زیان چند هزار میلیاردی وزیر صمت به خودرو سازان

وزیر صمت
اقتصادبرتر

لغو مصوبه افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو که نتیجه چند هفته بحث کارشناسی در وزارت صمت بود به یکباره توسط وزیر لغو شد و میلیارد ها تومان به خودرو سازان که در آستانه ورشکستگی قرار دادند خسارت وارد کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۷ بهمن ۹۷
به گزارش #اقتصادبرتر،برای جبران این خسارت قرار شد دولت از طریق بانک مرکزی و بانک های عامل به هر یک از خودرو سازان ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند که این مصوبه هنوز اجرا نشده است و افزایش تولید خودرو سازان که با تولید و دریافت قطعه از قطعه سازان گره خورده است ، در انتظار تسهیلات وعده داده شده دولت است.
لغو مصوبه افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای پیش‌فروش‌شده با موعد تحویل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه امسال باعث خوشحالی بسیاری از دلالان شد اما این موضوع آسیب شدیدی به تولید خودرو سازان و تامین نقدینگی آن ها وارد کرد که تبعات در تراز مالی سال ۹۷ خودرو سازان خود را نشان خواهد داد.
برخی از کارشناسان صنعت خودرو لغو خلق الساعه این مصوبه را که در پی اعتراض مشتریان انجام شد ، کاملا سیاسی می دانند و معتقدند وزیر صمت برای پیشگیری از گسترش تجمعات مقابل وزارتخانه اقدام به اخذ این تصمیم کرده است . خودرو سازان نیز جرات انتقاد و اعتراض به این تصمیم وزیر را ندارند و مجبورند منتظر دریافت تسهیلات از بانک ها باشند. تا بتوانند تولید خودرو را که تنها راه نجات صنعت خودرو است افزایش دهند.
وزیر صمت با تصمیم خلق الساعه و غیر کارشناسی خود مبادی ورودی نقدینگی به صنعت خودرو را تنگ تر کرده است . این موضوع نه تنها به نفع مشتریان نیست بلکه زیانی را به ‌دنبال خواهد داشت که نهایتا بنفع دلالان بازار خودرو تمام می شود زیرا گفته می شود بسیاری از خودرو های ثبت نامه متعلق به واسطه ها است . اکنون خودرو سازان منتظر اقدام وزیر صمت برای جبران این خسارت با اعطای تسهیلات دولتی هستند .

پاسخ دادن