صنعت ریلی نیازمند تسهیلات کم بهره

صنایع ریلی استان مرکزی با مشکلات و چالش‌های متعددی دست به گریبان بوده و بقا و فعالیت آن با کمترین ظرفیت نیازمند نگاه مهربان مسئولان بخش دولتی است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ بهمن ۹۷

سنگ ها را از روی ریل بردارید
به گزارش #اقتصادبرتر – صنایع ریلی استان مرکزی با مشکلات و چالش‌های متعددی دست به گریبان بوده و بقا و فعالیت آن با کمترین ظرفیت نیازمند نگاه مهربان مسئولان بخش دولتی است.با توجه به جایگاه ایران به عنوان مسیر ارتباطی شرق با غرب و شمال – جنوب، توسعه حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از راهبردهای توسعه مطرح است.

فعالان و کارشناسان صنعت حمل ‌و نقل ریلی بر این باورند که نرخ بهره‌ وری در این صنعت پایین است و این صنعت برای دستیابی به ارزش افزوده مناسب به حمایت تمام قد دولت نیازمند است.

امسال حدود ۷۳۵ هزار و ۴۸۳ تن بار توسط راه آهن شهرستان اراک از مبدا استان مرکزی به نقاط مختلف کشور حمل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.امروز در سایه خدمات خوشه ریلی کشور در اراک، نبض تولیدات این حوزه در استان مرکزی می‌تپد و به هم پیوستن ظرفیت‌های کوچک تولیدات ریلی در این استان، تقویت دانش فنی و کیفیت محصولات را به همراه داشته است.
فعالیت بیش از ۴۰ واحد تولیدی در حوزه تامین و ساخت تجهیزات ریلی، بزرگترین کارخانه ساخت واگن و خودروهای ریلی خاورمیانه در اراک موجب شده تا امروز استان مرکزی با عنوان پایتخت صنعت ریلی در کشور مطرح شود.

*افزایش قیمت تمام شده واگن‌های باری
«غضنفر صفاری راد» جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: در گذشته شرکت‌های بهره بردار قطار در ایران برای خرید واگن از تسهیلات کم بهره برخوردار می‌شدند که چندی سالی است این تسهیلات قطع شده است.
صفاری راد اظهار داشت: از طرفی قیمت تمام شده واگن‌های باری و مسافربری نیز بر اساس مشکلات اقتصادی و بالا رفتن قیمت مواد اولیه افزایش چشمگیری داشته و شرکت‌های بهره بردار حاضر نیستند تمام هزینه خرید واگن را به صورت نقدی و با سرمایه خود پرداخت کنند و به همین دلیل فروش واگن با مشکل جدی روبه رو شده است.

وی ادامه داد: ساخت واگن نسبت به دیگر وسایل نقلیه، به میزان بیشتری سرمایه نیاز دارد و می‌توان گفت بدون حمایت‌های تسهیلاتی دولت و سیستم بانکی، تولید و عرضه محصولات ریلی امکانپذیر نیست.
جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک بیان کرد: قیمت تمام شده یک واگن مسافربری اکنون بیش از ۶۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود و شرکت‌های بهره بردار بدون دریافت تسهیلات امکان خرید آن را نداشته و در نتیجه علاوه بر رکود کارخانه‌های واگن سازی و در نتیجه بیکاری کارگران این واحدهای تولیدی، صنعت ریلی کشور نیز ناکارآمد می‌شود.
صفاری راد افزود: علاوه بر این در ماه‌های اخیر قیمت مواد اولیه هم داخلی و هم خارجی چندین برابر شده اما، نرخ بلیت قطارهای مسافری و نرخ کرایه قطارهای باری هیچ تغییری نکرده و نبود تناسب قیمت تمام شده واگن و نرخ کرایه فعالیت‌های شرکت‌های بهره بردار را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: پرداخت تسهیلات به صنایع سنگین به خصوص صنعت ریلی در تمام دنیا رواج داشته و علت موفقیت‌های شرکت‌های واگن سازی چینی و روسی نیز همین امر است.

جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک اظهار داشت: پرداخت تسهیلات کم بهره به شرکت‌های تولیدی از یک سو و تولید با کیفیت و ارزان قیمت از طرف شرکت‌های سازنده از طرف دیگر علاوه بر نوسازی ناوگان ریلی می‌تواند زمینه صادرات واگن را نیز فراهم کند و این مسأله ای است که امروز چین و روسیه به شدت روی آن سرمایه گذاری کرده اند.
صفاری راد توضیح داد: تولیدات شرکت واگن سازی اراک در حد مطلوب ارزیابی می‌شود و با حمایت دولت و پرداخت تسهیلات کم بهره آن هم نه به شرکت بلکه به شرکت‌های بهره بردار می‌توان با رقبای روسی و چینی رقابت کرد.
وی اضافه کرد: سال‌های گذشته قراردادهایی مبنی بر ساخت واگن و صادرات به کشور عراق بین واگن پارس و یک شرکت عراقی منعقد شد اما به دلیل نبود سرمایه لازم در واگن پارس برای خرید مواد اولیه، این قرارداد لغو شد و اکنون شرکت‌های واگن سازی چینی در عراق فعالیت می‌کنند.

جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک تصریح کرد: یک قرارداد ساخت چندین واگن مسافربری نیز سال‌های گذشته از سوی واگن پارس اراک با یک شرکت بنگلادشی منعقد شد که این قرارداد نیز به دلیل نبود سرمایه کافی و تسهیلات کم بهره به نتیجه نرسید.
صفاری راد گفت: امکان تولید و صادرات بدون حمایت‌های دولتی و تسهیلاتی در واگن پارس اراک و دیگر شرکت‌های واگن سازی وجود ندارد از طرفی شرکت‌های بهره بردار داخلی هم توانایی خرید واگن را ندارند و نیازمند حمایت‌های دولتی هستند.
وی اضافه کرد: اکنون چند شرکت بهره بردار با واگن پارس اراک قرارداد امضا کرده اند و ساخت واگن‌ها هم در این شرکت کلید خورده و هر ماه ۱۰ واگن باری ساخته و تحویل این شرکت‌ها می‌شود.

جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک ادامه داد: این فعالیت کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت شرکت واگن پارس است در صورتی که واحد تولیدی در صورت حمایت و پرداخت تسهیلات می‌تواند در هر روز چندین واگن باری تولید و به ناوگان ریلی کشور تحویل دهد.
صفاری راد افزود: تهیه مواد اولیه خارجی نیز با توجه به اعمال تحریم‌ها از دیگر مشکلات شرکت واگن پارس اراک است و در این فرآیند دولت نه تنها به این شرکت ارز دولتی نمی دهد و بلکه از سامانه نیما هم هیچ ارزی به شرکت واگن پارس تخصیص داده نمی شود و باید مواد اولیه خارجی با ارز آزاد وارد شود.

وی گفت: اگر قرار است مواد اولیه واگن سازی با نرخ آزاد وارد شود باید واردات واگن هم با نرخ آزاد باشد تا این توازن باعث شود شرکت‌های تولید کننده با همین ظرفیت کم به تولید خود ادامه دهند و کارگران بیکار نشوند.
جانشین مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک توضیح داد: علاوه بر افزایش مواد اولیه وارداتی در نتیجه نوسانات نرخ ارز، مواد اولیه داخلی نیز چندین برابر شد به طور مثال سیم جوش از ۴۰ هزار ریال امروز به ۱۲۰ هزار ریال رسیده در حالی که با کاهش قیمت دلار هیچ کدام از مواد اولیه داخلی و خارجی کاهش قیمت نداشته است.
وی افزود: مسئولان باید شرایط واردات، تخصیص ارز دولتی و تامین مواد اولیه را طوری برنامه ریزی کنند که با وجود واردات واگن، واحدهای تولیدی داخلی نیز توان فعالیت و رقابت را داشته باشند.

*سهم حمل و نقل ریلی در جابه جایی بار کمتر از ۷ درصد
« عماد مردانی»رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی گفت: بهره گیری از حمل و نقل ریلی در انتقال بار کشور کمتر از هفت درصد است که این مهمترین دلیل عقب ماندگی صنعت ریلی کشور ایران است.
مردانی افزود: یکی از بزرگترین مشکلات ما در استان مرکزی در تمام بخش‌ها این است که ما نشست‌های استانی برگزار می‌کنیم و حرف‌های کشوری مطرح می‌کنیم در صورتی که صدای ما از این نشست‌ها به مقامات کشوری نمی رسد و باید برای عملیاتی شدن و تحقق اهداف نشست حرف‌ها و نظراتی برای حل مشکلات استان مطرح شود.

وی تصریح کرد: نخستین کارخانه صنعت ریلی کشور با عنوان واگن پارس اراک در استان مرکزی راه اندازی شده و با دلیل فعالیت این شرکت صنایع زیردستی بسیاری نیز در استان فعال شد و به همین دلیل می‌توان پایتخت صنعتی ریلی را با اقتدار به استان مرکزی نسبت داد.
مردانی اظهار داشت: دلایل اینکه فناوری صنعت ریلی کشور ضعیف است و اینکه واگن سازان استان مرکزی سفارشات لازم ندارند باید به صورت کارشناسی مشخص شود تا بتوان برای اصلاح آن چاره اندیشی کرد.
وی گفت: در ایران به میزان قابل توجهی بار در گمرکات نقاط مختلف کشور وجود دارد و اگر چه دولت‌های مختلف تا کنون عزمی برای انتقال جابه جایی بار از جاده به ریل نشان نداده اند اما در دولت تدبیر و امید رغبت قابل توجهی در این بخش بروز کرد و این مهم به وضوح قابل لمس است.
رئیس خانه صنعت و معدن استان ادامه داد: سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر به دلیل سوانح جاده ای جان خود را از دست می‌دهند و میزان قابل توجهی نیز در تامین زیرساخت‌های جاده کشور هزینه می‌شود که یکی از دلایل این هزینه ها، پیشی گرفتن ناوگان باری از ریلی است.

*سخن آخر
توسعه راه آهن یکی از برنامه‌های اولویت دار دولت یازدهم است و در برنامه‌های چشم انداز و برنامه‌های توسعه، رقم‌ها هم مشخص است.حدود ۴۰ واحد تولیدی در زمینه ریل و راه آهن در نقاط مختلف استان مرکزی دایر و فعال است.

پاسخ دادن