شیوه پذیرش «آ.ت.ت» ارشد بعد از ۱۳ سال بازمی‌گردد؟

شیوه پذیرش «آ.ت.ت» ارشد بعد از ۱۳ سال بازمی‌گردد؟

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم از درخواست دانشگاه‌های برتر مبنی بر پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به شیوه «آ. ت. ت» خبرداده است.

تهران – اقتصاد برتر – 15 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر معاون آموزشی وزارت علوم از درخواست دانشگاه‌های برتر مبنی بر پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به شیوه «آ. ت. ت» خبر داد.

علی خاکی صدیق با اشاره به جلسه معاونت آموزشی وزارت علوم با معاونان آموزشی دانشگاه های تهران گفت: دراین جلسه یکی از درخواست‌های معاونان آموزشی دانشگاه های برتر پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به شیوه «آ. ت. ت» بود.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به این موضوع که دانشگاه های برتر خواستار تفویض اختیار در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به صورت آ. ت. ت. هستند، خاطرنشان کرد: بخشی از این موضوع مربوط به سازمان سنجش آموزش کشور می شود و باید در خصوص آن در شورای سنجش پذیرش و پذیرش دانشجو تصمیم گیری شود.

اما شیوه پذیرش «آ.ت.ت» چیست؟
«آ.ت.ت» مخفف عبارت آزمون تشریحی تکمیلی است. طرحی که از سال 1382 تا 1385 به مدت سه سال در آزمون کارشناسی ارشد اجرا شد و در آن سال ها حواشی زیادی را حول خودش به وجود آورد. این طرح در واقع به دانشگاه ها اجازه میداد برخی از رشته های پرطرفدار یا خاص خود را جدای از کنکور به صورت مصاحبه یا بررسی سوابق دسته بندی و اقدام به پذیرش دانشجوی ارشد کنند و نحوه پذیرش نیز به این صورت بود که داوطلبان ابتدا در کنکور شرکت کرده و سپس به میزان سه برابر ظرفیت، افراد برای بخش دوم (آزمون کتبی تشریحی، مصاحبه و بررسی سوابق) به هر دانشگاه معرفی می شدند. از سوی دیگر در رشته های عادی نمره کل شامل ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی بود. ولی در رشته های «آ. ت. ت» ۳۰ درصد نمره کل را امتیاز داده شده از سوی دانشگاه تشکیل می داد که در سال آخر به دلیل اعتراضات به ۲۰ درصد کاهش یافت.

به طور کلی در این طرح دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد نقش بیشتری داشتند و با انجام مصاحبه و در نظر گرفتن سوابق تحصیلی نسبت به پذیرش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد اقدام می‌کردند.

طرحی که زمین خورد
این طرح در همان سال 1385 و با اعتراض برخی از داوطلبان و ناعادلانه دانستن رویه ارزیابی از سوی دانشگاه ها توسط سازمان سنجش لغو شد. البته دلایل دیگری از جمله تعداد بالای داوطلبان کارشناسی ارشد و عدم بررسی دقیق وضعیت علمی نیز در لغو این طرح تاثیرگذار بود.

حسن خالقی، معاون آموزشی وقت وزارت علوم در آبان سال 85 درباره چرایی لغو این طرح گفته بود: «علی‌رغم آنکه بسیاری از دانشگاه‌ها معتقدند که در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد باید دخیل باشند، به دلیل حجم بالای تقاضای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی و وجود برخی مشکلات اجرایی، مقرر شد از این پس آزمون کارشناسی ارشد بدون روش «آ.ت.‌ت» برگزار شود، بنابراین در کنکور کارشناسی ارشد سال 1386 نیز روش «آ.ت‌.ت» اعمال نخواهد شد».

«آ.ت.ت» بعد از 13سال بازمی‌گردد؟
حالا و پس از گذشت سیزده سال از لغو این قانون، معاون جدید آموزش وزارت علوم از درخواست دانشگاه ها برای اجرایی شدن مجدد این طرح گفته است، طرحی که به نظر میرسد با توجه به کاهش داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد طی سال های گذشته دور از ذهن نباشد.

هرچند باید گفت که این طرح صددرصد به ضرر داوطلبانی است که قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را دارند.

پاسخ دادن