صندوق‌های سرمایه گذاری نیازمند نظارت بیشتر

همه آحاد جامعه به روش‌های مختلف دنبال پیشرفت اقتصادی در زندگی روزمره هستند و هر فردی به روشی این هدف را دنبال می‌کند. یکی از روش‌هایی که مردم برای رشد مالی به آن روی می‌آورند سرمایه گذاری‌های مستقیم و غیر مستقیم است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ اسفند ۹۷

احمد خادم المله-مدیر مسئول – سرمایه گذاری مستقیم روشی است که فرد خود مستقیما در پروژه ای ورود کرده و از ابتدا تا انتها با سرمایه شخصی پروژه را پیش می‌برد و در نهایت با فروش محصول تولید شده یا خدمات ناشی از سرمایه گذاری به سود پیش بینی شده دست می‌یابد. بسیاری از مردم به‌دلیل گرفتاری‌های شخصی و مشغله کاری و برخی بخاطر فقدان اطلاعات، دانش و مهارت لازم امکان سرمایه گذاری مستقیم را ندارند و برای بهره گیری از سود سرمایه خود به شرکت‌های واسط سرمایه گذاری مراجعه می‌کنند که از مهارت و تخصص لازم برای بهره گیری از سرمایه‌های مردم بهره مند هستند.

این صندوق‌ها بواسطه اطلاعات و دانشی که دارند اگر درست عمل کنند می‌توانند در کنار توسعه و آبادانی کشور سود مناسبی به سرمایه گذاری‌های مردم بدهند. به همین دلیل در کشور صندوق‌هایی به نام صندوق سرمایه گذاری ایجاد شده که هر روز بر تعداد آنها نیز افزوده می‌شود.این صندوق‌ها پول و سرمایه مردم را دریافت کرده و با سرمایه جمع آوری شده در بخش‌های مختلف اقتصاد و صنعت و برخی نیز در بازار سرمایه به خرید و فروش و یا تولید محصول می‌پردازند و از محل سود به دست آمده بخشی را به صاحبان سرمایه اختصاص می‌دهند.

این روزها که بازار‌های پایه نظیر خودرو، مسکن، ارز و طلا با نوسان فراوان مواجه است و پر ریسک هستند، مردم به جای اینکه خود مستقیم در بازار ورود کنند و اقدام به سرمایه گذاری نمایند ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به دست صندوق‌هایی بسپارند که در آن افراد متخصص و حرفه ای حضور دارند و می‌توانند با سرمایه آنان اقدام به تولید محصول، ارائه خدمات و یا خرید و فروش نمایند تا از ریسک کمتری برخوردار باشد.

صندوق‌ها انواع مختلفی دارد که یکی از آنها صندوق سرمایه گذاری در بورس است که کارگزار صندوق، سرمایه مردم را جمع آوری کرده و به تشخیص خود اقدام به خرید و فروش سهام و یا اوراق رایج در بازار می‌کند و از محل سود این خرید و فروش بخشی را به صاحبان سرمایه بر می‌گرداند. صندوق‌ها معمولا امین سرمایه مردم هستند و مردم بخاطر فقدان دانشی که در حوزه مالی و سرمایه گذاری دارند و به اعتبار اینکه صندوق‌ها از سوی بانک مرکزی مجوز دارند و یا تحت نظارت سیستم مالی و پولی رسمی در کشور هستند، سرمایه خود را با اطمینان به آنها می‌سپارند و منتظر دریافت سود می‌مانند.

در ایران پس از سوء استفاده بسیاری از موسسات مالی و اعتباری که اقدام مشابه انجام می‌دادند مردم به‌دنبال کانون‌های معتبر و کم ریسک تری برای سرمایه گذاری بودند که امروز به صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصا صندوق‌های بورسی رسیده اند و رویکرد قابل توجهی به این صندوق‌ها داشته اند بگونه ای که بر اساس گزارش مراجع رسمی میزان سرمایه گذاری مردم در صندوق‌های سرمایه گذاری ایران به بیش از ۱۱۵۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است و از آنجا که احتمال سوء استفاده در این نوع صندوق‌ها نیز به سادگی وجود دارد، دستگاه‌های نظارتی خصوصا وزارت دارایی، بانک مرکزی و سایر نهاد‌ها باید بطور مستمر بر این صندوق‌ها و عملکرد آنان نظارت بیشتری داشته باشند تا احتمال ریسک به خطر افتادن سرمایه مردم در آنها کاهش یابد و ماجرای موسسات مالی و اعتباری دوباره به شکل جدید تکرار نشود.

در ماجرای موسسات مالی و اعتباری متاسفانه بانک مرکزی و وزرات اقتصاد و دارایی مدعی بودند، بسیاری از این موسسات بدون کسب مجوز از مراجع ذیصلاح فعالیت داشته اند و بانک مرکزی نظارتی بر آنها نداشته و این موسسات نیز گزارشی به بانک مرکزی نمی داده اند و نتیجه آن شد که هر کس علت سوء استفاده در موسسات مالی و اعتباری را به گردن دیگری انداخت و نهایتا این مردم بودند که بخاطر اعتماد به موسسات مالی و اعتباری و سپردن سرمایه خود به آنها میلیارد‌ها تومان زیان کردند.

در این ماجرا متاسفانه مردم که تصور می‌کردند با سپردن سرمایه خود به این موسسات در توسعه و آبادانی کشور خدمت می‌کنند ضمن اینکه سود سرمایه خود را دریافت خواهند کرد، متاسفانه نه تنها خدمتی به توسعه و آبادانی کشور نداشتند بلکه تمام آمال و آرزوهایشان بر باد رفت. برای اینکه دوباره ماجرای سوء استفاده موسسات مالی و اعتباری این بار در صندوق‌های سرمایه گذاری بورسی تکرار نشود،بانک مرکزی باید سیستم نظارتی خود را تقویت و از سرمایه‌های مردم در این صندوق‌ها محافظت کند.

پاسخ دادن