ظرفیت‌ کم نظیر سرمایه گذاری در هرمزگان

یکی از مهمترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید در سالهای اخیر با درک شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، توجه ویژه به جذب سرمایه گذاری خارجی با توجه به نقش آن در سرعت بخشی به روند رشد و توسعه بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر – یکی از مهمترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید در سالهای اخیر با درک شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، توجه ویژه به جذب سرمایه گذاری خارجی با توجه به نقش آن در سرعت بخشی به روند رشد و توسعه بوده است.

در شرایط امروز کشور که دشمن با تمام قوا یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه کشورمان به راه انداخته، جذب سرمایه گذاری خارجی از اهمیت دوچندانی در جهت رونق بخشی به اقتصاد کشور و ترمیم زخم‌های اقتصادی برخوردار است و از این رو فضاسازی مناسب برای جذب سرمایه گذاری خارجی ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده و باید به آن توجه ویژه ای داشت.
براساس آمارهای اعلام شده از سوی دستگاه‌های مسئول، تأمین منابع از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی بخشی جدایی ناپذیر از برنامه ششم توسعه و رسیدن به رشد ۸ درصدی سالانه است.

* هدف گذاری ۶۵میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی
جذب سالانه ۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش‌های مختلف که شامل ۳۰ میلیارد دلار فاینانس، ۲۰ میلیارد دلار مشارکت اقتصادی و ۱۵ میلیارد دلار سرمایه مستقیم است، در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.
سرمایه گذاری خارجی یکی از بندهای مهم سیاست اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد و دولت‌های یازدهم و دوازدهم با تهیه و تدوین تسهیلات و قوانین ویژه و تسهیل و سرعت بخشی در صدور مجوزهای لازم، سعی در اجرای این بند مهم و جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری خارجی داشته است.

از جمله مهمترین این حمایت‌ها می‌توان به انتقال اصل سرمایه گذاری و تضمین سود حاصل از سرمایه گذاری کشورهای خارجی در ایران اشاره داشت.

کارشناسان اقتصادی تاثیر و مزایای بسیاری را برای سرمایه گذاری خارجی عنوان می‌کنند، که افزایش درآمد مالیاتی، تولید ثروت، اشتغالزایی، انتقال فناوری، تقویت زیرساخت‌های داخلی و توسعه گردشگری از جمله آنها است.
این مزایا برای استانی همچون هرمزگان که با وجود داشتن ظرفیت‌های بسیار با محرومیت‌های قابل توجهی روبه رو است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می‌تواند سرعت توسعه را در این منطقه که از آن به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران یاد می‌شود، دوچندان کند.
براساس اعلام نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی این استان جزو پنج استان پردرآمد اما سه استان فقیر کشور است و حدود ۵۷ هزار خانوار در این استان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

«فریدون همتی» استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه بانک‌ها ۲ هزارو ۴۰۰ واحد تولیدی در استان را تملک کرده اند، افزود: این کار باعث از بین رفتن تولید و اشتغال شده است.
همتی افزود: در صورتی که بانک‌ها قسط‌های بلند مدتی را برای سرمایه گذاران در نظر گیرند باعث تحول در اقتصاد کشور شده و افزایش اشتغالزایی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به سرمایه‌‌های راکد دولتی و غیردولتی در هرمزگان تصریح کرد: اگر اختیار تهاتر به ما داده شود می‌‌توان از این سرمایه‌های راکد بهره‌ برداری بهتری داشت.

نماینده عالی دولت در هرمزگان به نقش مهم این استان در تزریق بودجه عمومی کشور اشاره و افزود: در سال گذشته ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از درآمدهای گمرکی، بنادر و درآمدهای عمومی استان به صندوق بودجه کشور تزریق شد که یک دهم مجموع بودجه کشور است.
‎همتی با بیان اینکه هیج سهمی از ارزش افزوده واحدهای نفتی هرمزگان نداریم، گفت: خواستار آن هستیم که بخشی از ارزش افزوده به بخش تولید این استان با اصلاح قوانین اختصاص یابد که می‌توان این موضوع را در مجلس دنبال کرد.

* هرمزگان و سرمایه گذاری خارجی
استان هرمزگان در جنوب ایران به واسطه بهره مندی از ظرفیت‌ها و امکانات ویژه نقشی مهم و راهبردی در اقتصاد کشور داشته و دارد، این گفته بارها و بارها از سوی مسئولان ارشد کشور عنوان شده و همواره بر توجه ویژه به این استان مهم و استراتژیک تاکید شده است.
وجود ۱۴ جزیره اقتصادی و سواحل راهبردی، بویژه ساحل مکران در جاسک، دسترسی به شبکه‌های چهارگانه حمل ونقل (هوایی، زمینی، ریلی و دریایی)، دسترسی به آبهای آزاد و دور، داشتن مناطق ویژه اقتصادی و بندرهای آزاد، پالایشگاه‌های نفت و میعانات گازی، کارخانه‌های سیمان، آلومینیوم، فولاد، وجود بندر شهیدرجایی و شهیدباهنر، گمرک ها، بهره مندی از ۲ هزار و ۲۳۷ کیلومتر نوار ساحلی از ظرفیت‌های طلایی هرمزگان است که می‌توان با استفاده از آنها گامی مهم در تحول اقتصادی و توسعه اشتغال در منطقه و کشور برداشت.

استان هرمزگان از یک سو در اقتصاد داخلی بویژه در امر صادرات و واردات جایگاه ویژه ای در کشور دارد و از سوی دیگر با تسهیل انتقال کالا به بازار آسیای میانه، برگ برنده جمهوری اسلامی ایران برای حضور موثر در بازارهای جهانی است.
هرمزگان در جنوب ایران مشرف به تنگه هرمز از یک سو به آب‌های بین المللی و کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و از سوی دیگر با استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر همسایه است و بالاترین ظرفیت تبادل مرزی و تجاری در بین استان‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

اما براساس آمارها، متاسفانه هرمزگان با وجود داشتن این ظرفیت‌های بی بدیل چندان در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق نبوده و حتی در ردیف چهار استان اول کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی نیز قرار ندارد.
دلایل این نبود موفقیت در این گزارش مد نظر نمی باشد و از همین رو به آن نمی پردازیم، اما بر این نکته تاکید می‌شود که هرمزگان می‌تواند در شرایط فعلی اقتصاد کشور نقشی بسیار مهم در جذب سرمایه گذاری خارجی که کلید برون رفت از رکود اقتصادی است، داشته باشد و از همین رو مسئولان باید به آن نگاه ویژه ای داشته باشند.

براساس آمارهای موجود در سال ۹۶ به میزان ۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به‌صورت مستقیم و یک هزارو ۲۰۰ میلیون یورو فاینانس در استان هرمزگان ثبت شده و امسال این رقم یک میلیارد دلار پیش بینی شده است.
البته هنوز آماری در خصوص تحقق چه میزان از پیش بینی‌های صورت گرفته در سالجاریدر استان هرمزگان از سوی مسئولان اعلام نشده است.
نیروگاه هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک با سرمایه گذاری مشترک ایران و روسیه، کارخانه کنسانتره آهن با سرمایه گذاری چین و نیروگاه برق خورشیدی با سرمایه گذاری کشور ایتالیا از مهم‌ترین سرمایه گذاری‌های خارجی در هرمزگان است.

*هرمزگان می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد ملی کند
«حسین هاشمی تختی» عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از این استان به عنوان استانی فعال و کلیدی در حوزه برخورداری از ظرفیت‌های تجاری، اقتصادی و تولیدی یاد کرد.
هاشمی تختی بیان داشت: در صورت کمک دولت در واگذاری اختیارات به استان، به طور جد بر این باوریم که می‌توانیم نه تنها مشکلات داخلی استان را رفع کنیم بلکه به طرز قابل توجهی نیز به اقتصاد ملی و توسعه کشور کمک نماییم.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بوموسی و بندر خمیر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما معتقد هستیم با توجه به ظرفیت‌های موجود در حوزه نیروی انسانی و ظرفیت‌های طبیعی و ساحلی هرمزگان می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و شدت آنها را کاهش دهیم.
وی پیش تر بیان داشته بود: برای جذب سرمایه‌ گذاری خارجی و تقویت سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی در هرمزگان به تحرک همه دستگاه‌ها و تغییر نگاه‌ها نیاز داریم.

هاشمی تختی اظهار داشته بود: هرمزگان با بسیاری از استان‌های کشور متفاوت است و شرایط اقتصادی حاکم بر آن به گونه‌ ای است که در حال حاضر به اندازه بیش از ۵ استان کشورمان و حتی بیشتر برای کشور تأمین درآمد می‌‌کند و مهم‌ترین مسأله‌ای که ما در دیدار با وزیران و مسؤولان عالی کشور همواره به آن تأکید داریم و حتی راه‌های قانونی در این زمینه را بررسی کرده‌ایم، افزایش سهم هرمزگان از اعتبارات ملی است.

*سخن آخر
لازمه تحقق سرمایه گذاری خارجی در کنار پایداری شرایط سیاسی و اقتصادی، متاثر از فاکتورهای دیگری نیز است که از جمله آن می‌توان به معرفی صحیح ظرفیت‌های سرمایه گذاری، ارتقاء امنیت و برنامه ریزی مناسب در جهت تحقق آن در کنار ارائه بسته‌های تشویقی و جذاب حمایتی است.

پاسخ دادن