عبور از چالش‌ها نیازمند ثبات اقتصادی

احمد خادم المله مدیر مسئول -این روزها بحث بودجه ۹۸ و مختصات آن و اینکه کدام دستگاه بودجه کمتر یا بیشتری خواهد گرفت یا اینکه درآمد‌های پیش بینی شده دولت در بودجه محقق می‌شود یا نه داغ است و طبق معمول هر کس از زاویه منافع صنفی خود تحلیل‌هایی را درباره ویژگی‌های بودجه ارائه می‌کند.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ دی ۹۷

نکته مهم در فرآیند تصویب بودجه اینکه دولت که مسئولیت اداره امور کشور را به عهده دارد و از وضعیت داخلی و خارجی مطلع است باید نسبت به مدیریت دخل و خرج دستگاه‌ها در سال آینده بیشترین سهم اساسی را داشته باشد و نباید اظهار نظرهای غیر کارشناسی در شرایط کنونی که دولت تحت انواع فشار‌های داخلی و خارجی قرار دارد، بار دوش دولت را سنگین تر کند. طبیعی است همه دستگاه‌ها و گروه‌ها از دولت مطالبه بودجه بیشتر دارند اما آیا با توجه به تحریم‌ها و مشکلاتی که دولت در تامین منابع دارد می‌تواند خواست همه گروه‌ها را برآورد کند یا خیر؟

قطعا پاسخ منفی است لذا دولت با توجه به رویکرد استراتژیک کشور در آینده باید سمت و سوی بودجه را در جهتی هدایت کند که کشور در ۹۸ از ثبات و امنیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار باشد. تقریبا همه می‌دانیم آمریکا با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و اجبار ایران به مذاکره، سناریوهای مختلفی را برای فشار طراحی و اجرا کرده است و قطعا فشار‌های جدیدتری هم در سر دارد که در آینده عملیاتی خواهد کرد تا دولت نتواند کشور را آنگونه که شایسته است اداره کند.

به همین دلیل برخی معتقدند سال ۹۸ سالی پر چالش است و کشور با معضلاتی چون کاهش صادرات نفت و درآمد‌های ارزی، بیکاری، تورم، گرانی، کمبود آب، فساد، آسیب‌های اجتماعی، مشکلات اقتصادی و نهایتا افزایش نارضایتی‌های اجتماعی و تجمعات مطالبه گرانه مواجه است که می‌تواند امنیت و ثبات کشور را به مخاطره بیندازد لذا با آگاهی از چنین وضعیتی آحاد مردم خصوصا قشر‌های تحصیلکرده و نخبگان باید با دولت همراهی داشته باشند تا دولت هم بتواند با ایجاد ثبات در همه عرصه‌ها خصوصا بخش اقتصادی و اجتماعی کشور از موانع و چالش‌های پیش رو عبور کند. واکنش گروه‌ها و جناح‌های سیاسی نشان می‌دهد متاسفانه جهت گیری عوامل موثر در مدیریت کشور در راستای یاری دولت برای عبور از مشکلات خصوصا شرایط عبور از تحریم نیست و رفتار برخی شخصیت‌های فعال سیاسی بیشتر بازی در میدان حریف است تا میدان خودی و مواضع و رفتار آنان نه تنها باری از دوش مسئولان بر نمی دارد بلکه فشار را سنگین تر می‌کند.

برای شناخت بیشتر موقعیتی که در آن قرار داریم کافی است نگاهی به اطراف مرز‌های ایران و رفت و آمد‌های مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی به کشورهای منطقه در پشت مرزهایمان داشته باشیم آنوقت شرایط خطیر کنونی را بیشتردرک خواهیم کرد! البته کمک به دولت به این مفهوم نیست که دولت هر کاری می‌خواهد انجام دهد بلکه به این معنی است که همه باید شرایط کنونی را درک کنند و از هر اقدامی که به نوعی بازی در زمین دشمن محسوب شود پرهیز کنند. ایران در سال ۹۸ بیش از هر زمان دیگری نیازمند ثبات و آرامش در حوزه‌های مختلف است و دولت باید برای تامین این مهم از هم اکنون برنامه داشته باشد.

پاسخ دادن