صنعت نفت در خط مقدم جنگ اقتصادی

صنعت نفت-
اقتصادبرتر

وزیر نفت با اشاره به افزایش ذخایر نفتی کشور از ۸۸ میلیارد بشکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به ۱۶۰ میلیارد بشکه در ۴۰سال گذشته، گفت: صادرات طلای سیاه ایران صفر شدنی نیست.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۳ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، بیژن زنگنه با بیان اینکه نوک اصلی جنگ اقتصادی صنعت نفت است، گفت: در ماه نوامبر اعلام کردند می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم اما با قدرت مقابل آنها ایستاده‌ایم و نمی‌گذاریم به هدفشان برسند.

با اشاره به دستاوردهای کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: از سال ۱۲۸۹ که نفت در کشور کشف شد ایران یک بازیگر تعیین کننده در نفت جهان بوده است.

وی با بیان اینکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده ایم، افزود: بعد از انقلاب به دلایلی تولید نفت در ایران محدود شد که این محدودیت را خود ایران اعمال کرد البته الان به دنبال محدودیت نیستیم.

زنگنه گفت: در حالی که ذخایر نفتی کشف شده ما در پیروزی انقلاب حدود ۸۸ میلیارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت ۵۰ میلیارد بشکه برداشت نفت، ذخایر ما بیش از ۱۶۰ میلیارد بشکه است.

او افزود: در زمینه گاز میزان ذخایر گازی قابل استحصال ما از ۹ هزار میلیارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بیش از ۳۳ تریلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین تولید میعانات از ۳۰ هزار بشکه به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

*پوشش گازرسانی به ۹۲ درصد رسید

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد گفت: با توجه به اینکه ظرفیت پالایشگاه‌های گازی کشور در اوایل انقلاب ۳۶ میلیون متر مکعب بود امروز با افزایش نزدیک به ۳۰ برابری، به هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وزیر نفت همچنین درباره میزان پیشرفت ایران در طرح‌های توسعه پارس جنوبی گفت: تولید کشور در پارس جنوبی به بیش از ۶۱۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است همچنین میزان انشعابات از ۵۲ هزار انشعاب به ۱۱.۵ میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گاز رسانی کشور نیز در اول انقلاب به یک درصد هم نمی رسید، امروز ۹۲ درصد جمعیت کشور از گاز بهره مند هستند که نزدیک ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۷ درصد جمعیت روستایی را شامل می‌شود، این یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب در زمینه گازرسانی است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشیمی بندر امام یا ایران- ژاپن سابق را داشتیم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکی در آبادان بود که پی وی سی تولید می‌کرد؛ اکنون ظرفیت پتروشیمی نزدیک به ۳۰ میلیون تن است که ظرفیت بالایی در منطقه را به خود اختصاص می‌دهد.

*۱۲ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی

وی با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی در سالهای آینده نیز در دست اقدام است اظهار داشت: فقط تا آخر سال ۹۸ حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزین نیز تولد کشور از ۱۴ میلیون لیتر با ورود ستاره خلیج فارس به مدار به ۱۰۵ ملیون لیتر در روز رسیده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندی ایران در ساخت و اجرای پروژه‌ها است.

زنگنه درباره پارس جنوبی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: تولید روزانه ما از قطر پیشی گرفته است و در روزهای آینده ۴ فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز ۱۴ در سال آینده نیز افتتاح فازها در دریا به پایان خواهد رسید.

وی افزود: عسلویه به عنوان بی نظیرترین سرمایه گذاری صنعتی انقلاب اسلامی، دستاورد نیروهای جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامی است که در طول ۲۰ سال به نتیجه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه با ستاره خلیج فارس تولید بنزین ما از ۱۰۵ میلیون بشکه بنزین عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئیس جمهور فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالایشگاه‌ها باید هم از کمیت تولید محصولات سبک بهسازی شوند و هم از نظر کیفیت به مرحله ای برسند که با محصولات جهانی برابری داشته باشیم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحی در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها توسط ایرانی‌ها انجام می‌شود که البته دانشگاه‌ها در زمینه تولید دانش فنی با مراکز پژوهشی تعامل داشته باشند تا این مشارکت و همکاری با صنعت کمک کنند تا صاحب تکنولوژی شویم.

وی گفت: مرکز عملیات نفتی ما در اوایل انقلاب در لندن بود و ما فقط بهره بردار بودیم اما اکنون بعد از انقلاب دانشکده نفت در صنعت بالادستی ایجاد شده که روز به روز به اتکای نیروهای پرورش یافته در داخل صنعت نفت به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است.

وزیر نفت در پایان گفت: در میادین مشترک و در میدان‌های غرب کارون کارهای بزرگی انجام شده و در پایان سال ۹۷ به تولید بیش از ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز غنی در کشور خواهیم رسید که رکورد تاریخی و تعیین کننده خواهد بود.

* توانایی ایرانی‌ها در اجرای پروژه ها

وی با اشاره به توسعه صنعت نفت با اتکا به توان داخلی گفت:‌خوشبختانه ایران جزو کشورهایی است که ظرفیت ساخت داخل در آن بالاست و ما از نیروهای بسیار باتجربه در صنعت نفت استفاده می‌کنیم که این یکی از دستاوردهای مهم انقلاب است.

وزیر نفت ادامه داد: نیروهای ایرانی همه بخش‌های مرتبط با نصب و راه اندازی را می‌توانند انجام دهند و توانایی انجام بخشی مهمی از ساخت تجهیزات غیردوار هم دارند.

* قراردادهای ۶.۲ میلیارد دلاری با استفاده از منابع مردم

زنگنه خاطرنشان کرد: اخیرا مجوزی را به مبلغ ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اخذ کرده‌ایم که می‌توانیم با پیمانکاران داخلی به صورت EPC قرارداد امضا کنیم و پول این قراردادها نیز از منابع داخلی و از منابع مردمی به دست خواهد آمد.

وزیر نفت با اشاره به طرح‌هایی که امسال قرار است به بهره‌برداری برسد، گفت: در سال ۹۲ تولید گاز از پارس جنوبی فقط ۲۸۰ میلیون متر مکعب بود اما با راه‌اندازی فازهای جدید در طول سال‌های گذشته تولید گاز در پارس جنوبی رشد خوبی پیدا کرده و قرار است در بهمن و اسفند امسال ۴ پالایشگاه گاز در فاز ۱۳، ۲۲،‌۲۳ و ۲۴ که ظرفیت پالایش ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز را دارند توسط رئیس‌جمهور افتتاح شود.

وی در ادامه گفت:‌این طرح‌ها بالای ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

وی همچنین با اشاره به تولید گاز اتان در سال ۹۸ گفت: تولید گاز اتان در سال آینده به ۱۰ میلیون تن می‌رسد. و تولید گاز اتان در سال ۹۹ به آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین ظرفیت پتروشیمی‌های الفینی افزایش پیدا می‌کند.

زنگنه گفت:‌ فاز اول پتروشیمی بوشهر و همچنین پتروشیمی ایلام، سبلان، میاندوآب، واحد EFTR پتروشیمی صدف و پتروشیمی کاوه در سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد که هم اکنون بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی ندارند.

* نمی‌گذاریم صادرات نفت را صفر کنند

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی گفت: نوک اصلی جنگ اقتصادی صنعت نفت است. زیرا که درآمد اصلی کشور از صادرات نفت به دست می‌آید و می‌بینیم که در ماه نوامبر نیز اعلام کردند می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم اما با قدرت مقابل آنها ایستاده‌ایم و نمی‌گذاریم به هدفشان برسند و آنها تصمیم دارند در وهله بعد درآمدهایی را که حاصل از فروش نفت است مورد تحریم قرار دهند.

وی گفت:‌من در وزارت نفت و به خصوص در این دوران سعی دارم که شفاف عمل کنم که خوشبختانه تا الان خوب جلو رفتیم هر چند شرایط سخت است اما من به ملت ایران قول می‌دهم نگذاریم مشکلی در صادرات نفت ایران ایجاد شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: در این میان حرف و حدیث‌های مختلفی در فضای مجازی به گوش می‌رسد که این تمرکز را از کار ما می‌گیرد. به عنوان مثال در فضای مجازی عنوان شد که من یکی از امضا کنندگان نامه FATF به مقام معظم رهبری بودم در صورتی که بارها اعلام کردم من هرگز چنین کاری انجام نداده‌ام و در اینجا هم دوباره تاکید می‌کنم که من هرگز این نامه را امضا نکرده‌ام.

پاسخ دادن