سفر روحانی به سوچی به تعویق افتاد

سفر روحانی به سوچی به تعویق افتاد
اقتصادبرتر

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه گفت: اجلاس سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که قرار بود در این هفته برگزار شود به دلایل فنی به تأخیر افتاده است.

تهران – اقتصادبرتر – 22 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اسپوتنیک، پیش‌تر اعلام شده بود که روسیه میزبان این اجلاس خواهد بود و پوتین در سوچی پذیرای روسای جمهوری ایران و آذربایجان خواهد بود. ۲روز قبل پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور گفته بود:

رئیس‌جمهور برای شرکت و سخنرانی در اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان که روز چهارشنبه ۲۳مردادماه برگزار خواهد شد، به بندر سوچی در روسیه سفر می‌کند. قرار بود روحانی در حاشیه این نشست با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز دیدار کند.

این کمیته برای اولین بار در ماه اوت سال 2016 در باکو برگزار شد و ایده اجرای آن را رئیس جمهور آذربایجان مطرح کرد. موضوعات اصلی بحث و بررسی ها در آن زمان پروژه های اقتصادی مشترک و مسائل امنیت منطقه ای بودند. بر اساس نتایج کمیته، طرفین سند مشترکی را تدوین کردند که در آن هدف توسعه همکاری سه جانبه تاکید گردید. این سند به زمینه های همکار ی چون مبارزه مشترک با تروریسم، حل و فصل درگیری های منطقه ای، همکاری متقابل در دریای خزر ، توسعه ارتباطات در زمینه انرژی ، حمل و نقل و غیره می پردازد. دیدار بعدی روسیه، ایران و آذربایجان در سطح عالی اول نوامبر 2017 در تهران برگزار شد. رهبران سه کشور مسائلی چون همکاری متقابل در زمینه انرژی، حل و فصل سوریه و همکاری در دریای خزر را بحث و بررسی کردند. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین نیز از همتاهای خود برای برگزاری کمیته سه جانبی بعدی در روسیه دعوت کرد.

پاسخ دادن