سفیر انگلیس در آمریکا استعفا داد

سفیر انگلیس در آمریکا استعفا داد
اقتصادبرتر

انتشار علنی ارزیابی سفیر بریتانیا از ترامپ در ایمیل‌های محرمانه‌اش، خشم رییس جمهور آمریکا را برانگیخت. کیم داروک با کناره‌گیری از سمت خود در ایالات متحده، دو کشور را از قرار گرفتن در یک وضعیت دشوار نجات داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ تیر ۹۸

کیم داروک، سفیر بریتانیا در ایمیل‌های خود رئیس جمهوری آمریکا را فردی “احمق” و “متکبر” خوانده بود. او علیرغم حمایت دولت بریتانیا از سمت خود به عنوان سفیر این کشور در آمریکا کناره گرفت و گفت که شرایط به وجود آمده ادامه کار را برای او ناممکن کرده است. او تاکید کرد که با این اقدام مسئولانه راه را برای یک سفیر جدید هموار کرده است.

بیشتر بخوانید: اظهارات سفیر انگلیس تنش آفرین شد

کیم داروک در ایمیل‌های محرمانه خود ضمن “ناتوان” و “مردد” خواندن دونالد ترامپ به درهم‌ریختگی امور در دولت آمریکا اشاره کرده بود و گفته بود که ترامپ به شدت “نامطمئن” است. انتشار علنی این ایمیل‌ها خشم بی‌اندازه ترامپ را برانگیخت طوری که او در توییت‌هایی پشت سر هم نه تنها به سفیر بریتانیا، بلکه به ترزا می، نخست وزیر فعلی این کشور نیز با لحنی توهین‌آمیز تاخت.

ترزا می ضمن تایید نکردن محتوای ایمیل‌ها، از سفیر بریتانیا حمایت کرد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز پشت سر سفیر کشورش قرار گرفت. امری که موجب خشم بیشتر ترامپ شد.

ایمیل‌های سفیر بریتانیا در واشنگتن برای نخستین بار در روزنامه “میل آن ساندی” منتشر شد، آنهم درست زمانی که لیام فاکس، وزیر بازرگانی بریتانیا برای مذاکره با مقامات آمریکایی بر سر یک پیمان تجارت متقابل در آمریکا بود.

ارزیابی  داروک از دونالد ترامپ محصول مشاهدات او از سال ۲۰۱۷ به این سو از عملکرد رئیس جمهور و عملکرد کابینه او بوده است و این سوال جدی هنوز سرجایش است که محتوای ایمیل‌های محرمانه سفیر این کشور چگونه به دست رسانه‌ها افتاده است.

کیم داروک ژانویه سال۲۰۱۶ به عنوان سفیر بریتانیا در واشنگتن انتخاب شد. دوره فعالیت‌ او در اواخر سال جاری به پایان می‌رسد. داروک از کارکشته‌ترین دیپلمات‌های بریتانیا به شمار می‌رود.

پاسخ دادن