سر در گمی اکران نوروز ۹۸

اقتصادبرتر

سخنگوی شورای عالی اکران با اشاره به جلسه امروز بعدازظهر ۱۴ اسفند گفت: در این جلسه ۱۲ فیلم به عنوان فیلم های نهایی برای اکران در نوروز مشخص شدند که از بین این فیلم ۷ فیلم برای اکران قطعی نوروز انتخاب خواهند شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، علی سرتیپی سخنگوی شورای عالی اکران  درباره جلسه امروز این شورا بیان کرد: امروز بعدازظهر (سه‌شنبه، ۱۴ اسفندماه) جلسه شورای عالی اکران با حضور ابراهیم داروغه‌زاده، محمدرضا فرجی، منوچهر محمدی، سید ضیا هاشمی، محمد قاصد اشرفی، مصطفی کیایی، محسن امیر یوسفی و علی سرتیپی تشکیل شد و ۱۲ فیلم سینمایی برای نمایش در ایام نوروز انتخاب شدند که از بین این تعداد فیلم نهایتاً هفت اثر در ایام نوروز روی پرده خواهند رفت.

دوازده فیلم سینمایی «غلامرضا تختی»، «متری شیش و نیم»، «دیدن این فیلم جرم است»، «زیر نظر»، «تگزاس ۲»، «زندانی‌ها»، «ایکس لارج»، «ژن خوک»، «چهار انگشت»، «تیغ و ترمه»، «درخونگاه» و «رحمان ۱۴۰۰» به عنوان گزینه‌های اکران نوروزی معرفی شدند.

 

او ادامه داد: نمایش فیلم‌ها در ایام نوروز سه شرط خواهد داشت؛ اول آن‌که برخی از این فیلم‌ها هنوز پروانه نمایش قطعی ندارند و در صورتی‌که بخواهند در نوروز روی پرده بروند باید پروانه نمایش‌شان از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأیید شود، دوم آن‌که هر دفتر پخش می‌تواند تنها یک فیلم را برای نمایش در ایام نوروز داشته باشد و سوم آن‌که از بین فیلم‌های اعلام‌شده، تنها سه اثر می‌توانند با ژانر کمدی در جدول نوروزی سینما قرار بگیرند.

سخنگوی شورای عالی اکران درباره اولویت‌هایی که برای انتخاب آثار در نظر گرفته شده است، توضیح داد: فیلم‌های مختلفی در این بسته قرار گرفتند و چند فیلم شاخص که در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، در این لیست گنجانده شدند؛ لزوماً قید صددرصدی حضور فیلم‌ها در جشنواره فجر درنظر گرفته نشده است، یعنی حتی فیلم‌هایی در این جدول قرار دارند که حتی فرم جشنواره فجر را هم پر نکرده بودند.

اقتصادبرتر

سرتیپی در ادامه گفت: فیلم‌های سینمایی غلامرضا تختی به کارگردانی بهرام توکلی، متری شیش و نیم به کارگردانی سعید روستایی، دیدن این فیلم جرم است به کارگردانی رضا زهتابچیان، زیر نظر به کارگردانی مجید صالحی، تگزاس ۲ به کارگردانی مسعود اطیابی، زندانی‌ها به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی، ژن خوک به کارگردانی سعید سهیلی، چهار انگشت به کارگردانی حامد محمدی، تیغ و ترمه به کارگردانی کیومرث پوراحمد، درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی و رحمان ۱۴۰۰ به کارگردانی منوچهر هادی ۱۲ فیلمی هستند که در این شورا انتخاب شده‌اند.

او سپس تاکید کرد: شورا نمی‌تواند بگوید که حتماً چه فیلمی اکران شود و تنها تعدادی فیلم را پیشنهاد کرده و از این پس سرگروه‌ها از بین این تعداد، فیلم‌های منتخب خود را باید اعلام کنند. بر این اساس فیلم‌هایی که شرایط ذکرشده را داشته باشند می‌توانند با ارائه قرارداد خود در جلسه هفته آینده شورای صنفی نمایش، اکران خود را از ۲۲ اسفندماه آغاز کنند.

علی سرتیپی همچنین بیان کرد: سینماهای استقلال، آزادی، آستارا، فرهنگ، ایران، باغ کتاب و زندگی سرگروه‌های سینمایی نوروزی امسال هستند.

Image result for ‫اکران نوروز ۹۸‬‎

دو فیلم دیگر به گزینه‌های اکران نوروزی اضافه شدند

دو فیلم سینمایی «پیشونی سفید ۳» به کارگردانی سیدجواد هاشمی و «زهر مار» به کارگردانی سیدجواد رضویان هم به گزینه‌های اکران نوروزی اضافه شدند.

به نظر می‌رسد که وضعیت اکراناین در حالیست که سرتیپی پیش از این درباره اینکه فیلم «زهرمار» به کارگردانی سیدجواد رضویان به چه علت از گزینه‌های اکران کنار گذاشته شد، گفته بود: «فیلم «زهرمار» در میان ۱۶ فیلمی نخست نامزد اکران نبود، بعدها که قرار شد فیلم‌های حاضر در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر در اولویت اکران عید نوروز باشند، این فیلم به گزینه‌های احتمالی اضافه شد و پس از جلسه امروز و حذف بند مربوطه، «زهرمار» از گزینه‌های اکران نوروز ۹۸ کنار رفت.»

فیلم‌های نوروز ۹۸، امسال در بلاتکلیفی بی‌سابقه‌ای قرار دارد و هنوز مشخص نیست که فیلم‌های اضافه شده بر چه اساسی انتخاب شده‌اند، همچنین نمی‌توان اطمینان داشت که آیا این تعداد نهایی خواهد بود یا امکان دارد که در روزهای آینده نیز فیلم دیگری به این فهرست اضافه یا کم شود. آنچه مشخص است، اصرار زیادی بر حضور فیلم‌های به نمایش درآمده در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در لیست نهایی نامزدهای اکران نوروز ۹۸ وجود دارد و این مسئله باعث شده تا اسامی گزینه‌های نهایی اکران دستخوش تغییرات بسیاری شود.

در واقع تغییر مداوم ضوابط به منظور آنکه رضایت همگان را فراهم کرده تا مخالفت و گلایه‌ای پیش نیاید باعث شده تا امسال شاهد یک بلاتکلیفی و سردرگمی عجیب در تعیین فیلم‌های نهایی اکران نوروزی باشیم. به نظر می آید برنامه‌ و شرایط برای اکران نوروزی فیلم‌ها این روزها لحظه‌ای تغییر می‌کند و در هر ساعت باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه تصمیمی گرفته شده و کدام فیلم‌ها بنا به صلاح دید حذف یا افزوده شدند.

پاسخ دادن