رشد صادرات و واردات چین با وجود جنگ تجاری با آمریکا

بر اساس گزارش اداره گمرک چین، ارزش کل صادرات و واردات این کشورتا نیمه ماه جاری میلادی، از مجموع کل آن در سال گذشته نیز عبور کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از رویترز، اداره گمرک در چین روز شنبه با انتشار گزارشی به تفصیل و تشریح حجم مبادلات تجاری انجام شده و همچنین ارزش کل صادرات و واردات در این کشور پرداخت و اعلام کرد که مجموع کل ارزش صادرات و واردات چین هم‌اکنون تا نیمه ماه نوامبر سال جاری میلادی از مجموع کل سال گذشته (۲۰۱۷) نیز فراتر رفته است و این نشان دهنده این است که چین توانسته با وجود جنگ تجاری با ایالات متحده آمریکا و افزایش تعرفه‌های گمرکی و واردات کالا به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از سوی آمریکا و در حالی که هنوز یک ماه از سال ۲۰۱۸ میلادی باقی مانده است، باز هم موفق شود از میزان کل واردات و صادرات سال گذشته خود نیز عبور کند. ارزش کل صادرات و واردات چین در مقایسه با مدت مشابه خود در سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است.

گزارش‌های قبلی اداره گمرک چین پیشتر حاکی از آن بود که ارزش کل صاردات و واردات این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۷.۷۹ تریلیون یوآن بوده است.

این در حالیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، به بهانه حمایت از محصولات آمریکایی و تولید داخلی این کشور، دستور وضع قانون تعرفه واردات کالاهای خارجی اعم از محصولات چینی را داد و رسما جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده آمریکا آغاز کرد و از آن پس بر روی محصولات و کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه گمرکی ۱۰ درصدی اعمال شد که طبق اظهارات و تهدیدات ترامپ، قرار است از آغاز سال جدید میلادی این تعرفه های وارداتی به ۲۵ درصد افزایش یابد.

*مریم رهنما

پاسخ دادن