سود بیت کوین از شایعه تا واقعیت

ارز دیجیتال
اقتصادبرتر

 افت شدید قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال در سال گذشته، کسب و کارهای زیادی را تحت تاثیر قرار داده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، تاثیر بیت کوین بر این شرکت ها، نشان از قدرت بیش از حد این ارز در اقتصاد جهان دارد. با وجود این تاثیر، سخن از آن است که این فناوری چه اندازه می تواند برای همه سودآور باشد؟

*نظر مدیر عامل بیت کویین

استیفن پیر، مدیرعامل و یکی از بنیانگذران  Bit Payدر گزارشی که روزهای گذشته در مطبوعات مختلف منتشر شد، بیان کرده است که ارز دیجیتال بیت کوین، مشکلات متعدد در زمینه‌های مختلفی را در سراسر دنیا حل کرده است. علاوه بر این، گزارش‌های مالی سال ۲۰۱۸ از سوی Bit Pay نیز در این گزارش‌ها آمده است. بر این اساس، قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ با افت ۸۰ درصدی روبرو بوده که شرکت‌های بسیاری را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

Bit Pay  به عنوان بزرگترین و محبوب ترین ارائه دهنده خدمات مالی بلاک چین در دنیا، در سال ۲۰۱۸ به رکورد جدیدی دست یافته است. سود حاصل از معاملات این شرکت پس از اضافه شدن مشتریان جدید و بزرگی همچون Hacker One،Dish Networks و ایالت اوهایو رکورد جدیدی ثبت کرده و در مقایسه با سال ۲۰۱۷، با رشد ۲۵۵ درصدی روبرو بوده است.
به گفته شان رولاند، یکی از مدیران Bit Pay، تصویب پشتیبانی از پروتکل پرداخت کیف‌های پول باعث تحول بزرگی در استفاده بازرگانان از سرویس آنها شده است. در حال حاضر فروشگاه‌ها می‌توانند به سادگی دریافت وجه از طریق بیت کوین را آغاز کنند. رولاند اضافه کرد که این شرکت همچنان قصد دارد تجارت خود در زمینه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را گسترش دهد.
بیت کوین همانند دیگر ارزها در سال ۲۰۱۸ افت شدیدی داشت. این ارز دیجیتال پس از اینکه در دسامبر ۲۰۱۷ به بالاترین ارزش خود رسید، حال نزدیک به ۸۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

همین چند هفته پیش نیز بیت کوین به پایین ترین قیمت خود در یک سال گذشته، یعنی ۳۲۰۰ دلار رسید. در این مدت کمپانی‌های بسیاری نیز تحت تاثیر بیت کوین و افت قیمت این ارزها، پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال خود را متوقف کردند.

*بیت کوین چیست؟
بیت کوین یک نوآوری اینترنتی است که تحت عنوان پول الکترونیکی هم از آن یاد می‌شود و سرمایه گذاری بیت کوین چالشی است که بسیاری از افراد امروزه به دنبال آن هستند. طی سالیان گذشته ارزش Bitcoin در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است؛ لذا می‌توان گفت که خالقان بیت کوین توانسته‌اند ظرف مدت کوتاهی آن را از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد تبدیل کنند.
Bitcoin امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال بیت کوین، تقریبا ده دقیقه است.

*سرمایه گذاری بیت کوین درست است یا غلط؟

امروزه سؤالات زیادی پیرامون سرمایه گذاری بیت کوین و درست یا غلط بودن آن در ذهن افرادی که در جست‌وجوی راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری روی بیت کوین هستند، مطرح می‌شود. این سؤالات جنبه‌های مختلقی دارند و بسته به دیدگاه افراد راجع به آینده بیت کوین متفاوت است.
کسانی که معتقد هستند سرمایه گذاری بیت کوین در آینده کاملا توزیع می‌شود، به‌ صورتیکه در آن عدم وجود یک ناظر متمرکز، کلید ارزش دارایی می‌شود، به شما می‌گویند، بله، بیت کوین آمادگی این را دارد که در آینده ارزشمندتر از امروز شود. دسته دیگر کسانی هستند که به اعتماد رایج فراهم شده توسط بانک‌ها و موسسات دولتی اهمیت بیشتری می‌دهند، به احتمال زیاد شما را از سرمایه گذاری بیت کوین بازمی‌دارند.

اگر چه تعیین اینکه یک سرمایه‌گذاری در آینده چقدر مفید خواهد بود، در نهایت مانند یک بازی شانسی یا حدسی است؛ راه‌های درست و امتحان شده‌‌ای برای تعیین ارزش دارایی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه‌های فکر کردن روی بیت کوین به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری، سنجیدن افزایش ارزش آن در مقابل دلار آمریکاست. اخیرا قیمت‌های بیت کوین ۱۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشته و قیمت آن بیشتر از ۱۵۰۰ شده است. اگر شما روی یک پول دیجیتال وقتی ارزشش چند سال پیش هنوز حدود ۱۵۰ دلار معلق بود یا وقتی ابتدا در سال ۲۰۰۹ ایجاد شده بود و هیچ ارزشی در مقابل دلار نداشت، سرمایه‌گذاری کرده اید، احتمالا به این خاطر بوده که شما متقاعد شده بودید این پول وسیله سرمایه‌گذاری خوبی است.

*ارزش سرمایه گذاری بیت کوین

از آن گذشته، یک مفهوم زیربنایی پشت سرمایه گذاری بیت کوین، این است که تنها ۲۱۰۰۰۰۰۰ بیت کوین وجود خواهد داشت. به این معنی که ممکن است همواره ارزشمند بماند یا ارزشش بسته به سایر انواع پول‌هایی که می‌توانند بی وقفه چاپ شوند، افزایش یابد. دیگر دلایلی که این دارایی یک سرمایه‌گذاری خوب به نظر می‌آید، عبارتند از محبوبیت در حال رشد آن، اثرات شبکه ای، امنیت، تغییر ناپذیری و وضعیت آن به عنوان اولین عضو دنیای در حال رشد پول‌های دیجیتال است.
آن گونه که گفته شده است، بیشتر افراد حداقل یک استدلال قابل توجه برای محدود کردن سرمایه گذاری بیت کوین به یک بخش کوچک از نمونه کارهای خود دارند. Bitcoin به‌خاطر جهش‌های قوی در قیمت، قله‌های بلند و دره‌های عمیقی که موجب می‌شود داشتن اعتماد به این دارایی به‌عنوان یک دارایی پول‌ساز در بلند مدت مشکل شود، شناخته شده است. گره زدن تمام پولی که دارید به چنین دارایی بی ثباتی بی‌احتیاطی است. بهتر است این قانون را رعایت کنیم که «هیچوقت بیشتر از آنچه مایل هستید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید».

*حسن صادقی/ خبرنگار اقتصادی

پاسخ دادن