رویکرد اعراب به سوریه، تحولی جدید در منطقه

نزدیکی سوریه و اعراب
اقتصاد برتر


حمید رضا صدیقی – سردبیر در پی موفقیت‌های مقاومت اسلامی در سوریه و تصمیم آمریکا برای خروج نظامیان این کشور از خاک سوریه، اعراب رویکرد جدیدی به سوریه پیدا کرده و یکی پس از دیگری به‌دنبال بازگشایی سفارتخانه‌های خود و عادی سازی روابط با این کشور هستند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۲ دی ۹۷

اولین رئیس جمهوری عربی ،عمر البشیر- رئیس جمهوری سودان – خط شکن بهبود روابط اعراب با سوریه بود که در سفری به دمشق با اسد ملاقات کرد و پیمان دوستی با این کشور را مطرح نمود. بلافاصله پس از سودان، امارات پس از هفت سال از سال ۲۰۱۱ که روابط خود را با سوریه قطع کرده بود اعلام کرد سفارت خود در سوریه را بازگشایی کرده است.بحرین نیز روابط سیاسی خود با سوریه را از سرگرفت و در بیانیه‌ای از سوریه به‌عنوان کشور برادر یاد کرد. در پی این تحول ژنرال مملوک – بالاترین مقام امنیتی سوریه- راهی قاهره شد و با همتای مصری خود ملاقات کرد.

از درون اتحادیه عرب که از سال ۲۰۱۱ عضویت سوریه را به حالت تعلیق در آورده بود نیز پیام‌هایی مبنی بر پذیرش مجدد سوریه به دمشق رسیده است. خروج نیروهای آمریکا از سوریه، بهبود روابط اعراب با بشار اسد و پیروزی‌های اخیر مقاومت اسلامی در جبهه نظامی سوریه، اسرائیل را به شدت نگران کرده است به گونه ای که رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای حفظ روحیه اسرائیل مجبور شد بیانیه ای منتشر کند و بگوید آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر نیروهای مورد حمایت ایران دفاع می‌کند. البته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اشاره ای به حمایت عملی از رژیم صهیونیستی نکرد و صرفا در حد حمایت شفاهی بسنده کرد.

رسانه‌های وابسته به دولت آمریکا که این روزها از تصمیمات ترامپ شوکه هستند در موضعی منفعلانه برای اینکه از تحولات منطقه عقب نمانند اعلام کردند نیروهای عربی جایگزین نیروهای خارج شده آمریکا از سوریه می‌شوند در حالیکه کشورهای عربی ظرفیت چنین کاری را ندارند و در بهبود روابط اعراب با سوریه نیز آثاری از چنین رویکردی مشاهده نمی شود.

در نهایت با پیشروی‌های نیروهای مقاومت و خروج آمریکا از سوریه اکثریت متحدان منطقه ای واشنگتن آشفته شده اند و پیش از اینکه موقعیت آنان در منطقه به خطر بیفتد رویکرد جدیدی به سوی مقاومت اسلامی و در کانون آن سوریه پیدا کرده اند که غالب رسانه‌های غربی از این تحولات به‌عنوان پیروزی ائتلاف ایران، روسیه، اسد و نیروهای مقاومت اسلامی در منطقه و شکستی برای آمریکا و متحدانش یاد می‌کنند.

پاسخ دادن