شیوه‌های پرداخت الکترونیکی عوارض

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه وزارت راه برای کاهش گره ترافیکی در محورهای مواصلاتی کشور در ایام نوروز گفت: سامانه الکترونیکی پرداخت عوارض اتوبان‌های کشور از امشب اجرایی می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، محمد اسلامی عصر امروز(دوشنبه) در حاشیه افتتاح عملیات چهاربانده کردن محور هراز، اظهار داشت: امروز در سفر به مازندران، ۹ کیلومتر از محور هراز بازگشایی شده است و باقیمانده مسیر اقدام مهمش سه پل بوده که این سه پل ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم پیمانکار طبق زمان‌بندی این پروژه را در مدت ۳۰ماهه افتتاح کند.

وی افزود: سال آینده ۱۰ کیلومتر دیگر از محور هراز چهاربانده می‌شود و تلاش وزارت راه تسریع در ۴خطه کردن محور هراز بوده تا مردم راه ایمن استفاده کنند.

اسلامی با ابراز اینکه “اقدامی که سال ۹۸ به‌جد پیگیر آن هستیم تکمیل پروژه‌های شریانی است”، تصریح کرد: امسال ۸۰۰ کیلومتر از محورهای کشور تعریض شده و سال آینده ۲۰۰ کیلومتر به ظرفیت آزادراههای کشور افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه از ساعت ۲۴ امشب سامانه الکترونیکی پرداخت عوارض اتوبان‌ها آغاز می‌شود و مردم در گیت عوارضی توقف ندارند، افزود: این طرح سیستم پیشرفته‌ای است که به‌صورت الکترونیکی ثبت و عوارض الکترونیکی به موبایل راننده اعلام و راننده در ایام نوروز نسبت به پرداخت آن اقدام می‌کند که به‌صورت پایلوت در نوروز امسال در اتوبان‌های تهران ــ قم، تهران ــ ساوه، کرج ــ قزوین و قزوین ــ زنجان اجرایی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی از افزایش ناوگان حمل‌ونقلی در ایام نوروز خبر داد و گفت: مجوزهای پرواز هواپیمایی را در نوروز افزایش دادیم و ۱۴۵۰۰ دستگاه اتوبوس مردم را در این ایام سرویس می‌دهند.

اسلامی با اعلام اینکه ۱۴ هزار راهدار در سطح کشور آماده خدمت به مردم در سفرهای نوروزی هستند، گفت: از مردم می‌خواهیم شتاب‌زدگی نکنند و نوروز را که با ایام ولادت امام علی(ع) آغاز می‌شود به کام خود و خانواده‌شان شیرین داشته باشند.

وی گفت: برای نوروز ۹۸ پیش‌بینی افزایش سفرهای درون کشور را داریم و با تعامل انجام‌گرفته دستگاههای خدمات سفر، تلاش داریم برای مردم سفر خوبی داشته باشیم.

**نحوه پرداخت عوارض الکترونیکی چهار آزادراه تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم در نوروز ۹۸ اعلام شد.

با توجه به آغاز به کار چهار سامانه دریافت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها از بامداد ۲۸ اسفندماه سال جاری جهت اخذ مبالغ مربوط که شامل آزادراه‌های تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم می‌شود صاحبان خودرو می‌توانند از طریق اپلیکیشن های تاپ، کیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانک پارسیان و دستگاه‌های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه‌ها عوارض خود را پرداخت کنند.

روز گذشته سید حسین میرشفیع-معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از دریافت الکترونیکی عوارض چهار آزادراه از بامداد ۲۸ اسفندماه سال جاری خبر داد و اعلام کرد که آزادراه‌های تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین، تهران–قم چهار آزادراهی هستند که از ۲۸ اسفندماه سال جاری با سیستم اخذ الکترونیکی، عوارض دریافت می‌کنند.

به گفته این مقام مسئول، قیمت عوارض هیچ یک از آزادراه‌ها در نوروز ۱۳۹۸ افزایش نخواهد یافت و قیمت‌ها بر مبنای همان ارقامی است که در طول سال ۱۳۹۷ اخذ می‌شد.

وی همچنین در مورد اینکه پیش از این عنوان شده بود تا پایان سال جاری شش آزادراه و تا پایان تیر ماه سال آینده ۱۳ آزادراه دیگر به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی مجهز می‌شوند، خاطرنشان کرد که قرار بود آزادراه‌های قزوین-رشت و تهران-پردیس نیز همزمان با چهار آزادراه مذکور عوارض را به صورت الکترونیکی اخذ کنند، اما علی‌رغم تجهیز به سیستم الکترونیکی به دلیل برخی مسائل از جمله لزوم هماهنگی بیشتر قرار بر این شد که در سال آینده کار خود را آغاز کنند.

مکانیزم اخذ عوارض الکترونیک آزادراه‌ها

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ضمن تشریح مکانیزم اخذ عوارض الکترونیک آزادراه‌ها، بیان کرد که با عبور هر خودرو از آزادراه‌های کشور، پلاک ماشین ثبت خواهد شد و امکان پرداخت از طریق درگاه‌های الکترونیک و یا کیف پول الکترونیک به صورت خودکار فراهم خواهد بود. علاوه بر این در صورت پرداخت نشدن عوارض، پیامکی به صاحب پلاک ارسال و در صورت شارژ کیف پول الکترونیکی در مهلت مقرر این رقم کسر می‌شود. همچنین فرد ۲۴ ساعت فرصت دارد تا این مبلغ را با استفاده از درگاه‌های الکترونیکی شبکه شتاب با روش و مکانیزم‌های تعریف شده پرداخت کند.

میرشفیع همچنین اعلام کرد در صورتی که ۷۲ ساعت از زمان عبور از جایگاه اخذ عوارض بگذرد و شخص اقدامی برای پرداخت نکند درصدی به مبلغ اصلی عوارض افزوده خواهد شد. گفتنی است جایگاه‌های اخذ عوارض در مجتمع‌های خدمات رفاهی و گردشگری در طول آزادراه در نظر گرفته شده است تا در طول مسیر آزادراه نیز امکان پرداخت عوارض به صورت الکترونیکی از طریق این دستگاه‌ها با ثبت شماره‌ی خودرو مسیر فرآهم باشد. در عین حال امکان پرداخت از طریق دستگاه‌های خودپرداز کلیه بانک‌ها به وسیله دستگاه‌هایی که به همین منظور نصب خواهد شد و نرم افزارهای تعریف شده نیز امکان‌پذیر است.

پاسخ دادن