شورای امنیت خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی شد

اقتصادبرتر

شورای امنیت سازمان ملل از طرف‌های درگیر در مناقشه لیبی خواست با برقراری آتش‌بس راه میانجیگری این نهاد را هموار کنند. 

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری فرانسه، حدود یک ماه پس از آغاز درگیری‌های نظامی بر سر تسلط بر طرابلس، پایتخت لیبی، اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستار اعلام آتش‌بس و رعایت آن در این کشور شمال آفریقا شد. درگیری‌های سختی که در اطراف پایتخت لیبی جریان دارد تا کنون صدها قربانی گرفته است.

کشته شدن ۴۵۴ نفر در درگیری‌های پایتخت لیبی

بر پایه برآوردهای سازمان بهداشت جهانی «شمار کشته‌های درگیری در طرابلس به ۴۵۴ کشته و ۲۱۵۴ زخمی رسیده است».

به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، بیش از ۶۰ هزار نفر نیز در نتیجه درگیری‌های اخیر در حومه طرابلس، مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

 دیان دجانی، نماینده اندونزی در سازمان ملل پس از رایزنی‌ها در نشست  شورای امنیت گفته است که اعضای شورا از وضعیت بی‌ثبات طرابلس و شرایط رو به وخامت ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این منطقه “عمیقا ابراز نگرانی” کرده‌اند.

نماینده اندونزی که ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه آوریل را بر عهده دارد از طرف‌های درگیر در مناقشه داخلی لیبی خواست با توقف عملیات نظامی، به مسیر گفت‌وگوهای صلح با میانجیگری سازمان ملل بازگردند.

لیبی از زمان سقوط دیکتاتور سابق، معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دچار بحران شدیدی شد که همچنان ادامه دارد. دولت “وحدت ملی” که بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود.

در مقابل، “ارتش ملی لیبی” به فرماندهی ژنرال سابق، خلیفه حفتر از نیروهایی حمایت می‌کند که شرق و بخش بزرگی از جنوب لیبی را در کنترل دارند.

ژنرال خلیفه حفتر رهبر گروهی از نظامیان لیبیایی است که دوره آموزشی خود را در شوروی سابق طی کرده‌اند. او از همراهان معمر قذافی در کودتای سال ۱۹۶۹ بود و بعدها مطرود شد و به صف مخالفان پیوست.

پیش‌روی نیروهای ژنرال حفتر به سوی طرابلس، کشور جنگ‌زده لیبی را با بحرانی عمیق‌تر و پیچیده‌تر از قبل روبرو کرده است. ادامه نبردها در لیبی می‌تواند طرح سازمان ملل برای برگزاری انتخابات سراسری و خاتمه دادن به مناقشه میان دو دولت مستقر در شرق و غرب این کشور را به شکست بکشاند.

ناکامی فرستاده ویژه سازمان ملل

شورای امنیت در نشست اخیر خود همچنین از تلاش‌های غسان سلامه،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی برای حل بحران این کشور حمایت کرد.

با این همه غسان سلامه هنوز موفق نشده ژنرال حفتر را به نشستن پای میز مذاکرات با فائز سراج، رئیس دولت مستقر در طرابلس ترغیب کنند.

سراج با توجه به ادامه حمله‌های نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس تلاش می‌کند از پشتیبانی بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برخوردار شود. او به این منظور روز پنج‌شنبه از بریتانیا دیدار کرد و پیش از آن به کشورهای ایتالیا، آلمان و فرانسه سفر کرده بود.

فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل پس از نشست روز جمعه شورای امنیت بر حمایت پاریس از دولت وحدت ملی تاکید کرد و از طرف‌های درگیر در لیبی خواست با پذیرش آتش‌بس به درگیری‌ها خاتمه دهند. او می‌گوید رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون و رئیس دولت وحدت ملی لیبی بر ضرورت بازگشت همه طرف‌ها به میز مذاکره تاکید دارند و معتقدند بحران لیبی راه حل نظامی ندارد.

لیبی فرانسه را به حمایت از ژنرال حفتر متهم کرد

جنگ در طرابلس پایتخت لیبی به مناطق مسکونی کشیده شد. ژنرال حفتر، فرمانده شورشی، طرابلس را گلوله باران می‌کند. دولت قانونی وفاق ملی لیبی فرانسه را به حمایت از ژنرال حفتر متهم و روابط امنیتی خود را با این کشور را قطع کرد.

پاسخ دادن