سیل در مازندران و گلستان را فراموش نکنیم

اقتصادبرتر

سال نو مبارک. همگی برای یکدیگر سلامتی، عزت، روح‌ بی‌ملال، گشایش اقتصادی، عشق و دوستی آرزو می‌کنیم، اما درست در همین ایام و لحظات، هم‌وطنانی در مازندران و گلستان گرفتار سیل شده‌اند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ فروردین ۹۸

سیل در مازندران و گلستان را فراموش نکنیم

(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

✅ سال نو مبارک. همگی برای یکدیگر سلامتی، عزت، روح‌ بی‌ملال، گشایش اقتصادی، عشق و دوستی آرزو می‌کنیم، اما درست در همین ایام و لحظات، هم‌وطنانی در مازندران و گلستان گرفتار سیل شده‌اند.

✅ خبرها را که مرور می‌کردم متوجه شدم گویی سیل آن اثر تراژیک و فاجعه‌آمیز زلزله را ندارد و آن موجی از همدلی و هشیاری که پس از زلزله سال ۱۳۹۶ در کرمانشاه برخاست، برای سیل مازندران و گلستان برنخاسته است.

✅ دوست عزیزی از ساکنان ساری می‌گفت بارانی بارید که در پنج دهه عمرم مشابه‌اش را در مازندران سراغ ندارم. سخن از آن گفته می‌شود که سیل در مازندران و گلستان در یک صد سال گذشته سابقه نداشته است. آب نیز مثل زلزله، ویرانگر است.

✅ اگرچه ایام اول سال است، در مسافرتیم، خرسند و خوشحال در کنار خانواده؛ شادی‌مان پایدار، اما به چند نکته توجه کنیم.

✅ اول، هم‌وطنان سیل‌زده مازندران و گلستان را فراموش نکنیم. اگر هلال احمر درخواست کمک کرد، دریغ نکنیم. بر این تصور که سیل به اندازه زلزله تراژیک و فاجعه‌آمیز نیست غلبه کنیم و هر چه از دست‌مان برمی‌آید انجام دهیم.

✅ دوم، پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد بارش‌های زیادی در برخی مناطق وجود خواهد داشت. خودمان مواظب باشیم در مسیرهای سیلابی قرار نگیریم.

✅ سوم، ما ایرانیان به یاد داشته باشیم که اگرچه در کشوری زندگی می‌کنیم که کثیری از انواع حوادث طبیعی (نظیر زلزله، سیل، رانش زمین، و …) در آن رخ می‌دهد، اما هرگز به اندازه کافی از سوی نظام حکمرانی، سمن‌ها، دانشگاه‌ها و مردم برای آگاه‌سازی، مقاوم‌سازی، ارتقای تاب‌آوری و همه دیگر ملزومات کم‌تلفات‌تر و کم‌خسارت‌ کردن این حوادث وقت و منابع کافی صرف نشده است.

✅ دانش بسیاری درباره سیل وجود دارد که باید به مردم منتقل شود و مسئولین بدانند. سیل ابعاد اجتماعی، محیط‌زیستی، ایمنی، فنی و اقتصادی بسیاری دارد که باید آن‌ها را بدانیم و عموم جامعه بالاخص در مناطق سیل‌خیز باید درباره آن بدانند. گفت‌وگوی اجتماعی درباره سیل را اگر متخصص هستیم و می‌توانیم دانشی منتقل کنیم، خودمان آغاز کنیم و اگر نمی‌دانیم، به تشدید مطالبه گفت‌وگو و اطلاع‌رسانی درباره سیل و چرایی آسیب‌پذیری و سطح تاب‌آوری ما در مقابل آن کمک کنیم.
🔹#سیل_در_گلستان،
🔹#سیل_در_مازندران،
🔹#دانش_عمومی_درباره_سیل

پاسخ دادن