شهامت حیدری در ناله های فاطمی

اقتصادبرتر

شاهکار شهیدان، مرگ ایشان است و فاطمه شهید تنهایی علی است، شهید غارت میراث نبوت است؛ شهید کینه های بدر است و احد که در دل های منافقان کینه توز نهان بود و روزی که پیامبر در جوار رحمت حق آرمید، آشکار شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ بهمن ۹۷

حضرت زهرا سلام الله علیها ریحانه نبی، همسر علی علیه السلام و مادر امامان معصوم است که نقش زیادی در پیشبرد مسیر اسلام و تشیع بر عهده داشت. از مقام و فضایل او نمی توان سخن گفت چرا که او دریای بیکران کوثر است و سرانجام در راه حمایت از ولایت و امامت به شهادت رسید.

دختر رسول خدا (ص) به صحنه می آید

هرچند، علی (ع) در میان اهل بیت پیامبر (ص)، نمی تواند فریاد بزند، تنها کسی که قادر است آخرین برهان را به میان شهر مدینه بیاورد و بر چهره اصحاب قدرت و مردمی که با بیعتشان حق را به مسلخ برده اند، بزند، فاطمه است. جایگاه او نزد نبی (ص) همگان را به تعظیم واداشته است. او درنگ نمی ورزد و از همان روزهای نخستین رحلت پدر، با اصحاب قدرت و مردمی که به آنان سرفرودآورده اند، گفتگو می کند. اکنون که سال یازدهم هجری است، فاطمه (س) از خانه بیرون می آید تا چاووش سحر شود و خفتگان شهر را از شبیخون لشکر ابلیس خبر دهد. این ندای او است که در مدینه می پیچد؛ (ثُمَّ قَالَتْ: أَیُّهَا النّاسُ! اِعْلَمُوا أَنّی فَاطِمَهُ)؛ ای مردم! بدانید من فاطمه ام.

فاطمه در سوگ امامت

اما چه سود؟ دختر محمد (ص) حس می کند که گوش اهل مدینه، کر است و فریادهای او را نمی‏شنود. مردمی که سکوت علی (ع) را می بینند؛ سکوتی که بر هر دلی که «علی» را درک کند و زمانه را بشناسد، همچون صاعقه می‌زند و می‌سوزاند اما به دل های سخت و سنگ این قوم، کارگر نیست! اینجا است که «مصلحت»، تنها توجیهی است که در ذهن مردم نقش می بندد و پاسخ عاجزانه ای برای فریادهای ویرانگر فاطمه (س) می گردد. «مصلحت» همان تازیانۀ شومی است که صاحبان «زر و زور و تزویر» در همیشۀ تاریخ بر گُرده «حقیقت» ‌نواخته‌اند و زرنگ‌ها از آن تیغی ساخته و «حق» را رو به قبله و به نام خدا ذبح شرعی کرده‌اند و همچون گوشت قربانی بر سفرۀ ایمان و باور مردم نهاده اند و اینک ناباورانه، این تیغ و تازیانه در کف دوستان دیروز علی (ع) است تا بر امامتش بتازند و آن را به مسلخِ «قدرت» ببرند.

آری، این بار، انقلابی در مدینه رخ داده است، اما نه انقلابی رهایی بخش، بلکه انقلابی که مدینه را به عقب می بَرد (انْقَلَبْتُمْ عَلَى أَعْقَابِکُمْ) و به پثربِ دوران جاهلیت پیوند می دهد. چه درست گفته است سلمان فارسی که گویی شقشقیّه ای از دهانش بیرون جهیده است و به مردمی که عمری پادررکابِ عقیده و ایمانشان، جهاد کرده بودند و اینک اسیر سایۀ سکوت و سکون گشته اند، به پارسی سخن می گوید که؛ «کردید و نکردید»! باری، فاطمه (س) در عبارت کوتاه این غریبۀ آشنا، نه فقط حق شویَش را که از کفش بیرون کرده اند، دیده است بلکه فرق شکافتۀ او را و پاره های جگر حَسنش (ع) را و نعش به خون نشستۀ حُسینش (ع) را و اسارت زینبش را در پسِ مرگ غمبار خویش می بیند.

شاهکار شهیدان، مرگ ایشان است و فاطمه شهید تنهایی علی است، شهید غارت میراث نبوت است؛ شهید کینه های بدر است و احد که در دل های منافقان کینه توز نهان بود و روزی که پیامبر در جوار رحمت حق آرمید، آشکار شد، به گونه ی آتشی که شراره هایش خانه علی را بسوخت و در این میان، فاطمه را قربانی گرفت و در زیر کوهی از رنج و اندوه که بر جان عزادار و نحیفش حس می کرد از دنیا رفت.

شعله در باغ ولایت سرکشی ها کرد و سوخت
غنچه را پیراهن از یک سو تن گل یک طرف

ای دریغا در میان شعله های کینه سوخت
غنچه را تن یک طرف پیراهن گل یک طرف

فاطمه دست پیش آورد تا دست ها از دامن ولایت جدا نشود. تازیانه خورد تا قامت ولایت تازیانه نخورد. در کوچه های غربت زمین خورد تا پرچم ولایت زمین نخورد و خلاصه در راه ولایت بذل جان فرمود تا جان ها از نور ولایت تهی نشود:

بهر قتلش بجز دفاع علی
کاش دشمن بهانه ای می داشت

حسن ختام سخن در این بخش از مطلب را بیتی از محمد موحدیان قرار می دهیم که طی آن، فاطمه را اولین شهیده راه ولایت و فرزند شش ماهه اش محسن را به تأسی از مادر اولین شهید راه ولایت می داند و نگاره پرچم قیام فاطمی را «یا مرگ یا اولی الامر» اعلام می کند:

در سنگر ولایت حفظ حریم عترت
اول شهید محسن، اول شهیده زهراست

آن کس که شد شعارش یا مرگ یا اولی الامر
قربانی ولایت با این عقیده زهراست

Image result for ‫شعر ولایت مداری حضرت زهرا ع‬‎

ابزار نارضایتی از حکومت و وصیت به دفن شبانه و اخفای قبر

هر عمل فاطمه و هر سخن بانو، پایه ای از پایه های خلافت غاصبان را می لرزاند. خطبه فاطمه پشت حکومت را بر خاک شرم و مذلّت زد، قیام زهرا چهره ی ظالمان را بر آستان خواری سایید، آه صدیقه کبری نفس نااهلان را برید، ولی باز هم بصیرت و فراست فاطمی آنها را به حال خود رها نکرد و تیر نهایی را با وصیتی شگفت بر شاهرگ ناکسان نشاند. مهر روسیاهی ابدی را با وصیت به اخفای قبرش بر پرونده سارقان مروارید منصب الهی حکومت حک کرد. از آن پس، هر کس سراغ قبر فاطمه را گرفت، به رسوایی و جفاکاری عهد شکنان رسید و در حسرت بوسیدن خاک مرقد یگانه دختر رسول اکرم سنگ لعن و نفرین خود را بر پیشانی بانیان خانه ی ظلم و ستم کوبید. تحلیل قادر طهماسبی را در این ارتباط در بیت زیر مشاهده می کنیم:

دفن شبانه ی تو که با خواهش تو بود
فریاد روشنی است ز چندین جفا ترا

تا کفر غاصبان خلافت علم شود
راهی نبود بهتر از این مرحبا ترا

قبر پنهان فاطمه، به بیان جواد حیدری، یار جاودان علی ماند و قیام فاطمه را به نتیجه رساند. مزار بی نشان زهرا هزار نشان از ناحقّی حکومت غاصبان و حقّانیت علی علیه السلام پیش روی چشم ها به نمایش گذاشت:

تا شود یار امیرالمؤمنان
قبر او مخفی شد از نامحرمان

قبر زهرا پشت دشمن را شکست 

تیر او بر چشم نامردان نشست

Image result for ‫شعر ولایت مداری حضرت زهرا ع‬‎

*گروه رسانه ای #اقتصادبرتر شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرا (س) را به تمام دوستداران ولایت تسلیت وتعزیت عرض می نماید.

پاسخ دادن