سیستم مهاجرتی آمریکا نیروهای ماهر را پَراند!

سیستم مهاجرتی آمریکا نیروهای ماهر را پَراند!
اقتصادبرتر

سایت خبری ( VOX) وکس نوشت: صنعت تکنولوژی در آمریکا فوق‌العاده پررونق است. اما تعداد نیروی کار خارجی شاغل در این صنعت به هیچ وجه زیاد نیست.

تهران – اقتصادبرتر – 20 مرداد 98

دلیل این موضوع نیز آن است که با وجود نیاز مبرم این کشور به نیروی کار بسیار ماهر در زمینه تکنولوژی، سیستم مهاجرتی آمریکا رفتاری نامهربان با مهاجران دارد که هر روز بدتر هم می‌شود.

سال گذشته، دونالد ترامپ در توئیتر نوشت: دارندگان ویزای “اچ –وان بی” می‌توانند مطمئن باشند که با تغییراتی که ایجاد خواهد شد، شرایط ماندنشان در آمریکا هموارتر و قطعی‌تر خواهد شد و این تغییرات شامل مسیر منتهی به کسب شهروندی آمریکا نیز می‌شود. می‌خواهیم مطمئن شویم تا افراد مستعد و توانا قادر به کسب فرصت‌های شغلی در آمریکا باشند.

*قوانین مهاجرتی آمریکا

ویزای اچ- وان بی به کارفرمایان آمریکایی اجازه می‌دهد تا اتباع خارجی دارای تحصیلات عالی و سوابق کاری مربوط را در زمینه‌های تخصصی نظیر آی تی، امور مالی، حسابداری، معماری، مهندسی و پزشکی استخدام کنند. به گفته فایننشیال اکسپرس، شرکت‌های آمازون، مایکروسافت، اینتل و گوگل بیشترین شمار کارکنان خارجی دارای این نوع ویزا را دارا هستند.

هر ساله اداره خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا برای ۸۵ هزار نفر ویزای اچ- وان بی صادر می‌کند که از این تعداد، ۶۵ هزار نفر دارای مدرک لیسانس و ۲۰ هزار نفر دارای فوق لیسانس و یا مدارک بالاتر هستند.

زمانی که دولت ترامپ با اولویت قراردادن تولیدات آمریکایی و نیروی کار آمریکایی شرایط سختی را برای اتباع خارجی متقاضی ویزای کاری آمریکا رقم زد، اما این اقدام با انتقادات گسترده‌ای از طرف شرکت‌ها و برخی سیاستمداران آمریکایی مواجه شد چرا که به عقیده آنها این اقدام، بازار کار آمریکا را با کمبود نیروی کار ماهر روبرو کرده بود.

هرچند از ابتدای سال 2018 سهم نیروی کار خارجی در صنعت تکنولوژی آمریکا ثابت باقی مانده، اما بر اساس داده‌های جدید که از سایت Indeed استخراج شده‌اند، به طور طبیعی این نرخ باید هم‌اکنون افزایش پیدا می‌کرد.

به گفته اندرو فلاورز،اقتصاددان، اگر تنها به بازار قدرتمند شغلی آمریکا نگاه کنیم، قاعدتا باید انتظار رشد نرخ نیروی کار خارجی در صنعت تکنولوژی آمریکا را داشت.

طبق بررسی‌ها در سال گذشته، میزان مشارکت نیروی کار خارجی در صنعت تکنولوژی کانادا نیز ثابت بوده، اما در کانادا شاهد نرخ بالاتری به نسبت آمریکا هستیم. در ماه مه 14 درصد از شاغلین این صنعت در کانادا خارجی بودند، در حالی که تنها 9 درصد از مشاغل بخش تکنولوژی آمریکا در اختیار نیروی کار خارجی بود.

در چهار سال گذشته شاهد رشد چشمگیر مشارکت نیروی کار خارجی در صنعت تکنولوژی کانادا بوده‌ایم و این میزان 55 درصد رشد داشته است. متاسفانه داده‌های مربوط به مشارکت نیروی کار خارجی در آمریکا برای این بازه زمانی وجود ندارد و نمی‌توانیم مقایسه‌ای بین این دو کشور انجام دهیم.

یکی از دلایل اصلی که موجب بدست آمدن این نرخ‌های پایین در آمریکا شده قوانین سخت مهاجرتی است.

به عنوان مثال ویزای آن دسته از نیروی کار خارجی که از نوع H-1B بود پس از اجرای دستور رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در سال 2017 مبنی بر خرید کالای آمریکایی و استخدام نیروی کار آمریکایی دیگر امکان استفاده در این کشور را نداشت. همچنین افزایش موانع و زمان برای طی کردن فرآیند مهاجرت به آمریکا که هم‌اکنون به ماه‌ها و حتی سال‌ها رسیده باعث شده تا برخی از نیروی کار تکنولوژی، آمریکا را از لیست مقاصد کاری خود خط بزنند.

برخی از متخصصان می‌گویند که آمریکا و کانادا از یک فقدان در نیروی کار بومی و ماهر رنج می‌برند که ادامه رشد صنایع تکنولوژی آنها را تهدید می‌کند. اما همزمان با سخت‌تر شدن شرایط ورود نیروی کار خارجی به این صنعت در آمریکا، کانادا سیاست‌های خود برای مهاجرت نیروی کار بخش تکنولوژی را تسهیل کرده است. همین امر باعث شده تا هم‌اکنون کانادا به یک قطب تکنولوژیکی تبدیل شود. اخیرا تعدادی از شرکت‌های تکنولوژی آمریکایی مانند آمازون و مایکروسافت اقدام به گسترش دفاتر خود در کانادا کرده‌اند. به نظر این شرکت‌ها گسترش دفاتر در کانادا به نسبت مجادله با سیستم سفت ‌و سخت مهاجرتی آمریکا ساده‌تر است. همین موضوع نشان می‌دهد که ترس از ورود مهاجران و تصاحب جایگاه‌های شغلی نه‌تنها باعث رشد مشاغل در آمریکا نشده، بلکه موجب فرار برخی از موقعیت‌های شغلی آمریکا به خارج از مرزها نیز شده است.

به این ترتیب شرایط کنونی به چالشی برای پیشرفته‌ترین صنعت آمریکا تبدیل شده است. از اینرو مدیران اجرایی بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی خواستار اجرای اصلاحاتی در قوانین مهاجرتی آمریکا شده‌اند.

سال‌هاست که شرکت‌های تکنولوژی از دولت آمریکا می‌خواهند تا فرآیند مهاجرت را ساده‌تر کند و سهم دریافت گذرنامه H-1B را بالا ببرد. از سال 2006 تاکنون تنها 85،000 عدد از این گذرنامه‌ها صادر شده که تنها قادر است سهم اندکی از بازار کار آمریکا را تامین کند.

چالش‌های شرکت‌های تکنولوژی کوچک‌تر اساسی‌تر نیز هست

بن اشمیت که معاون امنیت اطلاعات Swolla، شرکتی واقع در لووا و فعال در زمینه پرداخت‌های آنلاین است به ریکود گفت: شما برای پیدا کردن نیروی کار کاملا خاص، بسیار ماهر و مناسب برای رفع نیازهای خود باید تا جای ممکن کاندیداهای مختلف را بررسی کنید. پیدا کردن یک نیروی کار ماهر با دانش پیشرفته در زمینه رمزنگاری بسیار دشوار است. حدود یک سال‌ونیم پیش شرکت ما شخصی عالی را در این زمینه پیدا کرد و برای استخدام او در شرکت احتیاج به ویزای H-1B داشتیم. او تجربه کار در یک شرکت رمزنگاری معروف را داشت و تمام نیازهای ما را رفع می‌کرد.

سیاست‌های ترامپ بطور سازمان‌یافته باعث سخت‌تر شدن مهاجرت به آمریکا شده‌اند. این سیاست‌ها با تدوین معیارهای سخت‌تر، درخواست مدارک بیشتر و به طور کلی طولانی‌تر کردن فرآیند درخواست مهاجرت به این مشکلات دامن زده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش سالانه اداره خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا تعداد ویزاهای پردازش شده افزایش پیدا کرده، اما نرخ ویزاهایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند با کاهش روبرو شده است.

به گفته سارا پیرس که تحلیل‌گر موسسه سیاست مهاجرت think tank است، این گزارش نشان می‌دهد که اداره مهاجرت آمریکا تقاضاهای بیشتری را به نسبت گذشته مورد بررسی قرار می‌دهد. با اینحال زمانی که به این آمار به صورت مجموعی از درخواست‌های رد شده و درخواست‌های جدید نگاه می‌کنیم مشخص می‌شود که تعداد درخواست‌های جدید کاهش پیدا کرده است.

هند که بیشترین میزان دریافت ویزای H-1B را به خود اختصاص داده بین سال‌های 2018 تا 2019 شاهد کاهش 8 درصدی در میزان علاقه نیروی کار خود برای مهاجرت به آمریکا بوده است. در همین زمان نرخ درخواست از کشورهای آلمان، فرانسه و روسیه بیش از 25 درصد رشد داشته است.

به گفته پیرس این احتمال وجود دارد که شرکت‌های آسیب دیده به خاطر سیاست‌های مهاجرتی جدید همان گروهی باشند که بیشترین تعداد نیروی کار هندی را جذب می‌کردند و همین موضوع باعث کاهش نرخ ورود نیروی کار از این کشور شده باشد.

همزمان با این کاهش در ورود نیروی کار هندی به آمریکا، سهم این نیروی کار ماهر در کانادا در حال افزایش است. به این ترتیب شاید سیاست‌های مهاجرتی جدید ترامپ بیشترین سود را نه متوجه مردم آمریکا، بلکه متوجه همسایه شمالی خود می‌کند!

*اکرم صدیقی. سردبیر اقتصاد برتر

پاسخ دادن