صرفه‌جویی در مصرف آب

صرفه جویی در آب
اقتصاد برتر

این روزها به قدری در مورد کم‌آبی و خطرات ناشی از خشکسالی در اخبار و صفحات مجازی صحبت می‌شود که دیگر نیازی به تکرار نیست که کم‌آبی از جدی‌ترین بحران‌های آینده‌ای نه چندان دور خواهد بود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵دی ۹۷

به گزارش #اقتصاد برتر، متاسفانه با توجه به کاهش میزان بارندگی، افزایش بی‌رویه مصارف صنعتی، عدم وجود سیستم آبیاری مدرن برای کشاورزی، سدسازی‌های غیراصولی و بی‌توجهی شهروندان در مصارف خانگی، کشور ما را بر اساس آمار در مرز هشدار قرار داده است. اما چند درصد از ما گامی هرچند کوچک برای جلوگیری از این بحران حیاتی برداشته‌ایم؟!

شاید مثل تمام مشکلات دیگر، این معضل را نیز گردن مسئولین بیندازیم تا خیال خود را راحت کنیم که ما نقشی در این بحران نداریم و همۀ مشکلات ناشی از سوءمدیریت مسئولین است اما باید بدانیم که فرد فردِ ما در این امر سهیم هستیم و در هر جایگاه اجتماعی که باشیم موظفیم برای جلوگیری از بروز این بحران تلاش کنیم.

در گام نخست هر فرد باید در قبال این بحران احساس مسئولیت کند و بداند که با کوچکترین تغییر در مصارف روزانه‌اش می تواند تأثیر اساسی در این امر مهم داشته باشد. در بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های مجازی دستورالعمل‌هایی را برای مصرف صحیح آب آموزش داده‌اند که می‌توانیم با دنبال کردن آنها و با کمی تمرین می توانیم آن را به عادت‌های روزانه‌مان تبدیل کنیم. یادمان باشد که ما الگوی کودکان هستیم و می‌توانیم بیشترین تأثیر را در رفتارهای اجتماعی‌شان داشته باشیم پس زمانی که ما در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم کودکان نیز از ما یاد خواهند گرفت. صرفه‌جویی امروز ما، آب را برای فرزندانمان در آینده جاری نگاه خواهد داشت.

*ثمینه سعادتی

پاسخ دادن