سقوط لیر ترکیه

به دنبال شکست حزب رییس جمهور ترکیه در انتخابات محلی این کشور، لیر بار دیگر ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، بعداز انتخابات محلی ترکیه که در آن حزب AK رجب طیب اردوغان کنترل آنکارا را از دست داد و در بزرگترین شهر ترکیه یعنی استانبول هم شکست خورد، لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا ۰.۳درصد از ارزش خود را از دست داد.

در همین حال هر ۵.۵۷ لیر در مقابل یک دلار رسید که دقایقی قبل از آن هر ۵.۶۳ لیر در برابر یک دلار رسیده بود. بر پایه این گزارش، لیر ترکیه در سال گذشته میلادی به دلیل تنش های سیاسی میان آنکارا-واشنگتن و وضع تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه از سوی آمریکا تقریبا ۳۰ درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده بود.

همچنین هفته گذشته هم به دلیل یکسری اختلافات میان دولت و بانک مرکزی لیر ترکیه در مسیر نزولی قرار گرفته بود.

پیامدهای اقتصادی شکست حزب عدالت و توسعه

عدالت و توسعه، حزب متبوع رئیس جمهوری ترکیه رجب طب اردوغان، در انتخابات شهرداری که روز یکشنبه برگزار شد در چندین شهر از جمله آنکارا، پایتخت و ازمیر از رقیب خود شکست خورد. منصور یواش، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق برای شهرداری در رقابتی نزدیک با نامزد حزب عدالت و توسعه در آنکارا پیروز شد. حزب برنده در آنکارا مدعی پیروزی در انتخابات بزرگ‌ترین شهر ترکیه یعنی استانبول هم شده است. به نظر می‌رسد رقابت احزاب رقیب در استانبول بسیار تنگاتنگ و نزدیک باشد، زیرا هر دو حزب اصلی مدعی پیروزی در انتخابات این شهر شده‌اند.

اردوغان: باید جبران کنیم

رجب طیب اردوغان با پذیرش تلویحی شکست حزب خود در انتخابات محلی ترکیه گفت: «اگر نقصی بوده، وظیفه ماست که تصحیح و جبرانش کنیم.»

 اردوغان روز دوشنبه ۱۲ فروردین طی سخنرانی سنتی خود از بالکن ساختمان حزب عدالت و توسعه در آنکارا ضمن ارزیابی نتایج ابتدایی انتخابات محلی کشور اظهارداشت: «نتایج انتخابات به این معنی است که نزدیک به ۵۶ درصد از شهرداری‌های کشورمان توسط حزب عدالت و توسعه اداره خواهند شد.»

رئیس جمهوری ترکیه  همچنین از مردم کشورش دعوت کرد تا بعد از انتخابات به فکر «بازسازی اقتصادی» باشند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه  خواستار بازشماری آرای انتخابات محلی در آنکارا پایتخت شد.

بر اساس آرای شمارش شده، حزب عدالت و توسعه -حزب حاکم- در آنکارا بازنده شده است و حزب جمهوریخواه خلق، اپوزیسیون اصلی ترکیه برنده آرای انتخابات شورای شهر و شهرداری آنکارا است.

اردوغان امیدوار است که این بازشماری باعث تغییر نتایج انتخابات در آنکارا شده و حزب عدالت و توسعه برنده اعلام شود.

با شکست حزب عدالت و توسعه در پایتخت ترکیه و پیشتاز بودن حزب جمهوریخواه خلق در استانبول، موضع رجب طیب اردوغان در حال تضعیف شدن است. از سال ۲۰۰۱ که حزب عدالت و توسعه بنیانگذاری شد، این حزب کنترل شهرداری آنکارا را در دست داشته است.

پاسخ دادن