سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها برای پرداخت وام

رئیس صندوق توسعه ملی گفت این صندوق در هشت ماهه نخست سال جاری حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات در بانک‌ها سپرده گذاری کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از تسنیم، مرتضی شهیدزاده با بیان آنکه، در هشت ماهه نخست سال از منابع صندوق توسعه ملی، حدود ۵ هزار میلیارد تومان در بانک‌ها سپرده گذاری کرده‌ایم تا آنها از محل آن تسهیلات پرداخت کنند، تصریح کرد که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم باید برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها در قالب تسهیلات پرداخت شود.

رئیس صندوق توسعه ملی درباره تسهیلات ارزی این صندوق در هشت ماهه نخست سال نیز خاطرنشان کرد: در این مدت ۴ میلیارد دلار نیز تسهیلات ارزی پرداخت کرده ایم.

به گفته شهیدزاده، سود تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی ۳.۵ درصد است که از این رقم ۲.۵ درصد آن سهم بانک‌ها برای قبول ریسک تسهیلات و تنها یک درصد سهم صندوق توسعه ملی است.

بر اساس نظام‌نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، بازپرداخت اصل و سود تسهیلات پرداختی از محل منابع صندوق توسط بانک‌های عامل به حساب صندوق نزد بانک مرکزی واریز و مجددا در جهت اهداف صندوق به کار گرفته خواهد شد.

منابع صندوق در قالب قرارداد عاملیت با رعایت مفاد نظام‌نامه، توسط بانک‌های عامل به متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی اختصاص می‌یابد.

بانک مرکزی متعاقب اعلام و اجازه صندوق نسبت به صدور گواهی مسدودی ارزی برای طرح‌های تصویب شده در ارکان اعتباری بانک‌های عامل اقدام خواهد نمود.

بانک‌های عامل موظف‌اند در چارچوب اولویت‌های اعلام شده از سوی صندوق نسبت به پذیرش طرح و فعالیت‌ها اقدام نمایند.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از صندوق توسعه ملی، شهیدزاده افزود: به این منظور ایجاد یک کانال مالی با حمایت از صندوق توسعه ملی طراحی شده است و این تصمیم با فعالان اقتصادی در میان گذاشته شده و انتظار می رود با حمایت و همراهی بخش خصوصی، بتوان از امکانات مالی خارج از کشور برای توسعه اقتصادی و تجهیز منابع صندوق استفاده کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه بخش زیادی از منابع ریالی صندوق توسعه ملی به سرمایه در گردش اختصاص یافته است گفت: نرخ تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی برای حوزه کشاورزی ۱۴ درصد، برای صنایع تبدیلی و تکمیلی ۱۶ درصد، برای گردشگری ۱۴ درصد و برای طرح های صنعت و معدن ۱۶ درصد است. این در حالی است که نرخ تسهیلات در همه این موارد برای طرح های مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین طرح های دانش بنیان ۴ درصد ­کمتر از ­نرخ تسهیلات ریالی در مناطق برخوردار خواهد بود.

پاسخ دادن