شرایط جدید برای انتقال پول از اول آذر

اقتصاد برتر

طبق دستورالعمل بانک مرکزی از اول آذرماه رمز دوم ایستا و پویا کارت های بانکی برای انتقال پول به مشتریان ارائه می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ آذر ۹۷

اگر بانکی زیرساخت رمزهای پویا در سامانه های خود را پیاده سازی نکرده باشد و دارندگان کارت به دلیل نبود این زیرساخت متحمل ضرر شوند، جبران این خسارت بر عهده بانک و موسسه اعتباری مذکور است.

رمز دوم ایستا به صورت sms برای مشتری ارسال می شود که این باعث می شود حتی اگر کسی رمز دوم کارت و cvv2 شما را داشته باشد نتواند از کارت شما برداشت کند.
درصورتی که بانک شما رمز دوم ایستا نداشته باشد و به صورت فیشینگ یا هر مدل دیگری از حساب شما پولی برداشت بشود، بانک باید خسارت شما یعنی میزان پولی که از حسابتان برداشت شده است را به شما پرداخت کند.
طبق بخشنامه ای که اول شهریورماه به بانک ها ابلاغ شده بود بانک ها فقط می توانند تا اول خردادماه از رمز ایستا استفاده کنند پس از آن هیچ بانکی اجازه صدور رمز ایستا نخواهد داشت. این اقدام بانک مرکزی به منظور افزایش سطح ایمنی کارت های بانکی و با همکاری کاشف صورت گرفته است. طبق مصوبه تنظیم شده از سوی بانک مرکزی و کاشف رمز اول حداقل باید چهار کاراکتر و رمز دوم پویا حداقل باید هفت کاراکتر داشته باشد.

رمز ایستا چیست؟

رمز ایستا رمزی است که یک بار از سوی دارنده کارت تعیین می شود و تا تغییر آن از سوی دارنده کارت ثابت است و برای تمامی تراکنش ها از آن استفاده می کند. رمز یک بارمصرف یا پویا، رمزی است که با درخواست کاربر برای انجام هر تراکنش بانکی توسط بانک تغییر و برای دارنده کارت از طریق ابزارهای نرم افزاری یا سخت افزاری ارسال می شود.

بانک مرکزی ایران در تاریخ اول شهریور ۹۷ ابلاغیه‌ای منتشر کرده و معاون فناوری‌های نوین این بانک از حذف ارائه رمز دوم ایستا برای تمام تراکنش‌ها خبر داده است.

در این ابلاغیه که به امضای ناصر حکیمی رسیده است، مقرر شده تا تاریخ اول خرداد ۹۸ رمز دوم ایستا برای تمام تراکنش‌ها حذف شود.

اقتصاد برتر

سند «الزامات رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت» به شناسه BIS RG 300-14 که به پیوست ارائه شده است با همکاری «کاشف» تهیه شده و هدف از آن ارائه الزاماتی به منظور حصول اطمینان مؤسسات اعتباری صادرکننده کارت‌های بانکی از کاهش مخاطرات ایستا بودن رمزهای کارت‌های بانکی است. الزامات ارائه‌شده شامل مشخصات رمزهای پویا، نحوه ثبت‌نام برای استفاده از رمزهای پویا، نکات مهم در تولید رمز پویا، انتقال اطلاعات حساس، ابزارهای ارائه رمزهای پویا و وظایف مؤسسات اعتباری به عنوان ارائه‌دهنده خدمت رمزهای پویا است.

مقتضی است دستور فرمایید ضمن ابلاغ مراتب به واحدهای ذی‌ربط با قید فوریت، تمهیدات لازم برای اجرای «الزامات رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت» در آن بانک / موسسه اعتباری مطابق با برنامه زمان‌بندی زیر، فراهم شده و علاوه بر نظارت دقیق بر حسن اجرای آن، نتیجه اقدامات صورت گرفته به این بانک منعکس گردد.

اقتصاد برتر

پاسخ دادن