رویکرد ایران خودرو برای تعامل مالی با مشتریان

ایران خودرو به عنوان مشتری مدارترین گروه خودروسازکشوردرتلاش است تا هر آنچه نظر مشتریان را مکدر می‌کند را، از بین برده و همچون گذشته به تعهدات خود عمل کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ بهمن ۹۷

رویکرد ایران خودرو برای تعامل مالی با مشتریان
به گزارش #اقتصادبرتر – این روزها ساماندهی بازار خودرو چه بازار خودروهای وارداتی و چه خودروهای داخلی به معضلی پیچیده تبدیل شده است اما به نظر می‌رسد با تدبیر و چاره اندیشی دولتی‌ها و نیز مسئولین ذیربط در دو گروه خودرو سازی ایران خودرو و نیز سایپا به زودی مرتفع و مشتریان با خیال راحت روزهای منتهی به پایان سال را سپری کنند.

* استرداد پرداختی اضافی مشتریان از سوی ایران‌خودرو
ایران خودرو به عنوان مشتری مدارترین گروه خودروسازکشوردرتلاش است تا هر آنچه نظر مشتریان را مکدر می‌کند را، از بین برده و همچون گذشته به تعهدات خود عمل کند.
بر همین اساس، معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران‌خودرو نیزعنوان کرد : ایران‌خودرو خود را مکلف به اجرای قوانین و ضوابط ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌داند.

مصطفی خان‌کرمی گفت: براساس ابلاغ تصمیم وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، دعوتنامه‌های ارسالی به مشتریان برای پیش‌فروش‌های با موعد تحویل تا پایان دی ماه ابطال و دعوتنامه‌ها براساس قیمت‌های قبلی صادر خواهد شد.
وی در عین حال تأکید کرد: وجوه پرداختی اضافی مشتریانی که با موعد تحویل قبل از اول بهمن ماه تکمیل وجه کرده یا خودروی خود را تحویل گرفته‌اند مسترد خواهد شد.

*ایران خودرو جریمه و دیرکرد مشتریان را پرداخت می‌کند
خان‌کرمی در توضیح خبری که به‌نقل از وی درباره افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ها منتشر شده نیز تصریح کرد: اطلاعاتی که در این مصاحبه بوده مربوط به هفته گذشته و قبل از ابلاغیه وزارت صنعت بوده است.
معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران‌خودرو ضمن عذرخواهی از مشتریان بابت تأخیر ناشی از شرایط تحمیلی خاطر نشان کرد : ایران‌خودرو جریمه و خسارت دیرکرد را به مشتریان پرداخت و تمامی تعهدات ایجادشده برای محصولات ایران‌خودرو را البته با تأخیر اجرا خواهد کرد.

* مذاکره با بانک مرکزی برای حل مشکل نقدینگی خودروسازان
نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیته خودرو در بازدید از ستاد پاسخگویی به مشتریان ایران خودرو در این رابطه تاکید کرد : در حال حاضر مشکلاتی در تحویل خودروها پیش آمده است که باید مشکلات را برطرف کنیم و با متانت و صبوری پاسخگوی مشتریان معترض باشیم که در بازدید از ستاد‌های پاسخگویی انگیزه همین برخورد مناسب را مشاهده کردم.
صادق نجفی، نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیته خودرو، درباره دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت در حل هر چه سریع تر مشکل تحویل خودروها، و نیز تامین مالی خودرو سازان و قطعه سازان تاکید کرد: قطعا شخص وزیر و معاونین مربوطه در وزارت صنعت با کمک رئیس کل بانک مرکزی و همکاری که با مدیران عامل سایپا و ایران خودرو خواهند داشت، مشکل تامین نقدینگی را حل می‌کنند که در این رابطه با برخی بانک‌ها توافق‌هایی صورت گرفته است.

*۳علت اصلی تاخیر در تحویل خودروسازان
در ادامه، فریدون احمدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع احمدی، علت اصلی تاخیر در تحویل خودروسازان را تحریم، مشکلات نقدینگی و برخی مشکلات مدیریتی در شرکت‌ها دانست وعنوان کرد: در حال حاضر مشکل عمده شرکت‌ها تامین ارزی، تحریم‌ها و عدم انجام تعهدات از سوی شرکای خارجی است که موجب مشکلاتی برای محصولات پیش فروشی شده است.
وی در ادامه بخش زیادی از اتفاقات اخیر در بازار خودرو را ناشی از افت تولید قطعه سازان ناشی از مشکلات نقدینگی دانست و گفت: امروز قطعه سازان مطالبات کلانی از خودروسازان دارند و باید نقدینگی به این بخش از صنعت ترزیق شود و مطالبات آنها هر چه سریع تر پرداخت شود تا تولید خودرو نیز افزایش یابد.

*تنها بخشی از مشکلات خودروسازان حل می‌شود
نایب رئیس کمیسیون صنایع افزود: هم اکنون قطعه سازان برای برخی از سفارشات با مشکلات تامین ارز و نقدینگی مواجه هستند که امید است وزارت صنعت هر چه سریع تر این مشکلات را حل کند.
احمدی با اشاره به وعده تخصص کمک مالی دولت به صنعت خودرو گفت: با اختصاص ارقام مطرح همه مسائل حل نمی شود اما بخش مهمی از مشکلات خودروسازان و قطعه سازان حل خواهد شد.
وی تصریح کرد: صنعت خودرو همچنان با مشکل روبرو است اما انتظار می‌رود تصمیمات اخیر دولت بخش زیادی از مشکلات صنعت خودرو را حل کند.

*به زودی، طرح ساماندهی بازار خودرو تعیین تکلیف می‌شود
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره تعیین تکلیف طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع مجلس و مسائل مربوط به واردات خودرو و مشخص شدن وضع آن در ماه‌های آینده همچنین در خصوص ادامه مذاکرات مجلس وطرح ساماندهی بازار خودرو گفت: کمیسیون صنایع و معادن تلاش می‌کند تا به زودی، طرح ساماندهی بازار خودرو تعیین تکلیف شود.
فریدون احمدی، با اشاره به ممنوعیت واردات خودرو و تضاد آن با برخی از بندهای طرح ساماندهی بازار خودرو اظهار داشت: در طرح ساماندهی بازار خودرو مسائلی که در خصوص واردات و کاهش تعرفه مطرح است که با توجه به ممنوعیت واردات و مسائل کلان مربوط به اختصاص ارز به این بخش، لازم است تا طرح مورد ارزیابی و بررسی کارشناسی بیشتری از سوی اعضای کمیسیون صنایع قرار گیرد.
وی تاکید کرد: با تعیین تکلیف طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع مجلس، مسائل مربوط به واردات خودرو و وضع آن در ماه‌های آینده مشخص خواهد شد.

احمدی در ادامه به جلسه وزیر صنعت و معدن در کمیسیون صنایع مجلس و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص وضعیت تعهدات مشتریان از خودروسازان اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد تا دولت و خودروسازان به تعهدات قطعی عمل کرده و افزایشی در قیمت پیش فروش‌های قطعی نداشته باشد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس بخش عمده ای از اختلافات در خصوص قیمت خودرو را مسائل مربوط به زمان پیش خرید و نحوه قیمت گذاری اعلام کرد و افزود: مسائل و نارضایتی‌های اخیر مشتریان عمدتا مربوط به تاریخ خرید و نحوه قیمت گذاری و نوع اعلام آن بود که با تشکیل ستاد پاسخ گویی به مشتریان در شرکت‌های خودروساز و تصمیمات وزارت صنعت امیدواریم با ملاحظات بیشتری حقوق مصرف کنندگان رعایت و برای مسائل کلی راهکار جامع تری در نظر گرفته شود.

احمدی خاطر نشان کرد: بر اساس جلسه کمیسیون با وزیر صنعت خودروسازان باید به کسانی که قرارداد آنها قطعی است خودرو را به قیمت قطعی تحویل دهند.

پاسخ دادن