روی طلای کثیف سرمایه گذاری کنیم

تفکیک زباله
اقتصاد برتر

امروزه با افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، تولید زباله به یکی از معضل‌های پیچیده تبدیل شده و سالانه دولت‌ها هزینه‌های سنگینی را برای جابه‌جایی، تفکیک و دفن زباله صرف می‌کنند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۷ آذر ۹۷

در این میان مردم می‌توانند به راحتی به کمک دولت‌ها بشتابند و نقش مهمی را در مبدأ ایفا کنند. در جوامع پیشرفته مردم با آموزش‌هایی که از ارگان‌های مربوطه می‌بینند تا جای ممکن سعی می‌کنند تولید زباله‌های خانگی را کنترل کنند و زباله‌های خود را تفکیک و برای جمع‌آوری زباله از درب منزل هزینۀ زیادی پرداخت می‌کنند. در کشور ما برنامه‌های آموزشی برای پیشگیری از تولید زباله‌های خانگی و تفکیک زباله در مبدأ وجود ندارد و آگاهی لازم به جامعه داده نشده که با این کار چه کمک بزرگی به محیط زیست می‌کنند و موجب می‌شوند مواد قابل بازیافت به چرخه تولید بازگردند، هزینۀ کمتری برای تولید مواد خام صرف شود، انرژی کمتری به هدر رود و هزینه‌های جمع‌آوری و دفن زباله به شدت کاهش یابد.

البته از سوی دیگر شهرداری ها هم امکانات و زیرساخت های لازم را برای جمع آوری زباله های تفکیک شده از مبدأ فراهم نکرده اند و شهروندان چندان مطمئن نیستند که آیا وقتی زباله ها را تفکیک می کنند به همان شکل تفکیک شده هم حمل می شوند و سرنوشت درستی برای بازیافت می یابند یا خیر!؟

کمپین‌های اجتماعی خوش آب و رنگی که برای نجات و حفظ محیط زیست در فضاهای مجازی به وفور به چشم می‌خورد پر است از لایک‌ها و نظراتی که فقط در حد شعار باقی می‌ماند و عملاً در دنیای واقعی اجرا نمی‌شود. اما نباید از تأثیر افراد فعال و پرمخاطب در شبکه‌های مجازی غافل شد که می‌توانند با قدرتی که این شبکه‌ها برایشان به وجود آورده به نهادهای مربوطه بپیوندند و قدم بزرگی برای آموزش صحیح شهروندان بردارند و مطمئن باشند که به مرور زمان مردم نیز در کنارشان برای حل معضلات شهری قدم برخواهند داشت. به امید روزی که کمک به محیط زیست از دغدغه‌های زندگی پر مشغله‌مان شود.

*فاطمه سعادتی- خبرنگار اقتصاد برتر

پاسخ دادن