شوک شاخص به سهامداران

معرفی انواع بازارهای مالی به زبان ساده
اقتصادبرتر

شاخص کل در بازار بورس دیروز هفت هزار و ۳۵ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۲۴۶ هزار و ۲۶۸ واحد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، براساس معاملات دیروز بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال در ۵۱۴ هزار نوبت داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۸۶۶ واحد کاهش به ۶۰ هزار و ۸۵ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۲۶۵ واحد افت به ۴۰ هزار و ۷۲۰ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز با هفت هزار و ۷۸۶ واحد افت به رقم ۲۷۴ هزار و ۶۵۰ واحد رسید، شاخص بازار اول پنج هزار و ۱۹۴ واحد کاهش و شاخص بازار دوم ۱۳ هزار و ۹۴۵ واحد افزایش داشت.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، پتروشیمی نوری (نوری) با ۱۳۵ واحد و گروه صنعتی ملی (وملی) با ۱۴ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۶۴۴ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۳۹۱ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۲۷۰ واحد، گروه مپنا (سهامی عام) (رمپنا) با ۲۶۹ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۲۵۷ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با ۲۴۶ واحد و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۲۳۶ واحد از جمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.

برپایه این گزارش، در بین نمادهای دیروز نماد بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات ایران، گروه مپنا (سهامی عام) و بانک پاسارگاد در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه شیمیایی در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۲۹۴ میلیون و ۱۸۶ هزار برگه سهم به ارزش چهار هزار و ۲۲۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

شاخص فرابورس نیز دیروز نزدیک به ۱۲۴ واحد ریزش داشت و بر روی کانال سه هزار و ۱۸۷ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۵۷۷ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از هفت هزار و ۴۷۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

در بین تمامی نمادها، نماد بیمه پاسارگاد (بپاس)،تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)، بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند.

در مقابل نماد پتروشیمی مارون (مارون)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب) و فولاد هرمزگان جنوب (هرمز) مانع از رشد بیشتر این شاخص شدند.

*چرا ناگهان شاخص بورس ریخت؟

کارشناس و تحلیل‌گر بازار سرمایه، در خصوص ریزش بیش از ۶۵۰۰ شاخص بورس در دو ساعت اول کاری گفت: بخشی از بازار مستحق اصلاح است و شاید بیشتر از ارزش خود رشد کرده بود، بخشی از بازار هم با انتشار گزارش‌های سه ماهه عیار خود را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد همچنان ارزنده هستند، نه برای داشتن رشد خاصی به صورت شارپ اما از این جهت که سودآوری‌های سه ماهه خود را در سامانه کدال منتشر می‌کنند مطلوب است و موجب می‌شود اصلاح و ریزشی در آن رخ ندهد. در حال حاضر بخشی از بازار باید ریزش دشته باشد و تاکنون سوددهی آن بیش از آنچه که باید باشد بوده است.

ولید هلالات همچنین افزود: مشکلی که وجود داشته و به دنبال آن صف فروش‌های زیادی شکل گرفته به دلیل کند شدن سیستم معاملاتی است و معامله‌گران نمی‌توانند بازار را به خوبی مشاهده کنند. این امر سبب می‌شود که سهامداران درخواست فروش خود را در حداقل قیمت ثبت کنند که حتما سفارش آنها ثبت و ارسال شود. این امر باعث شده دامنه‌هایی به سمت صف فروش در بازار ایجاد شود.

وی توضیح داد: به نظر با انتشار گزارش‌های سه ماهه بازار به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخشی از آن این اصلاح و ریزش را ادامه می‌دهد و بخش دیگر بر اساس این گزارش‌ها به تعادل می‌رسد. دوره ریزش باید وجود داشته باشد چون بازار دوره رشدی را داشته که اصل آن به دلایل مختلف از سال ۹۵ آغاز شده و بسیاری از سهم‌ها در این مدت توانسته‌اند به بالاترین حد ارزش ذاتی خود برسند و به این دلیل مستحق اصلاح هستند.

وی در خصوص ارتباط ریزش بازار به قیمت دلار گفت: قیمت دلار نیمایی دیروز بالاتر از دیروز است و این نرخ بر محصولات پتروشیمی و فولادی اثرگذار است اما نرخ دلار ارتباطی با افت بازار سهام ندارد.

*ریزش شاخص بورس طبیعی بود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اصلاح و ریزش شاخص در بازار سرمایه طبیعی بود و نباید آن را جدی گرفت.

عظیم ثابت به علت ریزش شدید شاخص بورس در بازار اشاره و بیان کرد: بخشی از ریزش‌های دیروز بازار ناشی از کاهش قیمت دلار بود که منجر به شکسته شدن یک سری از خط‌های مقاومتی شد.

وی ادامه داد: بخش دیگر این ریزش به دلیل بحث‌های موجود در زمینه بازار پایه و ریسک اجرای آن بود؛ همچنین صحبت‌های مطرح شده در خصوص مدیریت ریسک از دیگر عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص بورس است که به نظر می‌رسد واکنش آن احساسی و نمی‌تواند بر روند بازار تاثیرگذار باشد.

ثابت گفت: تاثیر خبر اجرای تغییرات بازار پایه بر روی اصلاح سهم‌هایی که با رشد زیاد همراه بودند و وارد فاز حباب شدند سبب افت بیشتر شاخص شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بازار در چند وقت اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرد و بعد از آن در حالت ثبات قرار گرفت، زمانی که در بازار خبر جدید و مثبت وجود نداشته باشد شاخص بورس اصلاح می‌شود و بازار در مسیر روند نزولی قرار می‌گیرد.

ثابت با بیان اینکه ترس از تداوم کاهش قیمت دلار بر روند معاملات بازار سرمایه تاثیرگذار است، افزود: ریزش دیروز شاخص بورس که بسیار تند بود ادامه دار نیست و به نظر می‌رسد که بازار تا دو روز آینده به مسیر اصلی خود بازگردد.

این کارشناس بازار سرمایه به علت ریزش گروه فولادی‌ها در چند روز اخیر معاملات بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: دلار محرکی برای معاملات کالاهای صادرات محور است که چند وقت اخیر رشد چندانی را در بازار تجریه نکرد و کاهشی بود؛ بنابر این ابهام در ادامه صادرات گروه فولادی‌ها باعث ریزش این گروه و عدم اقبال آنها در بازار سرمایه شده است.

پاسخ دادن