سقوط شاخص وال استریت از ترس تعرفه چین!

سقوط شاخص وال استریت از ترس تعرفه چین!

بازارهای سرمایه دنیا در روز دوشنبه به تنهایی ۱۰۰۰ میلیارد دلار از دارایی سرمایه گذاران را آتش زد تا بحران #جنگ_تجاری بین چین و آمریکا عمیقتر شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، پس از آنکه دولت آمریکا روز جمعه تعرفه وارداتی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد چینی‌ها نیز از یک ژوئن بر واردات ۶۰ میلیارد دلار کالا از آمریکا تعرفه اعمال می‌کنند.

ترامپ نوشت :

مصرف کننده امریکایى نباید تاوان تعرفه هاى چین را بپردازد.
میتوانیم از کشورهایى خرید کنیم که تعرفه ندارند یا اینکه از نمونه مشابه تولید شده در داخل امریکا خرید کنیم.
خیلى از کمپانیها به زودى چین را ترک میکنند و به ویتنام یا دیگر کشورها میروند و این براى چین بد خواهد بود و براى امریکا خیلى خوب است!
اما آنها سالهاست که از ما سوء استفاده کردند و رؤساى جمهور قبلى امریکا جلویشان را نگرفتند.

چین نباید تعرفه ها را تلافى کند چرا که اوضاع را بدتر خواهد کرد!

میانگین صنعتی داو جونز به ۶۱۷.۳۸ % یا ۲.۴ % به ۲۵۳۲۴.۹۹ و S & P ۵۰۰ کاهش یافت.

شاخص نزدک بورس آمریکا ۳.۴%-🔻و داوجونز ۲.۳۸%-🔻 سقوط کرده و قیمت دانه های روغنی به کمترین سطح ۱۱ ساله کاهش یافته که موجب نارضایتی کشاورزان آمریکا خواهد شد در واکنش به موضوع، #ترامپ مجددا از خود نرمش نشان داده و میگوید دیدار وی با آقای شی در حاشیه اجلاس G20 میتواند ثمره داشته باشد.

سهام شرکت‌های تکنولوژی و خرده‌فروشان، که بیشتر در معرض تجارت با چین هستند، در مرکز این سقوط‌ها قرار گرفته است.

سهام گروه فانگ (فیسبوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل) بین ۱.۷ درصد تا ۵ درصد سقوط کردند.

وزارت تجارت چین عصر دوشنبه اعلام کرد در نظر دارد به تلافی افزایش تعرفه‌های واردات توسط آمریکا، تعرفه‌های واردات ۵۱۴۰ کالای آمریکایی، به ارزش ۶۰ میلیارد دلار را به ۵ تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

پیش از این در روز جمعه پس از این که آمریکا تعرفه‌های واردات ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد، شاخص اس‌اندپی سقوط کرده و بدترین عملکرد هفتگی سال را ثبت کرده بود.

دیروز با بالا گرفتن تنش‌ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان، بازارهای جهانی متلاطم شد. منحنی سود اوراق ۳ ماهه و ۱۰ ساله آمریکا، برای دومین بار در کمتر از یک هفته اخیر معکوس شد. معکوس شدن این منحنی یکی از مهمترین نشانه‌های هشداردهنده در مورد رکود اقتصادی در آینده نزدیک است.

سهام شرکت‌های تکنولوژی و خرده‌فروشان، که بیشتر در معرض تجارت با چین هستند، در مرکز این سقوط‌ها قرار گرفته است.

سهام گروه فانگ (فیسبوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل) بین ۱.۷ درصد تا ۵ درصد سقوط کردند.

دیروز تنها چند ساعت پس از آغاز معاملات بازارهای آمریکا، میانگین صنعتی داو جونز ۶۱۸.۹۷ واحد یا ۲.۳۹ درصد سقوط کرد و به ۲۵۳۳۰.۳۸ واحد رسید. اس‌اندپی ۵۰۰ هم ۶۷.۷۷ واحد یا ۲.۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۲۸۱۳.۶۳ واحد رسید. کامپوزیت نزدیک با سقوط سنگین‌تر ۲۴۸.۸۰ واحدی یا ۳.۱۴ درصدی به ۷۶۶۸.۱۴ واحد رسید.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن