سخنان رئیس جمهور در مجلس برای تقدیم بودجه ۹۸

سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی که به منظور تقدیم لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس رفته است، دقایقی پیش آغاز شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ دی ۹۸

به گزارش اقتصاد برتر، حسن روحانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۴ دی ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین تبریک به مناسبت میلاد حضرت عیسی مسیح به مسیحیان جهان گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که این توفیق همانند سال های گذشته نصیب بنده و همکاران بنده در هیات دولت شد که در موعد قانونی لایحه بودجه سال ۹۸ را تقدیم مجلس محترم نمایم.

رئیس جمهوری کشورمان تصریح کرد: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس محترم می شود که از اواخر سال گذشته کشور ما با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه بود. دی ماه امسال به امید خدا، ماهی پربرکت برای مردم خواهد بود و همچنین ماه بهمن که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، پیش رو خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در دی ماه سال گذشته کشور با مشکلاتی مواجه شد که این حوادث آمریکا را بر این داشت که می تواند توسط این حوادث عزم ملت ایران را نابود کند و قدمی مهم برای عقب نشینی ایران بردارد که این خیالی خام و واهی برای آنها بود.

حسن روحانی در صحن علنی مجلس هنگام ارائه لایحه بودجه سال ۹۸:

 دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند بدانند آثارش برای نظام خطرناک خواهد بود.

لایحه در شرایطی به مجلس تقدیم می‌شود که از اواخر سال گذشته با فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم.

دی ماه امسال دی‌ماه پربرکتی برای مردم خواهد بود و همچنین بهمن‌ماه را که سالگرد انقلاب اسلامی است گرامی می‌داریم.

ولی دی‌ماه سال گذشته کشور با مشکلاتی مواجه شده بود و همان حوادث باعث شد تا آمریکایی ها با برداشت غلط و تصور ناروا در اواخر دی‌ماه موضع‌گیری جدیدی را علیه ایران و برجام اعلام کنند و بعد هم در هر مقطعی قدمی، صحبتی و تحریکی داشتند تا به خیال خام خودشان به اهدافشان برسند.

هدف اصلی آمریکا از این فشارها و اقدامات – که این فشارها مستقیما بر مردم ایران و منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان بود- بر خلاف قوانین بین‌المللی، به زانو در آوردن نظام قدرتمند جمهوری اسلامی است.

آنان مانع بزرگ خودشان را ایران سرافراز و قدرتمند می‌بینند بنابراین هرگاه ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی داشته باشیم آنان سد راه شده و پیش روی ایران قرار گرفتند چون از توانمندی ایران هراس دارند.

البته بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید. ایران قدرتمندتر و سرافرازتر و مردم با هوشیاری و استقامت بیشتر خواهند ایستاد. البته بی‌تردید تحریم و فشار بر زندگی مردم و بر رشد و توسعه کشور تاثیر خواهد گذاشت.

از سال ۹۲ همه با هم تصمیم گرفتیم از تورم فزاینده جلوگیری کنیم و تورم را تک‌رقمی کنیم و رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه مطلوب برسانیم اما این اهداف که با همکاری هم به دست آوردیم برای دشمنان ما قابل تحمل نبود.

در سال ۹۶ توانستیم به رشد ۳.۷ دست یابیم و ۷۹۰ هزار اشتغال خالص داشتیم و رشد سرمایه‌گذاری از منهای ۱۷.۴ به مثبت ۳.۴ رسید یعنی همه شاخص‌های ما شاخص‌های مثبت بود.

اما آمریکایی‌ها در این وسط نقشه شوم خودشان را برای ملت ما اجرا کردند.

ما در اوایل امسال با التهاباتی ابتدا در بازار ارز و سپس در بازار کالا و در سایر بازارها مواجه شدیم.

آن‌ها می خواستند ما را ناامید کنند و به مردم القا کنند که نظام ناکارامد است و دولت بر کارها مسلط نیست از سایت‌ها اعلام کردند که دولت کارها را رها کرده است.

بعضی‌ها از ابرتورم گفتند و بعضی‌ها از اینکه ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد در روزنامه‌ها نوشتند و خواستند مردم ناامید شوند.

البته شاید بسیاری هدف سوء نداشتند اما دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند آثارش برای نظام خطرناک خواهد بود.

بودجه سال ۹۸، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است

کشور ما در زمینه‌های مختلفی به خودکفایی رسیده است و توانستیم حرکت بزرگی در کالاهای مهم از قبیل فولاد و پتروشیمی ایجاد کنیم.

در زمینه گاز خودکفا شده و توانستیم توسعه پتروشیمی‌ها را از غرب تا شرق از شمال تا جنوب فراهم کنیم و آثار آن را شاهد باشیم.

موفق شدیم در شرایط سخت آب و هوایی مساله آب آشامیدنی و نیز برق مردم را حل کنیم و همچنین توانستیم بیش از ۹ هزار مگا وات ظرفیت تولید برق را افزایش داده و این را به ۲۱ مگاوات برسانیم.

این نهادها و دستگاه‌ها و قوای جان برکف تحت هدایت و حمایت رهبری مسیر توسعه و پیروزی و موفقیت را در منطقه و عرصه بین‌المللی خواهند پیمود.

ولی چرا کشور ما در سال جاری با التهابات اقتصادی مواجه شد؟ چون اولا تحریم ها توانست بر بازار ارز هم عملا و هم روانا تاثیر داشته باشد. مردم ما شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند.

ما در مقطعی در ابتدای سال ۹۷ قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی ما تقریبا صفر بود و آن التهابات در بازار به وجود آمد و دولت ناچار شد برای آرام کردن بازار تصمیماتی ولو سخت بگیرد تا بتواند کشور را نجات دهد. به خاطر تحریم ما در مراودات با کشورها با مشکلات مواجه شدیم.

کسی نمی‌تواند بگوید که تحریم بر زندگی مردم تاثیر منفی نمی‌گذارد ولی کسی هم نمی‌تواند بگوید که آمریکا به اهدافش می‌رسد. آمریکا حتما شکست خواهد خورد ولی این تحریم‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده است و باید تلاش کنیم این مشکلات را کاهش دهیم. نظام ما می‌تواند این مشکلات را کاهش دهد و جلوی مشکلات را بگیرد.

عامل دوم مشکلات اقتصادی، ساختارهای نامناسب اقتصادی بود که می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند که البته بروز و ظهور بیشتری هم در دوران تحریم این ساختارهای نامناسب را نشان می دهد اگر ساختارهای ما درست بود ما می‌توانستیم امسال و سال قبل بودجه غیرنفتی داشته باشیم.

تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس این همه سرمایه‌گذاری برای صندوق چه بود؟ ببینیند صندوق‌ها به چه روزگاری افتاده است.

مردم باید بدانند که چه کسانی مالیات نمی‌دهند/ بیشترین سود را دلال‌ها و سوداگران می‌برند

این همه بنگاه اقتصادی به عنوان شستا چقدر سودآوری دارد؟ ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم.

ما بخش خصوصی را تقویت نکردیم وگرنه امروز تاثیر تحریم بر کشور ما به مراتب کمتر بود.

اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتما تاثیر تحریم کمتر بود. ناسالم بودن اقتصاد کشور و ساختارهای اقتصادی و ساختار بودجه و وضعیت بانک‌ها و شرایط بانک ها مهم است.

ببینید که یک موسسه غیرمجاز چگونه مردم و کشور و دولت را گرفتار کرد.

ما امروز از هر زمان دیگری تلاش بیشتری برای اصلاح ساختار بانک‌ها داریم و یکی از مباحثی که در ستاد اقتصادی بیشترین زمان را به خود اختصاص داده است، مسایل بانکی است. تا زمانی که بانک ما سالم نشود، اقتصاد ما سالم نمی شود.

ما در مالیات مشکل داریم. چه کسانی از مالیات معاف هستند و چه کسانی مالیات نمی‌دهند. مردم با شفافیت باید بدانند.

بیشترین سود را دلال ها و سوداگران می‌برند و کمترین مالیات را آنان می‌دهند. ما باید شرایط را تسهیل کنیم نه آنکه در شرایط رکود مالیات را افزایش بدهیم. هرکسی که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتر بدهد. هرکه بامش بیشتر برفش بیشتر!

ما در بودجه خیلی حرکت‌های مخفی داریم که باید آشکار شود بودجه ما باید شفاف باشد هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم.

چرا برخی وزارت خانه‌ها چندین و چند دانشگاه و پژوهشگاه دارند؟/ جای شرمندگی است که یک لیسانسه دکتری صادر و امضا می‌کند/ مگر مردم باید از موضوعات آگاه باشند.

بزرگترین کاری که دولت باید انجام بدهد، دولت الکترونیک است . تا زمانی که این کار را نکنیم و تا مردم از شرایط کشور کاملا مطلع نشوند، باز هم دچار فساد و رانت می شویم.

بودجه سال قبل یک نقطه مثبت داشت و آن هم نقد بودجه کشور بود و خواهش می‌کنم که مردم امسال هم حرف بزنند و نقد کنند.

یک قدرت بزرگ در کشور است و آن قدرت باید ما را نجات بدهدکه آن قدرت افکار عمومی و ملت بزرگ ایران است . این قدرت می تواند ما را به انتخاب راه درست مجبور کنند. این قدرت در سایه آن است که مردم از موضوعات آگاه باشند.

چرا برخی وزارت خانه ها چندین و چند دانشگاه و پژوهشگاه دارند؟ مگر ما باید یک آموزش عالی بیشتر داشته باشیم؟ باید همه بخش ها یا منحل و یا ادغام شوند. جای شرمندگی است که یک لیسانسه دکتری صادر و امضا می‌کند.

این یعنی آنکه آموزش عالی ما در مسیر درست قرار ندارد و هرکسی دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و مدرک صادر می‌کند. ما امسال در تبصره ۲۱ بودجه به این مساله اشاره کردیم و خواهش می کنم که شما دولت را همراهی کنید.

دولت خدمات گران به مردم می‌دهد. اگر شما می خواهید از گران فروشی صحبت کنید، لطفا نام دولت را در این لیست بگذارید.

ما برای هر دانش آموز میانگین ۴ میلیون تومان هزینه می کنیم. البته این به صورت متوسط است و در برخی جاها کمتر یا بیشتر است. این در حالی است که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد، حداکثر یک میلیون تومان خواهد شد. یعنی ۴ برابر از بیت المال باید هزینه کنیم در حالی که می توانیم این خدمات را ارزان‌تر کنیم.

البته در یک سال ممکن نیست ولی می تواند در آینده و با همراهی مجلس ممکن است.

چرا تحریم ها موثر است ؟ چن ساختارها را اصلاح نکردیم. علاوه بر این نیز باید وضعیت روانی جامعه را مورد توجه قرار دهیم. از دی ماه گذشته آمریکایی ها شروع به تبلیغ کردن کرد. ما چگونه می‌توانیم ایستادگی کنیم؟

بخش روانی تاثیر خیلی زیادی داشت. تحریم مستقیم بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد اما انتظارات مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

دولت ثروتمند است ولی همه این ثروت را در گاوصندوق گذاشیم و قفل کرده‌ایم

تحریم، ساختارهای غلط، جنگ روانی و بر مشکلات اقتصادی تاثیرگذار بود. اما دولت اقداماتی را در نظر گرفت تا بتواند التهابات را کنترل کند.

بانک مرکزی تصمیم گرفت تا بنابر التهابات و اتفاقات روزمره تصمیم گیری نکند.

امروز ما برعکس عمل کردیم. یعنی ذخایر بانک مرکزی از نظر اسکناس از هر روز دیگری بهتر است و مداخلات در بازار به حداقل رسیده است و تلاش برای مراودات با کشورها علی رغم تحریم ها ادامه دارد.

در واقع ثبات مالی و ارزی به ویژه بعد از ۱۳ آبان طبق همان قولی که به مردم دادم، شرایط کشور آرام تر شد و آمریکا هر تیری که در کمان داشت رها کرد و مردم دیدند قدرت آنان چقدر است.

از توانمندی دولت برای سال بعد و سال های آینده باید بیشتر استفاده کنیم. ما ثروت و توانایی فراوانی داریم ولی همه آنها را در گاوصندوق گذاشیم و قفل کرده‌ایم.

دولت دارای باارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است.

من در استانی رفتم زمین بسیار وسیعی کنارش بود. گفتم این برای کجا است؟ گفتند برای فلان وزارتخانه است. از ۳۰ سال پیش زمین را گرفته بود و می‌خواهد ۴۰ سال بعد طرحی را پیاده کند. ما دارایی‌هایمان را نباید منجمد کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ذخایر بانک مرکزی از لحاظ ذخایر اسکناس از هر روز دیگر بهتر است، گفت: امروز مشکلات بانک مرکزی به حداقل ممکن رسیده است و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشورها برغم تحریم ادامه دارد و در واقع ثبات مالی و ارزی در یکی دو ماه گذشته مخصوصاً بعد از ۱۳ آبان را شاهد هستیم.

دکتر روحانی ادامه داد: همانطور که به مردم قول داده و عرض کردم که ۱۳ آبان هیچ تأثیری در ما نخواهد گذاشت و آمریکا از همه توان خودش درمورد ایران استفاده کرده و ۱۳ آبان کار جدیدی نکرده و مشکل جدیدی را برای مردم ایجاد نخواهد کرد، اتفاقا دیدیم که بعد از ۱۳ آبان شرایط کشور، آرام‌تر شد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: دشمن هر تیری که در چله کمان داشت رها کرد و مردم دیدند توان آمریکا چه مقدار است.

دکتر روحانی گام دوم را استفاده بیشتر از اموال و توانمندی‌های دولت برای سال آینده و سال‌های بعد دانست و گفت: ثروت و دارایی، فراوانی داریم منتها این ثروت‌ها را همه در گاوصندوق گذاشته و قفل شده است. دولت دارای با ارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها، در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است و این زمین‌ها را قفل کرده است.

رییس جمهور با ذکر مثالی در این زمینه اضافه کرد: در یک استانی یک زمین بسیار وسیعی که البته کنار شهر و وصل به شهر بود، وجود دارد، گفتم این زمین برای چه کسی است گفتند فلان وزارتخانه این را در مالکیت دارد برای طرحی از ۳۰ سال پیش، یعنی ۳۰ سال پیش زمین را گرفته در گاوصندوق گذاشته و قفل کرده و می‌خواهد ۴۰ سال بعد آنجا طرحی را اجرا کند. نباید اجازه دهیم. باید اموال و دارایی‌هایمان را مولد کنیم نه منجمد.

دکتر روحانی گفت: بانک‌ها دارای بنگاه‌ها و املاک مختلف و اموال غیرمنقول در سراسر کشور هستند منتها اینها را نمی‌فروشند، بعد گفته می شود بانک ها نقدینگی ندارند. باید همه ملزم شوند و تمام بخش های دولت، اموال خودشان را عرضه کنند. به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال ۹۸ ، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاء الله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کارهایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیأت‌ مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد. لذا برای اینکه از اینها بگذریم، باید همه توان‌مان را بکار بگیریم.

رییس جمهور با بیان اینکه دولت ثروتمند و قدرتمند است، اظهارداشت: بخش نفت‌ما می‌تواند به میدان بیاید و اعتبار نفت به اندازه دولت است و بعضی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی بخش نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی می‌پسندند. این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید. باید سرمایه‌گذاری‌های جدید شروع شود. اگر امروز آمریکا جلوی سرمایه‌گذاری خارجی را گرفته است باید سرمایه‌گذاری‌های داخلی را با مشوق‌های لازم و سرمایه ایرانیان خارج از کشور جذب کرد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اخیراً در شورای عالی امنیت ملی با مصوبه‌ای که داشتیم کار تمام ایرانی‌های دو تابعیتی را تسهیل کردیم و برخی از مقررات را اصلاح کردیم. و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی را ابلاغ کردیم که هیچ ایرانی‌ برای ورود به ایران، تلاش در ایران و فروش اموالش ولو دو تابعیتی هیچ مشکلی نداشته باشد. این اقدام بزرگ شورای عالی امنیت ملی در ماه‌های اخیر به این دلیل بود که بتوانیم سرمایه ایرانیان را جذب کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سال ۹۸ قول هایی داده که در بودجه هم بخشی از آن منعکس شده است، گفت: تکمیل بیش از ۲ هزار بنگاه اقتصادی و صنعتی نیمه تمام توسط این وزارتخانه تعهد شده است؛ بیش از ۲ هزار هم بازسازی می‌شود و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم تسهیلات برای این کار در نظر گرفته شده است؛ برنامه ما در سال آینده این است که بیش از ۴ هزار واحد صنعتی را فعال کنیم.

 روحانی افزود: از اول بودجه تعدادی از نمایندگان محترم با هم بحث می‌کنند که بحث نان نیست، بحث‌ اینها بحث آب است و آب به عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: وزارت نیرو و کارگروه ۳ نفره متشکل از وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست، موظفند مشکل آب را حل کنند؛ در اینجا به نمایندگان مجلس قول می‌دهم که شورای عالی آب را هم در باقیمانده سال و سال آینده بیشتر تشکیل دهیم.

 روحانی با بیان اینکه وقتی دولت اعلام می‌کند، یکجایی باید احیاء شود، فقط مختص آن مکان نیست بلکه وظیفه دولت، نسبت به تمام کشور، مساوی است، خاطر نشان کرد: همان‌قدر که برای ما زاینده رود مهم است، کارون هم اهمیت دارد؛ همانقدر که دریاچه ارومیه مهم است، هامون هم اهمیت دارد؛ ممکن است دولت بر مبنای اولویت‌ها قدم‌هایی را بردارد، اما دولت تنها به یک استان یا یک محله یا یک منطقه یا یک بخش ایران تعلق ندارد بلکه دولت به عنوان خادم، نوکر همه ملت ایران است.

رئیس جمهور افزود: راجع به رود کارون اقدامات بسیار مهمی انجام دادیم و از وزارت نیرو می خواهم لیست آن را منتشر کند که چه مقدار جلوی آلودگی‌ها را گرفتیم و خواهیم گرفت؛ کارون تنها نقش حیاتی برای مردم خوزستان ندارد. کارون رودخانه حیات ملی است و ما را به خلیج فارس متصل می‌کند.

 روحانی تصریح کرد: دولت نسبت به معضل آب و مشکل آب برای همه مناطقی که حاد و بحرانی هستند، تصمیمات اساسی خواهد گرفت و خواهش می‌کنم نمایندگان محترم راجع به این مسأله نگران نباشند؛ حتماً و بی‌تردید به فکر همه مناطق کشور و استان‌های عزیز خواهیم بود؛ همانطور که باید برای اصفهان دلسوزی کنیم باید برای یزد، کرمان، سمنان، خوزستان و قم و برای همه کشور دلسوز باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آب به عنوان یک مسأله مهم و اساسی برای ما مطرح است. بنابراین این مشکل را باید حل کنیم و این مشکل را حل می‌کنیم، گفت: بودجه در اختیار شما است. به هر حال در بودجه اقداماتی که باید انجام بدهید، را تلاش کنید و انجام دهید و ما نیز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

 روحانی تصریح کرد: بنابراین برای اینکه بتوانیم از معضل عبور کنیم، دولت باید همه توان خودش را بکار بگیرد و در کنار دولت، مجلس نیز باید همه توان خود را بکار بگیرد و باید از توانمندی خودمان برای شرایط بهتر سال آینده استفاده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سیاست بودجه‌ای سال آینده همانند سیاست بودجه‌ای سال گذشته، چند نکته برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: اولین مسأله در تحریم، فشار به اقشار جامعه بویژه دهک‌های پایین جامعه است که به اینها فشار بیشتری وارد می‌شود چراکه شرایط تورمی در ماه‌های گذشته، شرایط مناسبی نبود و مردم به زحمت افتادند و در این شرایط باید برای اقشار ضعیف جامعه برای سال آینده و بودجه سال آینده تصمیم‌گیری‌های مهمی را اتخاذ می کردیم که این کار را در بودجه سال آینده انجام دادیم.

دکتر روحانی خاطر نشان ساخت: اولاً برای کالاهای اساسی، درمان و تجهیزات پزشکی در سال ۹۷، ۱۳ میلیارد دلار با دلار ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفتیم و برای سال آینده این رقم را به ۱۴ میلیارد دلار با همان قیمت افزایش دادیم. یعنی قیمت دلار در سال آینده برای همه کالاهای اساسی ما ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. رئیس جمهور تاکید کرد: خواهش می‌کنم از بخش های عمومی، غیردولتی و همه بخش های اقتصادی کشور تا در این زمینه متعهد باشند و مردم ما را کمک و یاری کنند و دولت به سهم خودش در این زمینه یک قدم بسیار بزرگ برداشته است.

 روحانی تاکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش هایی از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند و دولت تصمیم گرفته حقوق شاغلین، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران را سال آینده ۲۰ درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم قرار گرفته است مخصوصاً آنهایی که حقوق ثابت دارند، کاهش پیدا کند.

رئیس جمهوری با اشاره به اختصاص بسته های حمایتی برای اقشار نیازمند جامعه و با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که دولت هم به فکر است و هم همه توان خود را بکار خواهد بست، گفت: تصمیم گرفتیم اقدامات جبرانی یا حمایتی را برای تامین کالاهای ضروری انجام دهیم که پرداخت آن یک بار انجام گرفت و امیدوارم یک نوبت دیگر هم تا پایان سال انجام دهیم و سال آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود از “تولید” به عنوان مسئله دوم یاد کرد و با بیان اینکه تولید امروز در بعضی از بخش ها با مشکل مواجه است، افزود: تولید هم از نظر میزان کالا در بازار و هم برای صادرات و هم برای اشتغال کشور بسیار مهم است.

رئیس جمهور مشکل‌ امروز تولید در کشور را بخاطر مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای دانست و با ارائه آماری در این زمینه گفت: در هشت ماه امسال ۳۱.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به پارسال حدود ۱۳ الی ۱۴ درصد بیشتر بوده است و واردات نیز حدود ۱۲ درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش یافته است پس تراز ما نزدیک ۱.۹ مثبت بوده و از یک نظر خوشحال‌کننده است .

دکتر روحانی گفت: وقتی واردات کاهش پیدا می‌کند، در بخش مربوط به کالاهای مصرفی عمدتا با کاهش مواجه می شویم که معمولاً خیلی مشکل ایجاد نمی‌کند اما در بخش کالاهای واسطه‌ای که در آنجا سرمایه گذاری می شود باید مراقبت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دو تصمیم مهم در این زمینه اتخاذ کردیم، گفت: تصمیم قبلی این بود که تمام واردکنندگان می توانند بدون ثبت سفارش، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید و کارخانجات را در مناطق آزاد وارد کنند که این تصمیم مهمی بود و برای ما اهمیت داشت.

رییس جمهور اشتغال را بعنوان سومین اقدام مورد تاکید قرار داد و گفت: ‌سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده ، یک حرکت بهتری داشته باشیم. در این راستا بخش مسکن بار سنگینی بر دوش گرفته است البته مسکن که می‌گویم شما هنوز جدا نکردید و راه و مسکن و شهرسازی همه چیز با هم است مثل صنعت و بازرگانی که هنوز جدا نکردید و البته ما هنوز در انتظاریم که مجلس شورای اسلامی کمک کند تا بتوان کشور را در شرایط بهتری اداره کرد.

دکتر روحانی افزود: در بخش مسکن، وزیر مسکن و وزیر راه و شهرسازی قول داده که در دو سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای بازسازی بافت‌های فرسوده و یا ایجاد مسکن و ۵۰۰ هزار برای تکمیل آنها مجموعاً ۹۰۰ هزار اقدام کند این اقدام برای اشتغال و صنعت مسکن تأثیرگذار خواهد بود.

رییس جمهور گفت : در بخش مربوط به گردشگری، هم برنامه و بودجه کمک کرده و هم قول بخش گردشگری ما این است که بتوانیم جاذبه گردشگری را زیاد بکنیم، هم در بخش جاری و هم در بخش سرمایه‌گذاری، سازمان برنامه و بودجه نیز بودجه خوبی گذاشته است. بنابراین مسأله اشتغال برای ما بسیار مهم است و این را با کمک وزارتخانه‌ها و بخش‌های مربوطه ادامه خواهیم داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در بخش آب تلاش ویژه‌ای هم برای کاهش مصرف آب و هم برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی خواهیم داشت، گفت: در بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب اقدامات خوبی انجام شده و ان شاء الله سال آینده این اقدامات ادامه پیدا می‌کند. در بخش کشت گلخانه‌ای تا اول دولت یازدهم ۸ هزار هکتار داشته‌ایم و امروز این رقم به ۱۵ هزار رسیده که این یعنی دو برابر شده است. در طول این ۵ سال کشت گلخانه‌ای ما ۲ برابر شده است و به معنای صرفه‌جویی در آب است.

روحانی افزود: وزارت نیرو تصمیم دارد نرخ خاصی را برای ۲، ۳ ماه مصرف آب در نظر بگیرد که در دولت بحث می‌شود و این هم برای صرفه‌جویی و تعادل در مصرف آب است.

رئیس جمهور گفت: برای آب شیرین‌کن‌ها و انتقال آب به دشت مرکزی حتماً سال آینده تلاش خواهیم کرد و همه اینها می‌تواند هم بخش اشتغال و هم بخش مشکلات اجتماعی ما را حل کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه محیط زیست برای ما اهمیت ویژه دارد و نسبت به مسأله محیط زیست برای سال آینده اقدامات ویژه خواهیم کرد، افزود: ما آب را از دریا شیرین و منتقل می‌کنیم؛ این حساسیتی که نمایندگان محترم راجع به آب دارند، یک حساسیت درستی است. موضوع آب، موضوع بسیار مهم و حیاتی است؛ همه استان‌ها و مناطق حساس‌ اند و دولت باید به نیاز ملت ایران کامل توجه داشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در بخش محیط زیست برای سال آینده، بودجه جاری‌ و بودجه عمرانی را ویژه در نظر گرفتیم کما اینکه در بخش پژوهش و آموزش عالی هم اقدامات ویژه‌ای انجام دادیم.

 روحانی با اشاره به اینکه بودجه امسال را در مجموع با ۴۰۷ هزار میلیارد تومان، دو سقفی کردیم، گفت: در سقف اول ۴ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان و در سقف دوم دو تا ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر در صورت کسب منابع جدید که در بودجه آمده است، خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در هفته‌های اخیر بودجه را اصلاح کردیم و در بودجه‌ای که برای ۱۵ آذر آماده کرده بودیم با دستوراتی که مقام معظم رهبری دادند، اصلاحاتی انجام دادیم، گفت: بودجه‌ای که امروز تقدیم می‌شود بودجه‌ای است که با این اصلاحات انجام گرفته است و بودجه عمرانی هم در سال آینده ۶۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

 روحانی ادامه داد: امیدوارم با تلاش نمایندگان محترم بتوانیم بودجه را در بهمن ماه برای تدوین آیین‌نامه‌ها در اسفند و همچنین اجرای آن برای سال آینده از مجلس دریافت کنیم.

رئیس جمهور افزود: سال آینده، اولین سال دهه پنجم و این بودجه برای اولین سال دهه پنجم انقلاب است؛ در سال آینده در دهه پنجم انقلاب اولین انتخابات مهم، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد که این هم ان شاء‌الله برای ما مبارک خواهد بود.

پاسخ دادن