ریاست جمهوری سخت ترامپ

اقتصاد برتر

از روزی که ترامپ روبروی رسانه ها ایستاد، معلوم بود که مشکلات عجیبی در آینده برای ریاست جمهوری او به وجود می آید و امروز شاهد این مشکلات هستیم.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۱ آبان ۹۷

دموکرات ها که باورشان نمی شد ترامپ رئیس جمهوری شود، تمام قوای مالی، رسانه ای و سیاسی خود را به کار گرفتند تا او را زمین بزنند. دو جمله قبل واقعیتی است که اکثر رسانه ها آن را به صورت واضح بیان نمی کنند، اما آنچه در شهر واشنگتن در حال وقوع است به همین سادگی در دو جمله قابل توضیح است.

انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان آمریکا به پایان رسیده و دموکرات ها با رهبری «نانسی پلوسی» به ۲۲۵ کرسی از مجلس رسیده اند. جمهوریخواهان آمریکایی که حزب حامی ترامپ هستند تنها ۱۹۷ کرسی را اشغال کرده اند و با این حساب ۵۱ درصد مجلس در اختیار دموکرات هاست. این مسأله ترامپ را محدود تر می کند و تصمیم های یک جانبه ریاست جمهوری را متوقف خواهد کرد، ترامپ عصبانیت خود را یک روز بعد بر سر خبرنگار کاخ سفید «سی ان ان» خالی می کند. جدالی لفظی و دعوا بر سر میکروفون در نشست خبری کاخ سفید یکی از نقاط تاریک ریاست جمهوری ترامپ محسوب می شود.

این فضای جدید در کاخ سفید ترامپ را برای شما ترسیم کردم تا بتوانم به نکته ای مهمتر بپردازم. داستان رابطه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با مقامات روسی همچنان در جریان است و در شماره های پیشین «اقتصاد برتر» از آن نوشته بودیم. رئیس جمهوری آمریکا به شدت از این موضوع خشمگین است و این پرونده را به کلی برنامه ریزی دموکرات ها می داند. جیمز کومی که روزگاری این پرونده را در اف بی آی دنبال می کرد از سمت خود اخراج شد و بعد از او پرونده به عهده قوه قضائیه آمریکا سپرده شد. «جف سشنز» که خود منصوب ترامپ است و بالاترین مقام قضایی آمریکا محسوب می شود از بدو ورود به پست جدید خود، این پرونده را به قائم مقام قوه قضائیه یعنی آقای «روزن استاین» سپرد. مسئول مستقیم پرونده دخالت روسیه در ستاد ترامپ «رابرت مولر» است و او به تنهایی این داستان را پیش می برد. ترامپ در هفته ای که گذشت بخاطر اختلاف نظر با آقای سشنز او را به استعفا وادار کرد و به جای او «مت ویتیکر» معاونت منابع انسانی قوه قضائیه را به سرپرستی این قوه منصوب کرد. ویتیکر که مخالف پرونده روسیه و ترامپ است ممکن است در روزهای آینده به رابرت مولر مسئول مستقیم این داستان فشار وارد کند و برای پست ریاست قوه قضائیه به طور کلی ترامپ را از دردسر دخالت روسیه در ستاد انتخاباتی اش رها کند.

سیاست آمریکا و ادعای دموکراسی با مجلسی دموکرات در برابر این اقدام احتمالی ممکن است دچار مشکلات عدیده ای شود. آینده سیاسی ترامپ یا پشت پرده حل خواهد شد یا به صورت علنی رسوایی به وجود می آورد.

سیاست داخلی آمریکا حال و روز جالبی ندارد و باید ببینیم مجلسی دموکرات با دولتی جمهوریخواه چه خواهد کرد؟

*امیرحسین خادم المله- جانشین مدیرمسئول

پاسخ دادن