سفر غیرمنتظره پومپئو به عراق؛ برای فشار به ایران

اقتصادبرتر

ساعتی پیش از سفر مایک پومپئو به عراق رسانه ها خبر داده بودند که وزیر امور خارجه آمریکا سفر خود به آلمان را لغو کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، ساعتی پیش از سفر مایک پومپئو به عراق رسانه ها خبر داده بودند که وزیر امور خارجه آمریکا سفر خود به آلمان را به دلیل «مسائل امنیت بین المللی» لغو کرده است. قرار بود آقای پومپئو با صدر اعظم آلمان دیدار کند.

در حالی پومپئو به عراق سفر کرده است که طی روزهای اخیر تنش بین آمریکا و ایران تشدید شده است و مقام های آمریکایی می‌گویند نشانه هایی از «تهدید جدی» و اقدام احتمالی ایران و نیروهای نیابتی آن برای حمله احتمالی به نیروهای آمریکایی دریافت کرده‌اند و بر همین اساس ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ را به منطقه اعزام می‌کنند.

دولت عراق جزئیاتی از مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا با مقام‌های این کشور منتشر نکرده است.

مایک پومپئو در مسیر پرواز به عراق و در هواپیما به خبرنگاران گفته است که در سفر به عراق به مقام های این کشوربر حمایت آمریکا از استقلال و حاکمیت ملت عراق تاکید خواهد کرد.

 پومپئو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این که آیا تهدیدی از جانب ایران متوجه استقلال و حاکمیت عراق است که شما این حرف را مطرح کردید؟گفت: «نه، نه این موضع دولت ترامپ از زمانی که راهبرد امنیت ملی منتشر شد، است.»

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از دیدار با مقام‌های دولت عراق در بغداد گفت، این فرصت را خواهم داشت تا در خصوص روابط تجاری دو کشور از جمله معامله بزرگ انرژی صحبت کنیم که می‌تواند به عراق کمک کند که دیگر به خرید انرژی از ایران محتاج نباشد.

 پومپئو اضافه کرد: من به طورمشخص در مورد وضعیت امنیتی در آنجا صحبت خواهم کرد و نیروهایی که ما در عراق داریم، اطمینان حاصل خواهیم کرد که همچنان از نیروهای امنیتی عراق حمایت می‌شود و آنها را آموزش دهیم.

گزارش‌ها حاکی است که مایک پومپئو شامگاه سه‌شنبه عراق را ترک کرده است.

کاخ سفید یکشنبه گذشته اعلام کرد که در واکنش به “تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران” ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکلن” و یک یگان بمب افکن را به خلیج فارس اعزام کرده است.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز سه شنبه (هفت مه/۱۷ اردیبهشت) به خبرگزاری رویترز گفت که یگان بمب افکن اعزامی، شامل بمب افکن استراتژیک بوئینگ بی-۵۲ نیز می شود.

 چهار فروند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ قرار است که به منطقه خلیج فارس فرستاده می شوند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به تقویت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس گفته است: “اگر ایالات متحده و نوچه‌هایش احساس ناامنی دارند، به دلیل این است که مردم منطقه از آنها بیزارند. متهم کردن ایران، این وضعیت را تغییر نخواهد داد.”

بنا بر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای ظریف افزود: “ما مقاومت می‌کنیم اما به دنبال جنگ نیستیم. باورمان این است که رئیس جمهور ترامپ خواهان جنگ نیست اما کسانی وجود دارند که برای جنگ فشار می‌آورند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد.”

پاسخ دادن