صادرات خرمای ایران به ۷۸ کشور جهان

اقتصادبرتر

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی از صادرات خرمای ایران به ۷۸ کشور جهان خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، مسعود لطیفیان مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی، اظهار کرد: خرمای ایران به ۷۸ کشور جهان صادر می شود و هند با خرید بیش از ۱۱ میلیون دلار بزرگترین مشتری این محصول از ایران به شمار می رود.

وی با اشاره به صادرات انواع دیگر خرمای کشور افزود: طی شش ماهه نخست امسال ۵۳۹۱ تن خرمای شاهانی به ارزش ۴ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴۱ دلار و خرمای زاهدی نیز به میزان ۶۶۵۱ تن به ارزش سه میلیون و ۴۷۳ هزار و ۱۱۲ دلار صادر شده است.

لطیفیان ادامه داد: بر اساس آمار گمرک ایران، در همین مدت ۳۲۶۱ تن خرمای استعمران به ارزش دو میلیون و ۷۴۳ هزار و ۳۱۷ دلار، خرمای کبکاب به میزان ۲۵۶۹ تن و به ارزش یک میلیون و ۸۲۹ هزار و ۳۴۰ دلار و خرمای پیارم با وزن ۵۲۹ تن و به ارزش یک میلیون و ۶۱۴ هزار و ۵۳۷ دلار صادرات داشته ایم.

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی افزود: علاوه بر این موارد، ۳۸ هزار و ۴۰۶ تن سایر خرماها در ردیف های دیگر به ارزش ۳۷ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۷۱۰ دلار صادر شده است.

به گفته وی، گران ترین خرمای صادراتی ایران، خرمای پیارم بوده که هر کیلوگرم آن ارزشی بالغ بر ۱۲ هزار تومان دارد.

لطیفیان، هزینه بازاریابی را یکی از مشکلات عمده ایجاد مزیت نسبی صادراتی خرمای ایران دانست و گفت: هزینه بازاریابی این محصول شامل بارگیری، حمل و نقل، توزین، تخلیه، دستمزد، درجه بندی و ضایعات می شود.

وی با بیان این که ضریب هزینه بازاریابی در مسیر بازاریابی در استان های کرمان و بوشهر به ترتیب ۹.۱۵ و ۸.۱۶ درصد است، اظهار کرد: سود خالص بازاریابی در سطح تولید کننده و عمده فروش با توجه به رقم خرما متفاوت است.

این مقام مسئول در عین حال عرضه محصول غیر یکدست و بهداشتی در بازارهای جهان، زمان بر بودن تشریفات گمرکی، عدم ثبات قوانین و مقررات، مشکلات موجود در وصول پول از بازارهای جهانی، عدم اطلاع کافی صادر کنندگان از مقررات و استانداردهای کشور هدف و عدم استفاده از روش های جدید بازاریابی را از جمله موانع رسیدن ارقام به حداکثر مزیت نسبی صادراتی خرمای ایران عنوان کرد.

وی ادامه داد: اتریش، آلمان، اندونزی، انگلستان، اوکراین، بلاروس، آمریکا، ایتالیا، ترکیه،کره، چین، دانمارک، ژاپن، شیلی، عراق و فرانسه از جمله مقاصد خرمای ایران هستند.

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی گفت: بر اساس تحلیل های بازار جهانی، تولید خرما تا سطح قیمت جهانی ۵.۳۱ سنت به ازای هر کیلوگرم مزیت نسبی برای تولید دارد و بر این اساس نگاهی به ارزش ارقام خرماهای تجاری ایران نشان می دهد که ارزش نسبی آنها بالاتر از این آستانه در سال ۹۷ بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: با اصلاح الگوی کشت ارقام خرما، امکان بهبود ارزش نسبی آن وجود دارد و ارقامی مانند مجول، پیارم، دگلت نور، برحی، مضافتی و کبکاب از جمله این ارقام به شمار می روند.

پاسخ دادن