جلسه پرسش و پاسخ مشاوران گفت بدنبال نمونه قرارداد نفتا در مذاکرات تجاری کشورهای مکزیک و کانادا با آمریکا است چرا که این مذاکرات تجاری بین آنان و آمریکا نشان داد که مکزیک و کانادا مذاکرات تجاری را در نهایت در جهت اهدافی که خود داشتند پیش بردند و امتیازات لازم را دریافت کردند و چین هم خواهان چنین مذاکراتی با آمریکاست.

کریستین لاگارد مدیرعامل صندوق بین المللی پول به بلومبرگ گفت: پیام ما در این نشست روشن بود: تنش های تجاری مشکلات اقتصادی را تشدید می کند.

یک روز پس از نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، که هشدارهایی در خصوص تنش های تجاری ارائه شد، رییس جمهور اندونزی گفت: بدون هیچ پیشرفت غیرمنتظره ای ، اقتصاد جهانی وارد فصل سرد خود می شود.

همچنین، پنل مشاوره اصلی صندوق بین المللی پول هشدار داد که بهبود اقتصاد جهانی بطور فزاینده ای بطور نابرابر پیش می رود و ریسک های اقتصادی ناشی از آن وضعیت نزولی دارد.

کمیته بین المللی پولی و مالی که شامل یک هیئت ۲۴ نفره است اذعان داشت: به دلیل تنش های تجاری شدید و نگرانی های ژئوپلتیکی که در حال وقوع است ، همراه با تنگناهای مالی ، بسیاری از بازارهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه با شرایط ویژه ای روبرو هستند.

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن